უკრაინის მოსახლეობა ელექტროენერგიის მოსალოდნელი გათიშვების შესახებ გააფრთხილეს
ნახშირის სიმწირის გამო უკრაინაში თბოელექტროსადგუების ენერგობლოკების ნახევარზე მეტმა მუშაობა შეაჩერა. მოსახლეობა ელექტროენერგიის მოსალოდნელი გათიშვების შესახებ გაართხილეს.
1 ნოემბრიდან რუსეთმა უკრაინას ნახშირის მიწოდება შეუწყვიტა, რაც "მზარდი შიდა მოთხოვნით" ახსნა. იმავდროულად რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროში სხვა მიზეზი დასახელდა - "მოსკოვსა და კიევს შორის ახალი შეთანხმებების არარსებობა".
უკრაინა ენერგონახშირს ასევე ყაზახეთისგან ყიდულობდა, თუმცა როგორც უმაღლეს რადაში აცხადებენ, რუსეთმა ეს მიწოდებებიც დაბლოკა.
კიევში განაცხადეს, რომ მოსკოვისთვის მიწოდებების განახლების ხვეწნას არ აპირებენ, მით უფრო, რომ დეკემბერში ქვეყანამ საწვავი აშშ-დან უნდა მიიღოს.
ამასთან, უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ რუსეთი ევროპის ენერგოკრიზისში დაადანაშაულა. მინისტრ დიმიტრი კულებას თქმით, რუსეთი გაზის ექსპორტს იმ მიზნით ზღუდავს, რომ მის გაძვირებას მიაღწიოს და "ჩრდილოეთ ნაკადი-2"-ის ექსპლუატაციაში გაშვება გაამართლოს.
თავად რუსეთი ყველა ბრალდებას უარყოფს. სახელმწიფო კონცერნ "გაზპრომის" წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ ევროპას გაზის საკუთარი მოპოვება ჩამოუქვეითდა. ამასთან, მოსკოვში ირწმუნებიან, რომ რუსულმა კომპანიამ ევროპელი მომხმარებლებისთვის გაზის ექსპორტი გაზარდა.

Украина заявила об угрозе веерных отключений электричества
Работа более половины энергоблоков тепловых электростанций Украины остановлена из-за недостатка угля. В стране угрожают веерные отключения электричества. Об этом сообщил депутат Верховной рады Иван Крулько.
С 1 ноября Россия прекратила поставки энергетического угля Украине. Москва объяснила решение растущим внутренним спросом. Другие марки угля, по данным российских властей, продолжают поставляться на украинский рынок. Госдума России при этом утверждает, что прекращение поставок связано с отсутствием новых договоров между Москвой и Киевом, - информирует "Радио Свобода".
Украина также покупала энергетический уголь у Казахстана, но, как утверждают в Верховной раде, Россия заблокировала эти поставки.
Киев заявил, что не будет просить Москву о возобновлении поставок. В декабре Украина должна получить топливо от США.
Помимо прочего, украинский МИД обвинил Россию в энергетическом кризисе в Европе. По словам главы ведомства Дмитрия Кулебы, Россия ограничивает экспорт газа, чтобы поднять на него цены и оправдать запуск газопровода "Северный поток-2".
Россия все обвинения в свой адрес отвергает. Представители концерна "Газпром" говорят, что в Европе упала собственная добыча газа. При этом российская компания, как утверждается, увеличила экспорт газа европейским потребителям.