"ოსტინის ვიზიტისას განვიხილავთ, კიდევ რა შეიძლება, გაკეთდეს საქართველოს უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის გასაძლიერებლად"
18/10/2021 06:21:36 პოლიტიკა
საქართველოში აშშ-ის ელჩ კელი დეგნანის განცხადებით, შეერთებული შტატების თავდაცვის მდივნის ლოიდ ოსტინის თბილისში ვიზიტი არის მტკიცებულება იმისა, რომ აშშ–სა და საქართველოს შორის მჭიდრო ურთიერთობები გრძელდება.
„ძალიან დიდი პატივია, რომ დღეს საქართველოს ეწვია ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის მდივანი ლოიდ ოსტინი. მისი ვიზიტი არის მტკიცებულება იმისა, რომ აშშ–სა და საქართველოს შორის მჭიდრო ურთიერთობები გრძელდება. უსაფრთხოების საკითხებში ჩვენი თანამშრომლობა გრძელდება – ეს ჩვენი დღევანდელი შეხვედრის ერთ–ერთი მტავარი საკითხია. ჩვენ განვიხილავთ, კიდევ რა შეიძლება, გააკეთონ ჩვენმა მხარეებმა ერთობლივად, რომ გაძლიერდეს საქართველოს უსაფრთხოება და სტაბილურობა. მოხარული ვართ, რომ ოსტინი საქართველოში იმყოფება და მოუთმენლად ველით დატვირთულ და ნაყოფიერ შეხვედრებს“,- განაცხადა კელი დეგნანმა.
ცნობისთვის: ოსტინი თბილისს დღეს ეწვია. საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში აშშ-ის თავდაცვის მდივანი ლოიდ ოსტინი პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილსა და თავდაცვის მინისტრ ჯუანუშერ ბურჭულაძეს შეხვდება. დაგეგმილია საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და აშშ-ის თავდაცვის დეპარტამენტს შორის შეთანხმების გაფორმება, რომელიც საქართველოს თავდაცვისუნარიანობისა და შეკავების შესაძლებლობების გაძლიერებას ისახავს მიზნად. მოგვიანებით, იგი თავდაცვის ძალების ერთ-ერთ სამხედრო ბაზას ესტუმრება და ამერიკელი და ქართველი სამხედრო მოსამსახურეების მონაწილეობით ერთობლივ სწავლებას დაესწრება.

Ambassador Degnan - during the visit of Secretary of Defense Austin we will discuss what more can be done to increase Georgia’s security and stability
18/10/2021 06:21:36 Politic
United States Secretary of Defense Lloyd Austin has visited Georgia today.
"His visit is a sign of the continued close cooperation between the United States and Georgia," - Ambassador of the US to Georgia, Kelly Degnan said.
"We’re very honored to have Secretary of Defense Austin visiting us today. His visit is a sign of the continued close cooperation between the United States and Georgia. Our security cooperation continues—it’s one of the topics we will discuss during the meetings later today—what more the United States and Georgia can do together to increase Georgia’s security and stability So, we are thrilled to have Secretary Austin here, and we look forward to a very full and productive day," she said.
According to the US Embassy to Georgia, Secretary Austin will meet with Prime Minister Irakli Garibashvili and Minister of Defense Juansher Burchuladze to reaffirm U.S. support for Georgia’s sovereignty and territorial integrity and underscore the importance of the U.S.-Georgia strategic partnership in addressing regional and global security challenges. The leaders will also discuss bilateral security cooperation and encourage greater regional cooperation in the Black Sea.