"ქართულ პოლიტიკაში დაძაბულობამ იმატა მას შემდეგ, რაც ახალი ტელეკომპანიის "ფორმულა" შექმნა დაანონსდა"
15/08/2019 10:04:29 პოლიტიკა, საშინაო პოლიტიკა
გამოცემა Intellinews საქართველოში ბოლო პერიოდში განვითარებულ მოვლენებს ეხმიანება და აქვეყნებს სტატიას სათაურით “ქართულ პოლიტიკაში დაძაბულობამ იმატა მას შემდეგ, რაც ახალი ტელეკომპანიის "ფორმულა" შექმნა დაანონსდა“.
"ფორმულა" მაუწყებლობის დაწყებას მიმდინარე წლის ოქტომბრიდან გეგმავს. არხის ერთ–ერთი დამფინანსებელი ოლიგარქი დავით კეზერაშვილია, რომელსაც საქართველოში თავდაცვის მინისტრის თანამდებობა ეკავა 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს. იმჟამად ქვეყნის პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი იყო“, – წერს გამოცემა.
სტატიაშია აღნიშნულია, რომ მაშინ როცა მთავარი ოპოზიციური არხის „რუსთავი 2“–ის თაობაზე ქონებრივი დავა გრძელდება და მაშინ როცა ქვეყანაში არსებული კიდევ ერთი მთავარი არხის „TV პირველის“ მფლობელი გამოკითხეს „თიბისი ბანკის“ დამფუძნებლების მამუკა ხაზარაძისა და ბადრი ჯაფარიძის საქმეზე, რომელიც 11 წლის წინ განხორციელებულ ტრანზაქციას ეხება, „აშკარაა, რომ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ საქართველოს მედია–ბაზარზე გავლენისთვის ბრძოლა მიმდინარეობს“.
სტატიაში აღნიშნულია, რომ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ, კეზერაშვილმა საქართველო დატოვა. ქვეყანაში მის წინააღმდეგ რამდენიმე საქმე აღიძრა, თბილისი მის ექსტრადირებას ითხოვდა, თუმცა საფრანგეთმა ამაზე უარი განაცხადა. კეზერაშვილის ადვოკატის განცხადებით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფის წინააღმდეგ ბრალდებები პოლიტიკურად მოტივირებულია.
გამოცემა აღნიშნავს, რომ ახალი ტელევიზიისთვის მაუწყებლობის ავტორიზაციის მისაღებად კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას უკვე მიმართეს:
„როგორც ტელევიზიის მომავალმა დირექტორმა, ზუკა გუმბარიძემ 13 აგვისტოს Ambebi.ge -ს განუცხადა, მაუწყებლობის ავტორიზაციის მისაღებად კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას მათ დღეს მიმართეს.
გუმბარიძის ინფორმაციით, „ფორმულას“ მაუწყებლობა მთელი საქართველოს მასშტაბით გავრცელდება. ამასთან, მისი ყურება როგორც საკაბელო კომპანიების, ისე სატელიტური და სტანდარტული ანტენებითაც იქნება შესაძლებელი.
რაც შეეხება დაფინანსების წყაროს, გუმბარიძე განმარტავს, რომ ამ საკითხთან დაკავშირებით, მოლაპარაკება ინვესტორებთან ახლაც მიმდინარეობს. მათ შორის, ერთ-ერთი თავდაცვის ყოფილი მინისტრი დავით კეზერაშვილია.
"ახლა გავდივართ ინვესტორებთან საბოლოო დეტალებს და ცოტა ხანში უფრო ღიად ვიტყვით, ვინ იქნება. მათ შორის, ოფიციალურად შემიძლია დავადასტურო, რომ ამ თემაზე დავით კეზერაშვილთანაც გვაქვს მოლაპარაკებები“, - აღნიშნა მან“.
ამასთან, სტატიაში საუბარია საზოგადოებრივი მოძრაობის შექმნასთან დაკავშირებით მამუკა ხაზარაძის მიერ მიმდინარე წლის 9 ივლისს გაკეთებულ განცხადებაზე:
„ქვეყანაში ბოლო დროს მიმდინარე პროცესები საგანგაშო ფორმებს იღებს. სახეზეა ჩვენი საზოგადოების გახლეჩვისა და დაპირისპირების მიზანმიმართული პროცესი. 20 ივნისის ღამე იყო ის წყალგამყოფი, როდესაც ჩვენმა ღირსეულმა და თავისუფალმა ახალგაზრდობამ გულწრფელი და მტკიცე პროტესტი გამოხატა ოკუპაციისა და ძალადობის წინააღმდეგ. ეს პროტესტი არის უწყვეტი, ისტორიული პროცესისა და ჩვენი ქვეყნის დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლის გაგრძელება. თუ ამ ქვეყნის მოქალაქე ხარ, თუ მისთვის გული გიძგერს, არ შეიძლება ამ ყველაფერს გვერდიდან და გულგრილად უყურო, არ შეიძლება შენი დრო, ენერგია, საქმე, ყველაზე მთავარს არ მოახმარო - სამშობლოს კეთილდღეობასა და მის თავისუფლებას. ამ ყველაზე დიდ ცნებას, რომლის გარეშეც ადამიანის არსებობას ფასი არ აქვს. სწორედ დღეს არის საჭირო ჯანმრთელი, პროგრესული და პროდასავლური საზოგადოების კონსოლიდაცია და გაერთიანება, რადგან ცხადია, რომ არსებული ვითარების დეესკალაცია და სამოქალაქო მშვიდობის მიღწევა მხოლოდ ხელისუფლების ან პოლიტიკური პარტიების ძალისხმევით პრაქტიკულად შეუძლებელი ხდება. [...] ერთხელ და სამუდამოდ უნდა შეწყდეს ერთმანეთისადმი სხვადასხვა იარლიყების უსაფუძვლოდ მიწებება და ყველანი სამოქალაქო მშვიდობის იდეის გარშემო უნდა გავერთიანდეთ. ზემოთქმულიდან გამომდინარე მივიღე გადაწყვეტილება, ჩემს მეგობრებთან და თანამოაზრეებთან, სხვადასხვა სფეროს პროფესიონალებთან ერთად სექტემბერში დავაფუძნო საზოგადოებრივი მოძრაობა, რომლის მთავარი მიზანი ქვეყნის გაერთიანება და მისი დამოუკიდებლობის და თავისუფლების შენარჩუნება იქნება“, – ციტირებს გამოცემა ხაზარაძის სიტყვებს.
სტატიაში ასევე აღნიშნულია, რომ ხაზარაძემ დატოვა დირექტორთა საბჭოები მის მიერ დაფუძნებულ „თიბისი ბანკსა“ და „ანაკლიის განვითარების კონსორციუმში“, ეს უკანასკნელი მიზნად ისახავს ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურული პროექტის – ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის აშენებს, "რომელსაც ამერიკა და სხვა პარტნიორები უჭერენ მხარს".
გამოცემა ასევე ციტირებს ხაზარაძის მიერ 12 აგვიტოს გაკეთებულ განცხადებას:
„ჩვენი ქვეყანა და ხალხი ნამდვილად არ არის იმის ღირსი რა მდგომარეობაშიც ის ახლა იმყოფება.იმის გათვალისწინებით თუ რა დიდი პოტენციალი გააჩნია მას პირველ რიგში ახალგაზრდების, ახალი თაობის, სუფთა, გონიერი და პროფესიონალი ადამიანების სახით, თუნდაც იმ ემიგრანტების სახით, რომლებიც მუხლჩაუხრელად მუშაობენ და სამწუხაროდ, სხვის ეკონომიკას აძლიერებენ, იმიტომ , რომ არ მიეცათ სამშობლოში ღირსეული შრომისა და ცხოვრების საშუალება“.
„ხაზარაძემ მკაცრად გააკრიტიკა ივანიშვილი, რომელსაც იგი "ანაკლიის განვითარების კონსორციუმისთვის" პრობლემების შექმნაში ადანაშაულებს, რის გამოც კონსორციუმს ღრმაწყლოვანი პორტის ასაშენებლად ფინანსების მოზიდვის მცდელობა გაურთულდა. ხაზარაძის პოლიტიკური მტრები აშკარაა, თუმცა ვინ იქნება მისი მოკავშირე უცნობია.
პოლიტიკურ სისტემაში, რომელშიც ჯერ კიდევ დომინირებენ სააკაშვილის „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ და ივანიშვილის „ქართული ოცნება“ ახალი პოლიტიკური ძალისთვის მცირე ადგილი რჩება. თუმცა შემოთავაზებულმა სრულად პროპორციულმა საარჩევნო სისტემამ ნულპროცენტიანი ბარიერით შეიძლება, 2020 წლის ოქტომბრის არჩევნებისთვის გარკვეული მოულოდნელი შედეგები დადოს. ბევრმა ამომრჩეველმა რომლებიც სადღეისოდ ქვეყანაში არსებული ძირითადი პოლიტიკური პარტიებით იმედგაცრუებულები არიან შესაძლოა, ხაზარაძის მხარდამჭერთა რიგებში აღმოჩნდნენ", – დასძენს გამოცემა.

15/08/2019 10:04:29 Politic, Internal Politics
A new front has been opened in Georgia’s ‘Battle of the political airwaves’ with the announcement that a new channel, Formula, will be broadcast from October. One of the financiers is oligarch Davit Kezerashvili, who served as defence minister during the short war with Russia in 2008 when Georgia was still ruled by the Mikheil Saakashvili administration.
With main opposition TV channel Rustavi 2 in the middle of competing claims for legal ownership and possibly set to slip into pro-government hands, and with the owner of the country’s other major channel, TV Pirveli, under investigation for alleged complicity in money laundering 11 years ago—in connection with the also accused co-founders of TBC Bank—there is no doubt that Georgia’s media market is now very visibly subject to a struggle for influence in advance of the 2020 general election.
The likes of Kezerashvili are active in trying to persuade Georgia's younger generations to pursue a highly pro-West orientation for their country, with the goal of Nato membership, while the ruling Georgian Dream government takes a more balanced stance, stressing the realistic need to maintain good relations with Moscow.
Fled with Saakashvili
Kezerashvili became a highly controversial entrepreneur after fleeing the country with Saakashvili, whom he helped found Georgia’s United National Movement (UNM). In early 2013, officials under the government led by Bidzina Ivanishvili—an oligarch with a background in Russia who is Georgia’s wealthiest individual, chairs the ruling Georgian Dream party and is still seen by many as the country’s de facto leader—brought multiple criminal charges against Kezerashvili, but his lawyer successfully fought off an extradition request sent to France, claiming the charges were politically motivated. The charges against Kezerashvili, a former chief of the financial police in Georgia, included embezzlement, misuse of funds, abuse of power, money laundering and bribe-taking for having allegedly facilitated the smuggling of ethyl spirit from Ukraine to Georgia.
Zuka Gumbaridze, who is set to serve as the director of the Formula channel, told Ambebi.ge that the Formula Creative company applied to the Georgian National Communications Commission (GNCC) for broadcasting authorisation on August 13.
According to Gumbaridze, Formula will be available via cable, satellite and standard antennas throughout Georgia.
As for the source of funding, Gumbaridze said that negotiations with investors were still under way. One investor in talks is Kezerashvili.
"We are going into the final details with the investors now, and soon we will be more open about who they will be. I can officially confirm that we have talks with Davit Kezerashvili on this issue as well," he said.
Khazaradze’s pro-West vehicle
Separately, Mamuka Khazaradze, one of the co-founders of Georgia’s FTSE-250 listed TBC Bank, has announced the upcoming launch of a pro-Western movement, defined so far in broad terms as an opposition political vehicle.
Khazaradze lately stepped down from the boards of TBC Bank and the Anaklia Development Consortium (ADC)—which, backed by TBC and American and other partners, is developing Georgia’s flagship infrastructure project, Anaklia deep water port on the Black Sea coast—to concentrate on fighting charges pressed by prosecutors related to alleged money laundering activities in 2008.
"Recent developments in the country are becoming alarming. I made a decision to establish a public movement this September with my friends and colleagues and professionals of various spheres, the main purpose of which will be to unite the country and maintain its independence and freedom,” Khazaradze said in early July. He spoke with the country still shaken up by events in late June that included riot police violently forcing back crowds attempting to the storm the parliament in Tbilisi in a confrontation over permission given to a Russian MP to address lawmakers from the speaker’s chair in the parliamentary chamber.
“Our country and people certainly do not deserve the conditions they have to live under currently. The country has huge potential in the case of young people, a new generation, honest, smart and professional individuals, as well as emigrants, who work hard and unfortunately for them have to strengthen other countries’ economies because they have been deprived of an opportunity to live in a decent way and work in their homeland,” he added in comments on August 12 posted on his Facebook page.
Khazaradze has strongly criticised Ivanishvili, whom he has accused of being behind troubles faced by ADC that have complicated its attempt at raising financing for the planned deep water port. His political enemies are clear, but who would likely be his allies is unclear.
In a political system dominated so far by Saakashvili's UNM and Ivanishvili's Georgian Dream, space for a new political force might be narrow—but a new proportional voting system, which will work without a votes-attained threshold for small parties looking to enter parliament, might generate some surprising results in the next general, due to be held by October next year.
What’s more, the anti-government protesters who made headlines with their protests outside the parliament in June avoided extending their support to any political party. Many voters disappointed by the existing major parties might be drawn by a political vehicle such as the one to be initiated by Khazaradze.