თეოლოგი: მსოფლიო პატრიარქი მიხეილ სააკაშვილს ჯანმრთელობასა და წარმატებებს უსურვებს
თეოლოგი გოჩა ბარნოვი სტამბოლში მსოფლიო პატრიარქ ბართლომეს შეხვდა. როგორც ბარნოვი აცხადებს, კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ციხეში მყოფ ექს-პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს მხარდაჭერა გამოუცხადა, ჯანმრთელობა და წარმატებები უსურვა.
«მისი უწმინდესობა საქმის კურსში აღმოჩნდა საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების თაობაზე, რადგან აქტიურად ადევნებს თვალს ყველა პროცესს ჩვენს ქვეყანაში - როგორც პოლიტიკურს, ისე საეკლესიოს, მიუხედავად იმისა, რომ პოლიტიკურ განცხადებებს არ აკეთებს. მსოფლიო პატრიარქმა იცის, რა ხდება საქართველოში. ადამიანური თვალსაზრისით, მან მხარდაჭერა გამოუცხადა მიხეილ სააკაშვილს, უსურვა ჯანმრთელობა და წარმატებები. ეს განგვიცხადა, მაგრამ ვიმეორებ - წმინდა ადამიანური თვალსაზრისით», – აცხადებს ბარნოვი.
მისივე ინფორმაციით, მსოფიო პატრიარქი დაინტერესდა ასევე ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის პოზიციით უკრანული ეკლესიის ავტოკეფალიის საკითხში.
ცნობისთვის: ორიოდ დღის წინ საპატრიარქოს პრეს-მდივანმა, დეკანოზმა ანდრია ჯაღმაიძემ თავის ფესბუქ-გვერდზე გოჩა ბარნოვი საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიასა და მსოფლიო საპატრიარქოს შორის შუღლის ჩამოგდების მცელობაში დაადანაშაულა.

Теолог: Вселенский патриарх пожелал Михаилу Саакашвили здоровья и успехов
Теолог Гоча Барнов встретился в Стамбуле со Вселенским патриархом Варфоломеем. Барнов говорит, что Патриарх Константинопольский выразил поддержку арестованному экс-президенту Грузии Михаилу Саакашвили и пожелал ему здоровья и успехов.
«Патриарх, его Всесвятейшество, был в курсе как политических процессов в Грузии, потому что активно следит за всем происходящим в стране, так и церковных, но он не делает политических заявлений. Он знает, что происходит в Грузии, знает о текущих процессах. Между прочим, с человеческой точки зрения, позиции, он выразил поддержку Михаилу Саакашвили, пожелал ему здоровья и успехов. Он сказал нам об этом, но чисто с человеческой точки зрения», – заявил, по информации "Эха Кавказа", Гоча Барнов.
По словам теолога, Патриарх также поинтересовался позицией грузинской церкви по вопросу автокефалии Православной церкви Украины.
Ранее протоиерей Андрия Джагмаидзе на своей страничке в социальной сети Facebook обвинил теолога Гочу Барнова в попытке внести раскол между Грузинской православной церковью и Вселенским патриархатом.