როგორ ემსგავსება ანატოლი ბიბილოვის ე.წ ხელისუფლება „შარაშკინა კანტორას"
თუ როგორ ეხმარება კრემლი „მეგობარ“ და სინამდვილეში ოკუპირებულ დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთს, კიდევ ერთხელ ნათლად გამოჩნდა. რამდენად დიდი მნიშვნელობას ანიჭებს კრემლი ოსი ხალხის კეთილდღეობას და მათი ინტერესების დაცვას, ესეც. ცოტა ხნის წინ ცნობილი გახდა, რომ დე ფაქტო პრეზიდენტის მრჩევლის პოზიციაზე დაინიშნა ვინმე ალექსეი მაქსიმოვი, რომელიც რუსეთში დიპლომებს აყალბებდა, ყალბი ბიოგრაფია გამოიგონა და რომლის ორგანიზაცია რუსეთის ფედერაციაში „ტოტალიტარული სექტების“ ნუსხაშია შეყვანილი. როგორც მურატ გუკემუხოვი „ნეტგაზეთისთვის“ წერს, თავდაპირველად „ოფიციალური ინფორმაციით, 2019 წელს ის მიწვეული იყო სამხრეთ ოსეთის საგარეო დაზვერვის ხელმძღვანელის, ალექსეი ვარზიევის მრჩევლის თანამდებობაზე. პოსტზე დანიშვნიდან მალევე მიიღო სამხრეთ ოსეთის მოქალაქის პასპორტი და პოლკოვნიკის წოდება.“ ახლა კი როგორც ჩანს, მაქსიმოვმა კიდევ უფრო გაშალა ფრთები და მთლად „პრეზიდენტ“ ბიბილოვის მრჩევლობას გამოკრა ხელი. ამ თანამდებობაზე ის უკვე ავღანეთსაც კი ეწვია ვიზიტით. როგორც „ეხო კავკაზა“ იტყობინება, 24 სექტემბერს, ავღანეთის ახალი ადმინისტრაციის ვიცე-პრემიერი „თალიბანიდან“, დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთის ხელისუფლების წამომადგენელს შეხვდა. ინფორმაცია „თალიბანის“ ოფიციალურ ტვიტერის გვერდზეა გამოქვენებული. „შეხვედრაზე განიხილეს საკითხები, რომლებიც ორივე ქვეყანას, რეგიონალურ უსაფრთხოებასა და ავღანეთში არსებულ სიტუაციას ეხება“-ნათქვამი იყო „თალიბანის“განცხადებაში. ფოტოებზე მკაფიოდ ჩანს რუსული დაზვერვის მიერ დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთში წარგზავნილი ალექსეი მაქსიმოვი, რომელიც რუსეთში თაღლითური საქმიანობით არის განთქმული.
ამ თემის ირგვლივ დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთის საზოგადოებაშიც გაჩნდა კითხვის ნიშნები. მაგალითად, დიანა ვანეევა „აბხაზია-ცენტრის“ სტატიაში სვამს კითხვას-„თუ კი სახელმწიფო სამსახურში ასეთი სუბიექტები ახერხებენ მოწყობას, გამოდის ეს „შარაშკინა კანტორაა“?“ სავარაუდოდ, პასუხი ძალიან მარტივი უნდა იყოს და ვანეევას კითხვა რიტორიკული შეკითხვების კატეგორიაში გადის, რადგან თვითონვე სცემს იქვე პასუხს: „ ანუ, სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის სპეცსამსახურში ჩაინერგა ადამიანი, რომელიც ფიქტიური ორგანიზაციის მეშვეობით, რომელიც რფ-ს უმაღლესი სასამართლოს გადაწყვეტილებით ლიკვიდირებულია „დოკუმენტების ფაბრიკაციის გამო“, და რომელმაც ფაქტიურად მიისაკუთრა ჯილდოები და სამხედრო წოდებები“.
როგორც ვანეევა წერს, მაქსიმოვი წლების განმავლობაში საქმიანობდა „ინფორმატიზაციის საერთაშორისო აკადემიაში“, რომელიც 2002 წლიდან რუსეთის ტერიტორიაზე დესტრუქციული ტოტალიტარული სექტების ჩამონათვალშია შეყვანილი.ასევე, მას წლებია კავშირები აქვს ავღანეთთან. ის ჯერ კიდევ 2014 წლიდან მონაწილეობდა პროექტ „ამარანტში“, რომელიც ავღანეთში რუსებმა წამოიწყეს და ამარანტის პლანტაციების გაშენებას ეხებოდა.
ღია წყაროებით ირკვევა, რომ 2000 წელს მაქსიმოვმა რუსული საზოგადოებრივი ორგანიზაცია “უსაფრთხოების, თავდაცვისა და სამართალწესრიგის პრობლემების აკადემია” დააფუძნა. ხოლო რუსეთის გენერალურმა პროკურატურამ დაადგინა, რომ მისმა ორგანიზაციამ არსებული კანონმდებლობის გვერდის ავლით, სახელმწიფო ჯილდოების იდენტური 73 სახეობა შექმნა, ასევე გაყალბდა სამეცნიერო ხარისხები, სამხედრო მუნდირები, სამხედრო წოდებები“. შესაბამისად, დღემდე რუსეთის ტერიტორიაზე არაერთი ადამიანია, რომლებსაც მაქსიმოვი და მისი კოლეგები ამ ფიქტიური მედლებით თუ ჯილდოებით ამკობდნენ. ასევე ყალბი ხარისხების დარიგებით ადამიანები გახადეს აკადემიკოსებად. ამ ორგანიზაციის ლიკვიდაცია მოხდა, მაგრამ მაქსიმოვი არავის დაუსჯია.
თუმცა, ეს ყველაფერი არ არის. არსებული ინფორმაციით, მაქსიმოვი ამაყობს იმით, რომ 1991-93 წლებში იუგოსლავიაში რუსულ სამშვიდობო კონტინგენტში მსახურობდა. როგორც ირკვევა, ამ წლებში იუგოსლავიაში არანაირი რუსული სამშვიდობო კონტინგენტი არ არსებობდა.
JAM-NEWS-სთვის მიცემულ ინტერვიუში „სამხრეთ ოსეთის პარლამენტის“ ერთ-ერთი ყოფილი დეპუტატი როლანდ ქელეხსაევი ამბობს, რომ „ზოგიერთი ჩამოსული ჩინოვნიკი რესპუბლიკას გასამდიდრებლად იყენებს.“ შეიძლება პირდაპირ ითქვას, რომ ის მართალია. კრემლი ნამდვილად არ ფიქრობს იმაზე, თუ რა პირობებში ცხოვრობს ოსი ხალხი, რა უჭირთ და რა ულხინთ. ერთადერთი რისთვისაც იყენებენ დე ფაქტო ე.წ დამოუკიდებელ რესპუბლიკას სამხრეთ ოსეთს, ეს საქართველოსთან კონფრონტაციის შენარჩუნებაა, „თალიბებთან“ საქმის დალაგება, ხალხის გარუსება და სხვა მსგავსი მერკანტილური ინტერესებია.

Так называемое правительство Анатолия Бибилова становится похожим на «Шарашкину кантору»?
В очередной раз стало ясно, как именно Кремль помогает т. н «дружественной», а фактически оккупированной Южной Осетии. Насколько Кремль придает большое значение благополучию осетинского народа и защите его интересов, это тоже становится понятно. Недавно стало известно, что советником де-факто президента назначен Алексей Максимов, человек, который в России фальсифицировал дипломы, придумал фальшивую биографию и чья организация внесена в список «тоталитарных сект» в РФ. Как пишет Мурат Гекемухов для Netgazeti, изначально «по официальной информации, в 2019 году его пригласили на должность советника главы внешней разведки Южной Осетии Алексея Варзиева». Вскоре после назначения он получил паспорт гражданина Южной Осетии и звание полковника». В качестве представителя т .н президента де факто республики он уже посетил Афганистан. Как сообщает Эхо Кавказа, 24 сентября заместитель премьер-министра новой афганской администрации от «Талибана» встретился с представителем де-факто правительства Южной Осетии. Информация опубликована в официальном Твиттере «Талибана». «На встрече обсуждались вопросы, касающиеся обеих стран, региональной безопасности и ситуации в Афганистане», - говорится в заявлении талибов. На фотографиях отчетливо виден Алексей Максимов, посланный российской разведкой в де-факто Южную Осетию и известный своей мошеннической деятельностью в России.
В де-факто югоосетинском обществе уже возникли вопросы по этой теме. Например, Диана Ванеева задает вопрос в статье «Абхазия-Центр» - «Если на службу трудоустраиваются такие субъекты, то получается это «Шарашкина кантора »?» Ответ, вероятно, очень прост, и вопрос Ванеевой относится к категории риторических вопросов, так как она сама дает ответ: «То есть, в спецслужбу Республики Южная Осетия внедрился человек, который с помощью фиктивной организации, ликвидированной решением Верховного суда РФ «за фабрикацию документов», фактически присвоил себе некие награды и воинские звания.”
По словам Ванеевой, Максимов много лет проработал в Международной академии информатизации, которая с 2002 года находится в списке деструктивных тоталитарных сект в России. Он также много лет поддерживает связи с Афганистаном. Он участвовал с 2014 года в проекте «Амарант», запущенном русскими в Афганистане по выращиванию плантаций амаранта.
Согласно открытым источникам, в 2000 году Максимов основал Общероссийскую общественную организацию «Академия проблем безопасности, обороны и правопорядка». Как оказалось «Генпрокуратура России установила, что организация в обход действующего законодательства учредила 73 одинаковых вида государственных наград, а также фальсифицированные ученые степени, военную форму и воинские звания». Следовательно, на территории России ходит не мало людей, награжденных этими фиктивными медалями или наградами Максимовым и его коллегами. Они также сделали людей учеными, раздавая поддельные степени. Эта организация была ликвидирована, но Максимова никто не наказывал.
Однако это еще не все. По имеющимся данным, Максимов гордится тем, что служил в составе российского миротворческого контингента в Югославии в 1991-93 годах. Как выясняется, в те годы в Югославии не было российского миротворческого контингента вовсе.
В интервью JAM-NEWS бывший депутат де факто парламента непризнанной Южной Осетии Роланд Келехсаев заявил, что «некоторые новые чиновники используют республику для обогащения». Можно сказать, что он прав. Кремлю безразличны условия жизни осетинского народа, от чего этот народ страдает или что ему нужно. Есть несколько причин из-за которых Россия используют так называемую де-факто независимую республику Южная Осетия, — это поддерживать конфронтацию с Грузией, налаживать отношения с Талибаном, русифицировать людей и другие подобные меркантильные интересы.