რას ჩამოაგორებს აფხაზეთში მოსკოვიდან მორიგი ხოჭო
აფხაზეთის "დამოუკიდებლობის" მრავალი წლის განმავლობაში ამ ქვეყანაში ყველა აცნობიერებს მის სრულ დამოკიდებულებას რუსეთზე, რომელსაც აფხაზეთში "სტრატეგიულ პარტნიორად" მოიხსენიებენ. რამდენსაც გაიმეტებს "სტრატეგიული პარტნიორი", იმდენი წავა რესპუბლიკაში არსებული უამრავი ხვრელის ამოვსებაზე, - რა თქმა უნდა, კორუფციული შემადგენელის გამოკლებით, რის შემდეგაც თავად რესპუბლიკისთვის, არსობრივად, დიდად აღარაფერი რჩება…
რუსეთის მიერ აღიარებული ქვეყნის პრეზიდენტები, რომლებიც ერთმანეთს ენაცვლებიან, ცნობილი ხოჭოების მსგავსად, აგორებენ და აგორებენ ნაკელის ბურთებს, რომლებიც დაპირებებისგან, საინვესტიციო პროგრამით გათვალისწინებული დახმარებებისა და ამ დრომდე ჩამოუყალიბებელი აფხაზური ეკონომიკის რუსული დაფინანსებისგან შედგება.
ბოლო დროს სტრატეგიულმა პარტნიორმა ტაქტიკა შეცვალა და დახმარების სანაცვლოდ აფხაზეთის ხელმძღვანელობისგან შეუძლებელს მოითხოვს. არა, არ იფიქროთ - ფულს აფხაზეთის ხელმძღვანელობა რუსეთს კვლავინდებური მონდომებით გამოართმევს, მაგრამ პარტნიორობის სანაცვლოდ რუსული მხარის მიერ მოთხოვნილის შესრულება საგრძნობლად გაუჭირდება, თუ საერთოდ მოახერხებს: აფხაზური კანონმდებლობის რუსულთან შესაბამისობაში მოყვანას, რომელსაც პოეტურად "ჰარმონიზაცია" უწოდეს, რეალურად კი მოიცავს ყველაფერ იმას, რაც თვალსაწიერ მომავალში აფხაზეთს სახელმწიფოებრიობის დაკარგვით ემუქრება (რუსეთის მოქალაქეებისთვის საკუთრების მიყიდვა; ენერგეტიკული სექტორის რეფორმა, რომელიც ენერგოობიექტებზე კერძო უცხოური საკუთრების უფლების დაშვებას გულისხმობს; ორმაგი მოქალაქეობა და ბევრი სხვა რამ, რისი მიღებაც სტრატეგიულ პარტნიორს სურს), აფხაზური ხელისუფლების დიდი მონდომების მიუხედავად, ხალხი მხარს არ დაუჭერს.
აფხაზეთი დღევანდელი რუსეთი არაა, პრეზიდენტებსა და მთავრობებს აქ საკმაოდ რეგულარულად ცვლიან, ხოლო საზოგადოებაზე ხელისუფლების ზეწოლა ხშირ შემთხვევაში მორიგი რევოლუციით მთავრდება. ამას, როგორც ჩანს, მშვენივრად აცნობიერებს ასლან ბჟანიაც, მაგრამ მოსკოვისთვის მიცემული დაპირებების აღსრულება მას მაინც უწევს, - წინააღმდეგ შემთხვევაში რუსულმა დახმარებამ შეიძლება, დაიგვიანოს.
დღევანდელ რუსეთში უკვე ჩამოყალიბებულია პოლიციური სახელმწიფო, აფხაზეთში - ჯერ არა, თუმცა პირველი ნაბიჯები ამ მიმართულებით, როგორც ჩანს, უკვე გადაიდგა: 30 სექტემბერს შსს-ს ხელმძღვანელმა, მისმა მოადგილეებმა და უწყების სხვა თანამშრომლებმა ომის ვეტერანები და პარლამენტის დეპუტატი ცემეს, სამართალდამცველთაგან ამაზე პასუხი ჯერ არავის უგია, თუ არ ჩავთვლით მინისტრისთვის დროებით უფლებამოსილების შეწყვეტას, რომელიც პრეზიდენტმა საზოგადოებრიობის ზეწოლით განახორციელა - და სასწრაფოდ გაეშურა მოსკოვში, რათა სტრატეგიული პარტნიორის წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრებით ეწელა დრო.
დაბრუნებულმა, ბჟანიამ გაწეული სამუშაოს შესახებ მოხსენება წარმოადგინა (მოსკოვიდან ჩამოგორებული ნაკელის მორიგი ბურთის დემონსტრირება მოახდინა), მაგრამ სამართალდამცველების კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების გამო წარმოქმნილი "გროვა" არსად გამქრალა: დაზარალებული ვეტერანების თანასოფლელებმა "ვეტერანთა გაერთიანებული საბჭო" ჩამოაყალიბეს და კვლავინდებურად მოითხოვენ მინისტრის გადაყენებას. სიტუაციით ისარგებლეს ოპოზიიციის წარმომადგენლებმაც, რომლებსაც რევანში სწყურიათ და კვლავ ქვეყნის სათავეში დასაბრუნებლად იღწვიან.
ასე, რომ მოსკოვიდან დაპირებების მორიგი ბურთის ჩამოგორებამ პრეზიდენტს ჯერ-ჯერობით ვერაფრით უშველა. ახალი პოლიტიკური კრიზისიდან გამოსვლა აფხაზურ ხელისუფლებას საკმაოდ გაუჭირდება: ვეტერანების მოთხოვნების შესრულება პრეზიდენტს, როგორც ჩანს, არ სურს, ხოლო დღევანდელი რუსეთის მსგავსი პოლიციური სახელმწიფოს მშენებლობა არ შეუძლია. აფხაზეთის გადაუჭრელი პრობლემების გროვა კი ამასობაში იზრდება და იზრდება…

Что прикатит из Москвы в Абхазию очередной жук
За многие годы «независимости» Абхазии все в этой стране понимают полную её зависимость от соседней России, именуемой здесь «стратегическим партнёром». Сколько даст «стратегический партнёр» - столько и пойдёт на латание дыр в республике, за вычетом коррупционной составляющей, после которого, собственно, на республику уже почти ничего и не остаётся…
Сменяя друг друга, президенты признанной Россией страны, подобно жукам-навозникам, толкают перед собой шар, состоящий из обещаний, помощи по инвестпрограмме, российского финансирования абхазской экономики, которая так до сих пор и не создана.
Теперь стратегический партнёр поменял тактику и за свою помощь требует от руководства страны невозможного. Нет, деньги брать у Российской Федерации руководители Абхазии по-прежнему охотно будут, но выполнить то, чего просит за своё партнёрство российская сторона, будет крайне трудно, если не невозможно. Ведь приведение абхазских законов в соответствие с российскими, поэтично названное "гармонизацией", а на деле подразумевающее все то, что уже в обозримом будущем грозит Абхазии лишением государственности (продажа недвижимости гражданам РФ; реформа энергетического сектора, допускающая частную иностранную собственность на объекты энергетики; двойное гражданство и многое другое из того, чего хочет стратегический партнёр), при всей решимости абхазских властей, народом одобрено не будут.
Абхазия не сегодняшняя РФ, президенты и правительства меняются здесь достаточно регулярно, а давление власти на население часто заканчивается очередной революцией. Это, видимо, хорошо понимает Аслан Бжания, но обещания, данные в Москве, выполнять приходится. Иначе - российская помощь может и подзадержаться.
В сегодняшней РФ уже построено полицейское государство, в Абхазии - пока нет, но первые шаги для этого похоже, уже сделаны: 30 сентября главой МВД, его заместителями и другими сотрудниками ведомства были избиты ветераны войны и депутат парламента, никто из блюстителей закона никакой ответственности за это не понёс, если не считать временное отстранение от должности министра, которое президент осуществил под давлением общественности - и спешно уехал в Москву, тянуть время рабочими встречами с представителями стратегического партнёра.
Вернувшись, он отчитался о проделанной работе (продемонстрировал шар), но «шар», возникший из-за противоправных действий правоохранительных органов, никуда не делся: односельчане пострадавших ветеранов создали Объединённый Совет ветеранов и по-прежнему требуют отставки министра. Ситуацией воспользовались и представители оппозиции, жаждущие политического реванша и нового прихода к власти.
Так что «шар» обещаний, прикаченный из Москвы, пока не помог президенту никак. Из нового политического кризиса абхазским властям сегодня выйти будет достаточно сложно: выполнить требование ветеранов, судя по всему, президент не хочет, а построить такое же полицейское государство, как сегодняшняя Россия, не может. Так что шар нерешённых проблем Абхазии всё растёт и растёт…