რატომ ვერ აღადგენს რუსეთი სოხუმის აეროპორტს?
ოფიციალურმა მოსკოვმა ოკუპირებულ აფხაზეთში სამხედროების დახმარებით სოხუმის აეროპორტის აღდგენა გადაწყვიტა. ოკუპირებული აფხაზეთის მთავრობამ ჯერ კიდევ 2019 წლის 26 ივლისს ე.წ. დადგენილება მიიღო, რომლის მიხედვითაც, „ვლადისლავ არძინბას სახელობის სოხუმის საერთაშორისო აეროპორტი“ „საერთაშორისო“ ფრენებისათვის უნდა გახსნილიყო.
აღსანიშნავია, რომ სოხუმის აეროპორტი 1993 წელს დაიკეტა და მას შემდეგ იქ რეგულარული ფრენები არ სრულდება. სხვათაშორის, 90-იანი წლების შემდეგ იქ პირველი რეისი 2008 წლის აგვისტოში შესრულდა, როდესაც რუსეთმა, საქართველოსთან ომის დროს, აფხაზეთში სამხედრო თვითმფრინავებით დესანტი გადასხა. აეროპორტი საქართველოს საავიაციო ხელისუფლების მიერ სერტიფიცირებული არ არის. „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ 2008 წელს მიღებული საქართველოს კანონის თანახმად, აფხაზეთში საერთაშორისო ფრენები აკრძალულია.
2019 წელს სოხუმის აეროპორტს და ოკუპირებული აფხაზეთის საჰაერო სივრცეს, სამოქალაქო ავიაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის ICAO-ს სტანდარტის მსგავსი, ოთხნიშნა ალფაბეტური კოდი URAS მიენიჭა, რასაც ოკუპირებულ რეგიონში არაერთგვაროვანი რეაქციები მოჰყვა. სოხუმის აეროპორტის რუსეთის საჰაერო სივრცეში მოქცევის გეგმაზე კომენტარი მაშინ ოკუპირებული აფხაზეთის იმდროინდელმა ე.წ. პრეზიდენტმა რაულ ხაჯიმბამ გააკეთა: „ჩნდება სხვადასხვა კითხვები იმის შესახებ, თუ როგორ აისახება ეს ჩვენს სუვერენიტეტზე. როგორც კი ალფებეტური კოდის გაშიფრვისას გაისმა სიტყვები „როსტოვი“, „რუსეთი“, მაშინვე გაჩნდა კითხვა „ხომ არ ნიშნავს ეს სუვერენიტეტის დაკარგვას“?
საერთაშორისო სამართლისა და ჩვენი ქვეყნის კანონმდებლობის მიხედვით, საქართველოს ნებართვის გარეშე, სოხუმის აეროპორტში საერთაშორისო საჰაერო მიმოსვლა ვერ განხორციელდება. უფრო ზუსტად, სოხუმის აეროპორტში ვერცერთი ავიაკომპანია საერთაშორისო საჰაერო მიმოსვლას ვერ განახორციელებს, სანამ ამის შესახებ გადაწყვეტილებას საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება არ მიიღებს.
როგორც ვხედავთ რუსეთი კვლავ უხეშად არღვევს საერთაშორისო სამართალს და საქართველოს სუვერენიტეტს. იმ შემთხვევაში, თუ რომელიმე ავიაკომპანია სოხუმის მიმართულებით ფრენებს დაიწყებს, ის დაარღვევს როგორც სამოქალაქო ავიაციის საერთაშორისო ნორმებს, ისე ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ საქართველოს კანონს, რაც გაართულებს აღნიშნული ავიაკომპანიის ოპერირებას საერთაშორისო და საქართველოს მიმართულებებზე.

Почему Россия не сможет восстановить Сухумский аэропорт?
Официальная Москва с помощью военных решила восстановить Сухумский аэропорт в оккупированной Абхазии. Правительство оккупированной Абхазии еще 26 июля 2019 года приняло т.н постановление, согласно которому «Международный Сухумский аэропорт имени Владислава Ардзинба » должен был открыт для «международных» рейсов.
Следует отметить, что Сухумский аэропорт закрыли в 1993 году и с тех пор регулярные рейсы там не выполнялись. Кстати, первый полет после 90-х был выполнен в августе 2008 года, когда Россия во время войны с Грузией на военных самолетах высадила десант в Абхазии. Аэропорт не сертифицирован авиационными властями Грузии. Согласно Закону Грузии «Об оккупированных территориях», принятому в 2008 году, в Абхазии запрещены международные полеты.
В 2019 году аэропорту Сухуми и воздушному пространству оккупированной Абхазии по стандарту Международной организации гражданской авиации (ИКАО) был присвоен четырехзначный алфавитный код URAS, что вызвало неоднозначную реакцию в оккупированном регионе. Рауль Хаджимба, тогдашний т. н президент оккупированной Абхазии, прокомментировал план по вводу Сухумского аэропорта в российское воздушное пространство: «Появляются вопросы о том, как это влияет на наш суверенитет. Как только при расшифровке буквенного кода прозвучали слова «Ростов» Россия, сразу возникли мысли- а не будет ли это потерей суверенитета»?
Согласно международному праву и законодательству нашей страны, международное воздушное сообщение в Сухумском аэропорту невозможно без разрешения Грузии. Точнее, ни одна авиакомпания не сможет осуществлять международные воздушные перевозки в аэропорту Сухуми до тех пор, пока решение не будет принято центральным правительством Грузии.
Как видим, Россия продолжает грубо нарушать международное право и суверенитет Грузии. Если какая-либо авиакомпания начнет полеты в Сухуми, это нарушит как международные нормы гражданской авиации, так и закон Грузии об оккупированных территориях, что усложнит работу этой авиакомпании в международных и грузинских направлениях.