პუტინის პატრონაჟის ქვეშ არსებულ კლინიკაში „ვაგნერის“ დაქირავებული მკვლელები და „ესკორტის ქალები“ მკურნალობენ
26/11/2021 11:17:56 ანალიზი
საერთაშორისო მედიაში სკანდალური საგამოძიებო მასალა გამოქვეყნდა სანქტ-პეტერბურგში მდებარე სამედიცინო ცენტრი „სოგაზ“-ის შესახებ, სადაც წლების განმავლობაში უფასოდ მკურნალობდნენ არა მხოლოდ კერძო სამხედრო დაჯგუფება „ვაგნერის“ მებრძოლებს. ჟურნალისტმა-გამომძიებლებმა გაარკვიეს, რომ კლინიკაში მკურნალობას გადიოდნენ როგორც რუსეთის პრეზიდენტის ახლო გარემოცვის წევრები და რუსეთის მმართველი ელიტა, ასევე მსუბუქი ყოფაქცევის ქალებიც. ისინი კლინიკაში შიდსის, ჰეპატიტის და სიფილისის ანალიზებს იკეთებდნენ და როგორც გამოცემა ვარაუდობს ელიტური დონის „ესკორტის ქალების“ კატეგორიას წარმოადგენდნენ. კლინიკა „სოგაზი“ ვლადიმერ პუტინის ქალიშვილ მარია ვორონცოვასთან არის დაკავშირებული, რის შესახებაც 2020 წელს „როიტერსმა“ ჟურნალისტური გამოძიება გამოაქვეყნა.
როგორც ირკვევა, „რადიო თავისუფლების“ წყარომ, რომლის ვინაობას მისივე უსაფრთხოების გამო გამოცემა არ ამხელს, ასევე დაადასტურა ის ინფორმაცია, რომელიც მანამდე „როიტერსმა“ „ვაგნერელების’ მკურნალობის შესახებ გაავრცელა. ასევე, წყარომ ჟურნალისტებს უამბო, რომ დაქირავებული მებრძოლების დიდი რაოდენობა კლინიკაში 2018 წლის თებერვალში იმყოფებოდა, რაც დროში ემთხვევა სირიის ქალაქ დეირ-ეზ-ზორში „ვაგნერის“ მარცხს. სხვადასხვა მონაცემებით, მაშინ სამსაათიან ბრძოლაში რამდენიმე ასეული „ვაგნერელი“ დაიღუპა, ხოლო დაჭრილების მკურნალობის პროცესი მკაცრად გაასაიდუმლოვეს. აღსანიშნავია, რომ კრემლი დღემდე არ აღიარებს, რომ რუსი დაქირავებული მებრძოლები სხვადასხვა ცხელ წერტილში იბრძვიან, ვინაიდან მსგავსი კომპანიების არსებობა რუსეთში კანონგარეშეა. თუმცა, როგორც ცნობილია, „ვაგნერი“ ვლადიმერ პუტინთან დაახლოებული ბიზნესმენის ევგენი პრიგოჟინის პატრონაჟის ქვეშაა და ემსახურება კრემლის მიზნების შესრულებას მსოფლიოს სხვა და სხვა კუთხეში. შესაბამისად, „ვაგნერის“ მებრძოლები თითქოს „არ არსებობენ“, მაგრამ ირკვევა, რომ მკურნალობას ისეთ ელიტურ კერძო კლინიკებში გადიან, როგორიცაა „სოგაზი“.
წყარო შემდეგს ყვება: „მათი მოყვანის წინ, მიმღების ადმინისტრაციაში დაგზავნილი იყო მითითება რომ რეგისტრაცია, მკურნალობა და მთლიანად მათი ყოფნა კლინიკაში უნდა იყოს კონფიდენციალური, პასპორტები არ უნდა ჩამოერთვათ, მონაცემები უნდა ჩაეწერათ მხოლოდ გადმოცემით. როგორც კი შემოვიდოდნენ, კარი უნდა დაკეტილიყო, სხვა არავის შემოშვება იმ კარიდან არ შეიძლებოდა. თავიდან, 2016 წელს, მათ ათავსებდნენ კლინიკის ვიპ სართულზე, რომ სხვებთან კონტაქტი არ ჰქონოდათ, შემდეგ გადაიყვანეს მესამე სართულზე, სადაც ყველაზე ნაკლები ხალხი მოძრაობს. ზოგიერთი სამხედრო-სამედიცინო აკადემიაში გადაიყვანეს, მაგრამ ჩვენთან მაინც პერიოდულად მოდიოდნენ გამოკვლევებზე.“
ჟურნალისტების წყარო ამბობს, რომ ყველა „ვაგნერელი“ მიმაგრებული იყო პირდაპირ დირექტორ, ვლადისლავ ბარანოვზე. სწორედ ბარანოვის გავლით კლინიკა „სოგაზი“ პუტინის სავარაუდო ქალიშვილთან, მარია ვორონცოვასთან არის დაკავშირებული. როგორც 2019 წელს „ბიბისი“ წერდა, ბარანოვი კომპანია „ნომეკოს“ თანამფლობელია, ხოლო „ნომეკოს“ აქციონერია ასევე მარია ვლადიმირის ასული ვორონცოვა. „სოგაზთან“ არის დაკავშირებული პუტინის დისშვილი მიხაილ შელომოვიც.
ასევე, სტატიაში ვკითხულობთ შემდეგს: „ეს იყო 2016 წლის გაზაფხულზე თუ ზაფხულში. მაშინ 7-8 ადამიანი მოიყვანეს, ყველას ცეცხლსასროლი ჭრილობები ჰქონდა. ისინი გაატარეს როგორც დაზღვევის პაციენტები, მაგრამ დაზღვევის გრაფის ადგილას უნდა დაგვეწერა „ბ ვ ვ“, ანუ მიგვემაგრებინა ისინი უშუალოდ გენდირექტორ ბარანოვზე. შიდა მიმოწერაში ან საუბრებში მათ უწოდებდნენ „სპეცკონტინგენტს“. კიდევ ერთი დიდი პარტია იყო 2018 წლის თებერვალში.“
ასევე, ჟურნალისტებმა გაარკვიეს, რომ „სოგაზში“ არა მხოლოდ დაქირავებული რუსი მკვლელები მკურნალობდნენ, არამედ კრემლის მაღალჩინოსნებიც, რომლებიც „სუპერ ვიპების“ კატეგორიაში გადიოდნენ. მათ მხოლოდ საუკეთესო ექიმები ემსახურებოდნენ. მათ შორის იყვნენ ვლადიმერ პუტინთან დაახლოებული კოოპერატივების და კომპანიების ხელმძღვანელები, რუსეთის ფედერაციის სპიკერი ვალენტინა მატვიენკო და სხვები.
კიდევ ერთი საიდუმლო კატეგორიის კლიენტები აღმოჩნდნენ ახალგაზრდა გოგონები, რომელთა რეგისტრაცია ხდებოდა სიტყვებით „ქალთა სპორტი“.
„კლინიკა მუდმივად მუშაობდა ვიღაც გოგონებთან, რომლებიც მიმღებში მოდიოდნენ კოდური სიტყვით. თავიდან ეს იყო „კოდი 1“, შემდეგ „ქალთა სპორტი“. ისინი აბარებდნენ სისხლს ანალიზების გადასამოწმებლად შიდსზე, სიფილისზე, ჰეპატიტზე და ხანდახან შემოწმებას გადიოდნენ გინეკოლოგთანაც“-ამბობს წყარო.
იმის ვარაუდი, რომ „სპორტსმენი“ ქალების სულაც არ იყვნენ სპორტსმენები, შეიძლება შემდეგი დაკვირვებიდანაც გაკეთდეს: „ზოგიერთი აბარებდა გინეკოლოგიურ ანალიზებს, ზოგი კი ამოწმებდა ქალიშვილობას. ზოგჯერ მათ თან ახლდნენ ადამიანები, რომლებიც თვალყურს ადევნებდნენ, რომ ანალიზი იმათ ჩაებარებინა, ვისაც ეკუთვნოდათ და რომ არ ყოფილიყო მოტყუება. ისინი არ გავდნენ სპორტსმენებს, იყვნენ მაღლებიც, დაბლებიც, გამხდრებიც და მსუქნებიც. ძირითადად ახალგაზრდები იყვნენ-20 წლამდე, ზოგჯერ არასრუწლოვნებიც. იყო ორიოდე შემთხვევა, როცა ამ კოდით მოდიოდნენ საკმაოდ ასაკოვანი ქალები, რაც გასაკვირი იყო.“
„რადიო თავისუფლებამ“ კლინიკა „სოგაზს“ კითხვებით მიმართა. ჟურნალისტებს აინტერესებდათ-მართალია თუ არა ის, რომ მათთან მკურნალობდნენ „ვაგნერის“ დაქირავებული მებრძოლები, იყვნენ თუ არა ვიპ-კლიენტები იური კოვალჩუკი, ვალენტინა მატვიენკო, სერგეი ფურსენკო და სტატიაში ნახსენები სხვა პირები; შეესაბამება თუ არა რეალობას ინფორმაცია კლინიკის პაციენტთა ჯგუფზე, რომლებიც შემოწმებას გადიან კოდური სიტყვებით „ქალთა სპორტი“. კლინიკის მესვეურებს ამ კითხვებზე არ გაუციათ.

Наемные убийцы Вагнера и эскортницы проходят лечение в клинике, находящейся под патронажем Путиным
В международных СМИ опубликован скандальный материал о медицинском центре «Согаз» в Санкт-Петербурге, где в течение многих лет лечились бесплатно бойцы не только частной военной группировки «Вагнер». Журналисты-расследователи выяснили, что в клинике лечатся представители ближайшего окружения президента России и правящей элиты России, а также элитные эскортницы. Они проходят обследование на СПИД, гепатит и сифилис в клинике и, как предполагает издание, являются из категории «элитных эскорт-женщин». Клиника «СОГАЗ» связана с Марией Воронцовой, дочерью Владимира Путина, о которой Reuters опубликовало журналистское расследование в 2020 году.
Источник, близкий к RFE / RL, личность которого не разглашается по соображениям безопасности, также подтвердил ранее опубликованную Reuters информацию о лечении с вагнеровцами. Источник также сообщил журналистам, что в феврале 2018 года в клинике находилось большое количество наемных боевиков, что совпадает с поражением «Вагнера» в сирийском городе Дейр-эз-Зор. По разным данным, в трехчасовом бою было убито несколько сотен «вагнеровцев», а процесс лечения раненых держался в строжайшей тайне. Примечательно, что Кремль до сих пор не признает, что российские наемники воюют в различных горячих точках, поскольку существование таких частных компаний в России незаконно. Однако, как известно, «Вагнер» находится под покровительством Евгения Пригожина, бизнесмена, близкого к Владимиру Путину, и служит исполнению целей Кремля в разных уголках мира. Следовательно, боевиков “Вагнера” вроде «не существует», но оказывается, что они лечатся в элитных частных клиниках, таких как «Согаз».
Источник сообщает следующее: "Перед их поступлением администраторам приемного отделения было разослано указание, что регистрация, лечение и вообще их пребывание в клинике должно быть строго конфиденциальным, паспорта не брать, данные вносить со слов (но информированные согласия подписывать). Как только войдут, дверь с Малой Конюшенной в приемное отделение закрыть, никого не впускать, и открыть можно только после того, как они после оформления поднимутся в палату. Сначала, в шестнадцатом году, их размещали на VIP-этаже госпиталя, чтобы они не сталкивались с другими посетителями, затем их переместили на третий этаж, рядом с реанимацией и эндоскопическим отделением, где меньше всего посетителей, в кабинет, переоборудованный под палату. Некоторых перевели в Военно-медицинскую академию, но они периодически приезжали к нам на осмотры. Источник сообщил журналистам, что все «вагнеровцы» были прикреплены непосредственно к директору Владиславу Баранову. Через Баранова клиника «СОГАЗ» связана с предполагаемой дочерью Путина Марией Воронцовой. Как писала BBC в 2019 году, Баранов является совладельцем компании «Номеко», а акционером «Номеко» также является Воронцова, дочь Владимира Путина. Племянник Путина Михаил Шеломов также связан с «Согазом».
Также в статье читаем следующее: “Это было весной или в начале лета 2016-го. Тогда их поступило семь или восемь человек, все с огнестрельными ранениями. Они проходили у нас как страховые пациенты, но на месте страховки мы должны были писать "БВВ", то есть прикреплять их непосредственно к гендиру Баранову В.В. Назывались они во внутренней переписке и в разговорах "спецконтингент". Еще одна большая партия пришла в феврале 2018-го". Журналисты также выяснили, что в «Согазе» лечатся не только наемные российские убийцы, но и высокопоставленные кремлевские чиновники, которых причисляют к «супервипам». Их обслуживали только лучшие врачи. Среди них были руководители кооперативов и компаний, близких к Владимиру Путину, спикер РФ Валентина Матвиенко и другие.
Другой секретной категорией клиентов оказались молодые девушки, зарегистрированные с пометкой «Женский спорт». "Клиника постоянно вела работу с некими девушками, обращавшимися на ресепшен по специальному кодовому слову. Сначала это было "Код 1", затем "женский спорт". Они сдавали кровь на ВИЧ, сифилис, гепатит и иногда проходили быстрое обследование у гинеколога"-говорит ичточник.
Предположить о том, что «спортсменки» вовсе не были спортсменками, можно из следующих наблюдений: "Сдавать анализ они могли только в целях проверки их готовности к работе. Некоторые сдавали гинекологические анализы, а некоторые подтверждали свою девственность. Иногда их сопровождали какие-то люди, которые следили за тем, чтобы анализ сдавала именно та девушка, которой его нужно сдать, чтобы не было подлога. Они не были похожи на спортсменок, среди них были самые разные – высокие, низкие, толстые, худые. В основном молодые, до 20 лет, иногда даже несовершеннолетние. Была пара случаев, когда по этому коду приходили довольно возрастные женщины, нас это удивляло.
Радио Свобода обратилось с вопросами в клинику «Согаз». Журналистов интересовало, лечили ли их наемники Вагнера, были ли VIP-клиентами Юрия Ковальчук, Валентина Матвиенко, Сергей Фурсенко и другие, упомянутых в статье; Соответствует ли действительности информация о группе пациентов в клинике, проходящих обследование с кодовыми словами «Женский спорт»? Администрация клиники не ответила на эти вопросы.