რომელი მიწის დაბრუნებას აპირებენ ოლგა სკაბეევა და კრემლის სხვა პროპაგანდისტები
ბოლო წლების განმავლობაში რუსეთი პოსტ საბჭოთა ქვეყნების-საქართველოს, უკრაინის და ბელარუსის წინააღმდეგ თავდასხმის სხვა და სხვა მეთოდებს იყენებს-ეს ხისტი და რბილი ტაქტიკების შერწყმაა. კრემლი მუდმივად ცდილობს, დამოუკიდებელი მეზობელი რესპუბლიკები საბჭოთა საზღვრებში დააბრუნოს. ბოლო კვირებში, უკრაინასთან საზღვრის სიახლოვეს რუსეთის მხრიდან სამხედრო გააქტიურება საგრძნობლად გაიზარდა და ესკალაციის მცდელობა დაიწყო. ეს კიდევ ერთხელ ნათლად აჩვენებს, რომ მოსკოვი კვლავ „გაყინული“ კონფლიქტების ჩვეულ ტაქტიკას იმეორებს, როგორც ეს წარსულში ყირიმში, დნესტრისპირეთში, აფხაზეთში, ე. წ. სამხრეთ ოსეთსა და მთიან ყარაბაღში გააკეთა.
უკრაინის საზღვართან რუსული სამხედრო ტექნიკის გადაადგილების გაზრდის შესახებ არაერთი ცნობა გაჩნდა. რუსეთის ხელისუფლების ნეგატიურმა განცხადებებმა და რიტორიკამ უკრაინისა და ნატოს მიმართ, იმ დონეს მიაღწია, რომელიც 2014 წელს გვაგონებს-ეს არის წელი, როცა რუსეთი უკრაინაში შეიჭრა და ყირიმის ანექსია მოახდინა.
ამასთანავე, გარდა იარაღის ჟღარუნისა, კრემლს ევროპასა და უკრაინაში ამოქმედებული აქვს დეზინფორმაციული კამპანიები, კონსპიროლოგიური ვერსიების გავრცელება, აჟღერებს უტიფარ სიცრუეს და „აგდებს“ მანიპულაციურ სიახლეებს მედია სივრცეში. მიზანია უკრაინის მიმართ ფეიკ საპროტესტო მოძრაობებისა და ნეგატიური დამოკიდებულების გაზრდა. ყველაფერი პუტინის პრესმდივნის დიმიტრი პესკოვის განცხადების ირგვლივ ტრიალებს-„რუსეთი არასოდეს არავის არ დამუქრებია, არ ემუქრება და არ წარმოადგენს არავისთვის საფრთხეს.“ ამას გვეუბნება პესკოვი საქართველოს და უკრაინის მოქალაქეებს, რომლებმაც საკუთარ თავზე რუსეთისგან გამოვცადეთ ოკუპაცია, დევნილობა და რეპრესიები.
დიახ, პირიქითაც-კრემლი მუდმივად წარმოადგენს რუსეთს მსხვერპლის როლში, რომელსაც სხვა ქვეყნები, ასევე ნატო და ევროკავშირი უმიზეზოდ ესხმიან თავს, რადგან „რუსეთი საფრთხეს არავისთვის წარმოადგენს“. როცა ყირიმში შეიჭრნენ, მიზეზად რუსეთის მოქალაქეების დაცვა დაასახელეს, საქართველოში შემოჭრისასაც იგივე მოტივი გამოიყენეს. როცა პუტინი ოკუპაციას და ანექსიას ახდენს, შემდეგ ამბობს „თავს ვიცავდითო“. რუსული სამხედრო ბაზიდან გამოტანილი საარტილერიო-საზენიტო დანადგარ „ბუკ“-ით უკრაინაში „მალაიზიური ბოინგი“ ჩამოაგდეს, რის გამოც 298 უდანაშაულო ადამიანი დაიღუპა, რომელთა ოჯახები მომხდარში რუსეთის სასტიკ დანაშაულს ხედავენ, მაგრამ კრემლი უარყოფს-ტყუილად გვაბრალებთო! ბრიტანეთში სკრიპალები მოწამლეს, უდანაშაულო ინგლისელი ქალიც მოკლეს და ამ შემთხვევაშიც იგივეს იმეორებენ. ზელიმხან ხანგოშვილის მოსაკლავად რუსი „ქილერი“ ბერლინში გააგზავნეს და მთელი მსოფლიოს დასანახად „ჩხუბობენ“, ამ საქმესთან კავშირსაც სულ ტყუილ-უბრალოდ გვიგონებთო.
მაგრამ, „მარტივი ჭეშმარიტება“ ხანდახან მაინც ეპარებათ ხოლმე, ხანდახან გაუაზრებლად, ხან გააზრებულადაც. ოდიოზურ წამყვანს ოლგა სკაბეევას, რომელსაც ასე უყვარს დროშებზე ფეხით დადგომა, ისეთი აღიარება წამოცდა ორიოდე დღის წინ, რომ კრემლის ყველაზე დიდი კრიტიკოსიც კი ვერ იოცნებებდა. უკრაინის დედაქალაქ კიევის ამსახველ ვიდეო კადრებს თავის „ტელეგრამ“ არხში ერთ-ერთი რუსული სიმღერის სიტყვები მიაწერა: „ეს მიწა ჩვენი იყო, სანამ ბრძოლაში არ შევყევით. ის გაქრება თუ კი არავისი იქნება. დროა ეს მიწა ჩვენ დავიბრუნოთ.“ და კი, სწორედ ასე ფიქრობს ვლადიმერ პუტინიც, ოლგა სკაბეევაც ქმრითურთ და კრემლის ყველა პროპაგანდისტიც-იქ, სადაც რუსი არ არის, ის მიწა არავისია და სასწრაფოდ უნდა დაიპყრონ.

Какие земли собираются вернуть Ольга Скабеева и другие кремлевские пропагандисты
В последние годы Россия использовала разные методы противостояния с постсоветскими странами – с Грузией, Украиной и Беларусью. Всегда это было сочетание жесткой и мягкой силы. Кремль постоянно пытается вернуть независимые соседние республики в советские границы. В последние недели активность российских военных вблизи границы с Украиной значительно усилилась и появились попытки эскалации ситуации. Это еще раз показывает, что Москва повторяет обычную тактику активизации «замороженных» конфликтов, как это случилось в прошлом в Крыму, Нагорном Карабахе, Приднестровье, Абхазии и т. н Южной Осетии.
В медию поступают многочисленные сообщения об увеличении передвижения российской военной техники вдоль украинской границы. Негативные заявления и риторика российского правительства в отношении Украины и НАТО достигли уровня, который напоминает нам 2014 год - это год, когда Россия вторглась в Украину и аннексировала Крым.
В то же время, помимо бряцание оружием, Кремль начал дезинформационные кампании в Европе и Украине, распространение теорий заговора, откровенной лжи и «вбрасывание» манипуляционных новостей в медиа-пространство. Целью является усиливание фальшивых протестов и негативного отношения к Украине. Все вращается вокруг заявления официального представителя В. Путина Дмитрия Пескова: «Россия никогда никому не угрожала, не угрожает и не представляла никому опасности». Это то, что Песков говорит гражданам Грузии и Украины, переживших оккупацию, беженство и репрессии со стороны России.
Да, именно напротив, Кремль постоянно изображает Россию жертвой, на которую без всякой причины нападают другие страны, включая НАТО и Европейский Союз, потому что «Россия никому не угрожает». Когда русские вторглись в Крым, в качестве причины они назвали защиту российских граждан, и использовали тот же мотив во время вторжения в Грузию. Когда Путин оккупирует и аннексирует, он говорит: «Мы защищались».
Вспомним, “Малазийский Боинг” был сбит на Украине зенитно-артиллерийским подразделением «Бук», вынесенным с российской военной базы, в результате чего погибли 298 невинных людей, семьи которых считают Россию автором этого ужасного преступления, но Кремль все отрицает и заявляет, что на никого не нападал! В Британии Скрипалей отравили, убили невинную англичанку, и теми же словами Кремль отрицает свое причастие. Русский «киллер» был отправлен в Берлин, чтобы убить Зелимхана Хангошвили, Кремль говорит, что и это обвинение понапрасну.
Но «простая истина» все равно часто вылезает наружу, иногда бессознательно, а иногда очень даже осознанно. Одиозная телеведущая Ольга Скабеева, которая так любит топтать флаги, пару дней назад сделала такое признание, о котором не мог мечтать даже самый большой критик Кремля. В своем Telegram-канале она надписала кадры Киева словами одной из русских песен: "Эта земля была нашей, Пока мы не увязли в борьбе, Она умрет, если будет ничьей. Пора вернуть эту землю себе"
И да, это именно то, чего хотят Владимир Путин, Ольга Скабеева с мужем и все остальные кремлевские пропагандисты – земля где нет русских, не принадлежит никому и должна быть немедленно завоевана.