რომელი ქვეყნის ადვოკატების დაშინება დაიწყო რუსეთმა
დანაშაული, სისასტიკე, სიცრუე, სიყალბე და შემდეგ დაშინება-ეს კრემლის ხელწერაა, რომელიც კიდევ ერთხელ გამოაშკარავდა. როგორც ირკვევა, „მალაიზიური ბოინგის“ MH17-ის კატასტროფის საქმეზე მიმდინარე სასამართლო პროცესის მონაწილე ადვოკატები დაშინების და თვალთვალის ობიექტები გახდნენ. ნიდერლანდების ანტიტერორისტულმა სააგენტომ ამ ადვოკატებს შეატყობინა, რომ სავარაუდოდ დაშინების მცდელობების უკან რუსეთი დგას. როგორც ირკვევა, ადვოკატები, რომლებიც 298 დაღუპული ადამიანის ოჯახების ინტერესებს იცავენ, დაშინების მსხვერპლები ბოლო პერიოდში გახდნენ, მას მერე, რაც სასამართლო განხილვების აქტიური ფაზა დაიწყო. მათ ახლა სახელმწიფო განსაკუთრებულ და გაძლიერებულ დაცვას სთავაზობს. სამგზავრო თვითმფრინავი, რომელიც ამსტერდამიდან კუალა-ლუმპურში მიფრინავდა, დონბასის ცაში „ბუკის“ ტიპის რაკეტით 2014 წელს ჩამოაგდეს. 298 ადამიანი, რომელიც ბორტზე იმყოფებოდა, დაიღუპა, მათ შორის უამრავი ბავშვი იყო. დაღუპულები სხვადასხვა ქვეყნის მოქალაქეები იყვნენ.
რატომ იქცევა ასე რუსეთი
საერთაშორისო საგამოძიებო ჯგუფის (JIT )აზრით, ეს უდანაშაულო ადამიანები პრორუსი სეპარატისტების მიერ ნასროლ რაკეტას შეეწირნენ. ამ საბედისწერო გასროლამდე რამდენიმე საათით ადრე „ბუკის“ ტიპის საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსი ახლომდებარე რუსული სამხედრო ბაზიდან გადმოიტანეს, გასროლის შემდეგ კი ადგილზე დააბრუნეს და ამგვარად კვალის წაშლას შეეცადნენ. ნიდერლანდების სასამართლო საკუთარი კანონმდებლობის მიხედვით მართავს ჰააგაში სასამართლო პროცესს, რომელზეც ბრალდებულად ცნეს რუსეთის სამი და უკრაინის ერთი მოქალაქე, რომლებიც სეპარატისტების არმიაში საკვანძო ფიგურები იყვნენ და მათი შემხებლობა რუსული ბაზიდან „ბუკის“ გამოტანაში, მრავალი უტყუარი მტკიცებულებებით დასტურდება. თუმცა, კრემლი წლებია უარყოფს, რომ რაიმე სახით მონაწილეობა აქვს მიღებული უკრაინაში მიმდინარე სამხედრო მოქმედებებში და მით უფრო რუსული ბაზიდან სამხედრო შეიარაღების „თხოვებას“ სეპარატისტებისთვის. თავისი პოზიციის დასამტკიცებლად, კრემლი წლების განმავლობაში მრავალფეროვან პროპაგანდისტულ ხერხს იყენებდა, უამრავჯერ შეცვალა ტაქტიკა, განცხადებების რიტორიკა და სიყალბის უდიდესი ნიაღვარი აფრქვია MH17-ის კატასტროფის საქმეზე. ახლა კი, როგორც ჩანს, რაც უფრო ახლოვდება სასამართლოს მიერ განაჩენის გამოტანა, კრემლი თავდაცვის უფრო აგრესიულ მეთოდებზე გადადის- მსხვერპლთა ოჯახების უფლებადამცველების დაშინებაზე გადავიდა.
ადვოკატების ჯგუფის წევრები, რომლებიც ჰააგაში მიმდინარე სასამართლო პროცესზე გამოდიან, ღიად ამბობენ, რომ მათზე თვალთვალი განხორციელდა მაშინ, როცა ისინი სასამართლოს შენობიდან სახლში ბრუნდებოდნენ, ხოლო მათი მისამართებით საეჭვო ადამიანები დაინტერესდნენ. ნიდერლანდების ტერორიზმთან ბრძოლის სააგენტოს წარმომადგენელმა Reuters-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ „პრინციპში, ყველა მხარე, რომელიც ამ სასამართლო პროცესში მონაწილეობს, ფიზიკური და ციფრული საფრთხეების არსებობას აცნობიერებს“. თუმცა, მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ იმ კონკრეტულ ზომებზე, რომლებიც ამ ადამიანების უსაფრთხოების დასაცავად უკვე გატარდა, ვერ ისაუბრებს.
რამდენიმე დღის წინ, ჰააგის საოლქო სასამართლომ 90 დაღუპულის ოჯახის წევრების მიმართვებს მოუსმინა, ისინი 8 ქვეყნის მოქალაქეები არიან. ეს ადამიანები იმედოვნებენ რომ სამართლიანობა გაიმარჯვებს- დაისჯებიან არა მხოლოდ ის ადამიანები, რომლებმაც „ბუკი“ სამგზავრო თვითმფრინავს ესროლეს, არამედ სახელმწიფოც, რომელმაც ამ სასტიკ დანაშაულს ხელი შეუწყო და შემდეგ ამის აღიარება არაფრით არ მოინდომა.

Адвокатов какой страны начала запугивать Россия
Преступление, жестокость, ложь, фальсификация, а затем запугивание - вот почерк Кремля, который в очередной раз оказался разоблачен. Стало известно, что юристы, участвующие в судебном процессе по делу о крушении малайзийского Boeing MH17, стали объектами запугивания и слежки. Голландское агентство по борьбе с терроризмом сообщило юристам, что за попытками запугивания стоит Россия. Как выяснилось, после того как началась активная фаза судебного разбирательства, адвокатов, представляющих интересы семей 298 погибших, начали запугивать. Теперь им предоставляется особая и усиленная защита со стороны государства. Пассажирский самолет, летевший из Амстердама в Куала-Лумпур, был сбит ракетой типа “Бук” в небе над Донбассом в 2014 году. Находившиеся на борту 298 человек погибли, в том числе были и дети. Жертвами стали граждане разных стран.
Почему Россия так себя ведет
По данным Международной следственной группы (JIT), эти ни в чем не повинные люди были убиты ракетой, выпущенной пророссийскими сепаратистами. За несколько часов до этого смертельного обстрела зенитно-ракетный комплекс «Бук» был привезен на Украину с близлежащей российской военной базы и после выстрела был возвращен на место, что было попыткой стереть следы. Голландский суд проводит в Гааге судебное разбирательство по собственному законадательству, в ходе которого были представленны обвинения трем гражданам России и одному гражданину Украины. Они были ключевыми фигурами в сепаратистской армии, и их причастность к вывозу «Бука» с российской базы подтверждается многочисленными и неопровержимыми доказательствами. Однако Кремль в течение многих лет отрицает свою причастность к боевым действиям на Украине, и тем более в предоставлении оружия сепаратистам. В поддержку своей позиции Кремль использовал различные методы пропаганды, много раз меняя тактику, риторику и фальсифицируя детали дела катастрофы MH17. А теперь, когда приближается решение суда, похоже, что Кремль переходит к более агрессивным методам защиты - запугиванию правозащитников семей погибших.
Члены группы адвокатов, присутствующих на судебном процессе в Гааге, открыто заявили, что за ними следили, когда они возвращались домой из здания суда, и подозрительные люди интересовались их адресами. Представитель Контртеррористического агентства Нидерландов сообщил Reuters, что «в принципе все стороны, участвующие в этом судебном процессе, осведомлены о существовании физических и цифровых угроз». Однако он подчеркнул, что не может говорить о конкретных мерах, которые уже были приняты для защиты безопасности этих людей.
Несколько дней назад Гаагский окружной суд заслушал обращения семей 90 погибших, они граждане 8 стран. Эти люди надеются, что справедливость восторжествует - будут наказаны не только лица, сбившие пассажирский самолет из «Бука», но и государство, поспособствовавшее этому чудовищному преступлению, а затем не пожелавшее признать случившиеся.