საფრანგეთი დიდ ბრიტანეთს თევზჭერის ირგვლივ მიმდინარე დავის გამო მკაცრი ზომების მიღებით ემუქრება
საფრანგეთი დიდ ბრიტანეთს თევზჭერის ირგვლივ მიმდინარე დავის გამო მკაცრი ზომების მიღებით ემუქრება. საუბარია, კერძოდ, საბაჟო შემოწმებების გამკაცრებასა და ბრიტანული ტერიტორიებისთვის ელექტროენერგიის მიწოდების შეწყვეტაზე, - იუწყება Financial Times.
საფრანგეთის მთავრობის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა გაბრიელ ატალმა განაცხადა, რომ საპასუხო ზომების სრული სია ხუთშაბათს გამოქვეყნდება.
დაძაბულობა თევზჭერის უფლებასთან დაკავშირებით უკვე თვეებია, გრძელდება. იგი მას შემდეგ წარმოიშვა, რაც ბრიტანეთმა უარი განუცხადა რიგ მცირე ფრანგულ თევზმჭერ ხომალდებს თხოვნაზე, ბრექსითის შეთანხმების ფარგლებში ბრიტანულ ტერიტორიულ წყლებში თევზჭერა გაეგრძელებინათ.
დავის საგანს ბრიტანეთის ნაპირებიდან 6-12 საზღვაო მილის მანძილზე, ასევე საფრანგეთის სანაპირო ზოლის სიახლოვეს მდებარე კუნძულ ჯერსისთან თევზჭერის უფლება წარმოადგენს.
"ამ დროისთვის ჩვენი მეთევზეებისთვის განკუთვნილი ლიცენზიების მხოლოდ ნახევარია გაცემული. მოთმინების ფიალა თითქმის სავსეა. არ დავუშვებთ, რომ ბრიტანეთმა ბრექსითის შესახებ შეთანხმებას ფეხი შეაწმინდოს" - განაცხადა ატალმა პარიზში გამართულ ბრიფინგზე.
მისივე თქმით, თუ ბრიტანეთისთვის დაწესებული სანქციების პირველი პაკეტი ეფექტური არ აღმოჩნდება, საფრანგეთმა შესაძლოა, ზღვის ფსკერზე გამავალი სადენით კუნძულ ჯერსისთვის ელექტროენერგიის მიწოდება შეწყვიტოს.
სხვა შესაძლო სასანქციო ზომებს შორისაა საზღვარზე საბაჟო კონტროლის გამკაცრება, საფრანგეთის ჩრდილოეთის პორტებში შემავალი ხომალდებისა და სატვირთო მანქანების სანიტარული კონტროლი, ასევე თევზისა და ზღვის პროდუქტების ჩამოტვირთვის აკრძალვა.

Франция угрожает принять жесткие меры против Великобритании на фоне спора о рыболовстве
Франция угрожает принять жесткие меры против Великобритании на фоне спора о рыболовстве, в том числе ужесточить таможенные проверки и прекратить поставки электроэнергии на британскую территорию, сообщает Financial Times.
Представитель французского правительства Габриэль Атталь заявил накануне, что полный список ответных мер будет обнародован в четверг.
Напряженность по поводу прав на рыболовство сохраняется уже несколько месяцев после того, как Великобритания отклонила просьбы некоторых небольших французских судов продолжить работу в британских территориальных водах в рамках соглашения о брексите.
Спор идет вокруг прав на вылов рыбы на расстоянии от 6 до 12 морских миль от берегов Великобритании, а также у острова Джерси, расположенного возле побережья Франции.
"Выдано только около половины лицензий, на которые имеют право наши рыбаки. Наше терпение на исходе, - сказал Атталь на пресс-конференции в Париже. - Мы не позволим Британии вытирать ноги о соглашение по брекситу".
По его словам, если первый набор санкций, наложенных на Великобританию, не сработает, Франция может прекратить поставки электроэнергии на остров Джерси по подводному кабелю.
В числе других мер - более строгий таможенный контроль на границе и санитарные проверки грузовиков и судов, прибывающих в порты на севере Франции, а также запрет на разгрузку рыбы и морепродуктов из Британии во французских портах.