გერმანიაში უკრაინის ელჩმა ბერლინს Bayraktar-ების თემაზე მკვახე პასუხი გასცა
გერმანიაში უკრაინის ელჩმა ანდრეი მელნიკმა უკმაყოფილება გამოხატა უკრაინელი სამხედროების მიერ დონბასში თურქულ დრონ Bayraktar-ის გამოყენებაზე გერმანიის რეაქციის გამო.
• მანამდე გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა ანდრეა ზასსემ განაცხადა, რომ ბერლინი უპილოტო საფრენი აპარატების გამოყენებაში კონფლიქტის "ყველა მხარეს" ადანაშაულებს, რადგან მინსკის შეთანხმებების თანახმად, ეს მხოლოდ ეუთო-ს სადამკვირვებლო მისიისთვისაა ნებადართული.
როგორც მელნიკმა Bild-თან საუბრისას განაცხადა, კიევი გერმანული საგარეო უწყების წარმოადგენლის განცხადებას "კატეგორიულად არ ეთანხმება" , რადგან "უკრაინას თავდაცვის სრულიად კანონიერი უფლება გააჩნია".
ამასთან, უკრაინელმა დიპლომატმა დასძინა, რომ "შეშფოთებების გამოხატვის ნაცვლად, ბერლინმა საშუამავლო ძალისხმევა უნდა გააორმაგოს "ნორმანდიულ ფორმატში" შეხვედრის ორგანიზებისთვის" და მოსკოვს "საკადრისი ადგილი მიუჩინოს".
ცნობისთვის: სამშაბათს უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალურმა შტაბმა დაადასტურა ინფორმაცია დონბასში თურქული წარმოების დრონ Bayraktar-ის პირველი საბრძოლო გამოყენების თაობაზე.

Посол Украины в Германии возмутился реакцией ФРГ на удар дрона Bayraktar
Посол Украины в ФРГ Андрей Мельник выразил недовольство реакцией Германии на боевое применение украинскими военными ударного беспилотника в Донбассе.
Ранее представитель МИД ФРГ Андреа Зассе заявила, что Берлин обвиняет "все стороны" конфликта в использовании БПЛА, в то время как по Минским соглашениям это разрешено только наблюдателям ОБСЕ.
В комментарии Bild Мельник сказал, что Киев "решительно отвергает" высказывание представителя немецкого МИД, а также выступил с утверждением, что Украина имеет "законное право на самооборону". При этом дипломат добавил, что "вместо выражения обеспокоенности" Берлин должен "удвоить посреднические усилия" по организации встречи в "нормандском формате" и "поставить Москву на место".
Во вторник Генштаб Вооруженных сил Украины заявил о первом боевом применении дрона Bayraktar турецкого производства в Донбассе; по сообщению Киева, дрон управляемой бомбой уничтожил орудие противника.