დაუთმობენ თუ არა აფხაზები რუსებს ქართულ მიწებს?
ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ განაცხადა, რომ რუსეთის მოქალაქეებს რეგიონში უძრავი ქონების შეძენის უფლება უნდა მისცენ. 8 ნოემბერს გამართულ შეხვედრაზე ბჟანიამ აღნიშნა, რომ უძრავი ქონების შეძენის უფლება „ეკონომიკური ასპექტია“ და „ეს არ უნდა იყოს დაკავშირებული პოლიტიკური უფლებების შეძენასა და მოქალაქეობასთან“. არადა, აფხაზეთის სრულ დაპატრონებამდე რუსებს მხოლოდ მიწების დაკანონებაღა დარჩათ.
ოკუპირებულ რეგიონში რუსებისთვის უძრავი ქონების შეძენის საკითხი უკვე დიდი ხანია მწვავე დაპირისპირების საგანს წარმოადგენს. აფხაზებს სწორად ეშინიათ, რომ რუსები მათ ტერიტორიებს ოფიციალურად დაეპატრონებიან და უმრავლესობაში აღმოჩნდებიან. რუსეთის ფედერაცია საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების არაოფიციალურ ანექსიას 2008 წლიდან აქტიურად ეწევა. ამას არაერთი ე.წ. შეთანხმება და ხელშეკრულება ადასტურებს. მაგალითისთვის საერთო საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრი შეგვიძლია გავიხსენოთ, რომელიც დე ფაქტო აფხაზეთის ვითომ შინაგან საქმეთა და რუსეთის ამავე უწყებას შორის გაფორმებული ე.წ. ხელშეკრულების საფუძველზე შეიქმნა. მოსკოვის სტრატეგიული მიზანი საქართველოს ორივე რეგიონში თუნდაც მოჩვენებითი „სუვერენიტეტის“ მინიმალური ნიშნების ბოლომდე აღმოფხვრაა. კრემლს სურს ე.წ. ინსტიტუციებზე სრული კონტროლი დაამყაროს. „ღრმა ინტეგრაციასთან“ დაკავშირებული ხელშეკრულებები მიზნად ისახავს აფხაზეთი კიდევ უფრო მეტად დამოკიდებული გახადოს რუსეთზე, ასეთი რამ თუ საერთოდ შესაძლებელია. ბჟანიას მიერ გაჟღერებული ინიციატივა ოკუპირებული აფხაზეთისთვის საკონტროლო გასროლასავით არის. უძრავი ქონება არის ის, რაც რუსეთს „ოფიციალურად“ ჯერ არ წაუღია.
გასული წლის ნოემბერში კრემლი სოხუმის კოლონიად გადაქცევის პროცესში გადამწყვეტ ფაზაზე გადავიდა. მაშინ გადაწყდა, რომ ფინანსური, ენერგო, ეკონომიკური და სოციალური სფერო აფხაზეთში რუსული კანონებით უნდა დარეგულირებულიყო. 2020 წლის 12 ნოემბერს ბჟანიამ და პუტინმა ე.წ. ცვლილებების პაკეტი შეათანხმეს, რომელიც ორმაგი მოქალაქეობის საკითხსაც ითვალისწინებდა. სწორედ უძრავი ქონების საკითხის გამო რუსეთთან „ორმაგი მოქალაქეობის“ შემოღება აქამდე ჭიანურდებოდა. აფხაზეთში მიაჩნიათ, რომ თუკი რუსეთის მოქალაქეებს აფხაზური „პასპორტების“ მიღება შეეძლებათ, ისინი ქონების შეძენასა და დამკვიდრებასაც შეძლებენ.
ასლან ბჟანიას უკანასკნელი განცხადების შემდეგ ოკუპირებულ აფხაზეთში ვნებათაღელვა არ წყდება. რუსული პროპაგანდის მიუხედავად, ჩვენი აფხაზი თანამოქალაქეები კარგად ხვდებიან როგორ იყენებს მათ რუსეთი საკუთარი მიზნებისთვის. უძრავი ქონების რუსებზე მიყიდვის დაშვება აფხაზებისთვის საბოლოოდ დანებებას ნიშნავს, ამიტომ საინტერესოა როგორ განვითარდება მოვლენები საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონში.

Отдадут ли абхазы русским грузинские земли?
Так называемый президент оккупированной Абхазии Аслан Бжания заявил, что гражданам России следует разрешить покупать недвижимость в регионе. На встрече 8 ноября Бжания отметил, что право покупки недвижимости является «экономическим аспектом» и «не должно быть связано с получением политических прав и гражданства». А ведь до полного захвата Абхазии россиянам оставалось лишь легализовать земли.
Вопрос о покупке россиянами недвижимости в оккупированном регионе уже давно является предметом жарких споров. Абхазы справедливо опасаются, что русские официально захватят их территории и окажутся в большинстве. Российская Федерация активно участвует в неофициальной аннексии оккупированных регионов Грузии с 2008 года. Это делается с помощью ряда так называемых соглашений и договоров. Например, можно вспомнить Единый информационно-координационный центр, который образовался между так называемой де-факто Абхазией и тем же ведомством России. Стратегическая цель Москвы - устранить даже минимальные признаки мнимого «суверенитета» в обоих оккупированных регионах Грузии. Кремль хочет установить полный контроль над так называемого учреждениями де факто Абхазии. Соглашения о глубокой интеграции направлены на то, чтобы сделать Абхазию еще более зависимой от России, если это вообще возможно. Инициатива Бжания подобна контрольному выстрелу по оккупированной Абхазии. Недвижимость - это то, что Россия еще «официально» не отобрала.
В ноябре прошлого года Кремль вступил в решающую фазу процесса преобразования Сухуми в колонию. Тогда было решено, что финансовая, энергетическая, экономическая и социальная сферы в Абхазии должны регулироваться российским законодательством. 12 ноября 2020 года Бжания и Путин согласовали т.н. пакет изменений, который также включал вопрос о двойном гражданстве. Из-за проблем с недвижимостью введение «двойного гражданства» с Россией откладывается до сих пор. Абхазия считает, что, если российские граждане смогут получить абхазские «паспорта», они смогут приобретать и владеть недвижимостью.
После последнего заявления Аслана Бжания волнения в оккупированной Абхазии не прекращаются. Несмотря на российскую пропаганду, наши абхазские граждане прекрасно понимают, как Россия использует их в своих целях. Разрешение продажи недвижимости россиянам означает окончательную капитуляцию для абхазов, поэтому интересно посмотреть, какие события последуют в оккупированном регионе Грузии после решения Аслана Бжания.