აშშ-ის ელჩი – ლავროვზე: „ნამდვილი საფრთხე ჩრდილოეთიდან მოდის“
ნამდვილი საფრთხე ჩრდილოეთიდან მოდის, - ასე ეხმიანება საქართველოში აშშ-ის ელჩი კელი დეგნანი რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის განცხადებას, რომ 2008 წლის ბუქარესტის სამიტის გადაწყვეტლება ევროპის უსაფრხოების საძირკველში ნაღმია, რომელიც 2008 წელს აფეთქდა.
„უკრაინის საზღვართან რუსეთის ძალების მობილიზებით ჩანს, რომ ნამდვილი საფრთხე ჩრდილოეთიდან მოდის და არა ნატოს მოკავშირეებისგან, რომლებიც ერთად მუშაობენ სტაბილურობისა და მშვიდობისთვის ევროპის რეგიონში“, - ამბბოს დეგნანი.
კელი დეგნანის თქმით, ნატოს გენერალური მდივანი იენ სტოლტენბერგი და აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი ენტონი ბლინკენი ძალიან მკაფიო იყვნენ იყო თავიანთ დაპირებაში ნოტოს მინისტერიალზე ამ კვირაში, რომ საქართველო და უკრაინა გახდებიან ნატოს წევრები. მისივე თქმით, ეს მესიჯი არ იცვლება ბოლო 13 წელია.
„რუსეთისთვის არც ერთი მიმართულებით არაა საფრთხე საქართველოს, სუვერენული სახელმწიფოს გადაწყვეტილება, რომელი კავშირის წევრობას აირჩევს, საკუთარი ტერიტორიის დასაცავად“, - ამბობს დეგნანი და ამატებს: „უცნაურია რუსეთის წინააღმდეგობა დღეს, განსაკუთრებით, როცა 90-იანებში რუსეთმა თავად მოაწერა ხელი სტამბოლის კონვეციას, რითიც დაეთანხმა, რომ თითოეულ სუვერენულ სახლემწიფოს აქვს უფლება, გადაწყვიტოს საკუთარი სამხედრო თანამშრომლობა. საქართველოს ასევე აქვს ეს უფლება, გადაწყვიტოს, რომელ სამხედრო ან სხვა ორგანიზაციის წევრა სურს“.

Ambassador Degnan on Lavrov's statement : "It seems that the real threat is coming from the North, not from NATO allies"
03/12/2021 11:04:17 Politic
At the December 2 OSCE Ministerial Council in Stockholm, Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov voiced Moscow’s call for signing a “legally binding” agreement to deter NATO’s further enlargement to Eastern Europe – to Georgia and Ukraine.
As he stated, the 2008 NATO Bucharest Summit decision that Georgia and Ukraine will become Allied member states is “a mine at the very foundation of the European security structure.”
U.S. Ambassador to Georgia, Kelly Degnan said on Friday that it seems that the real threat is coming from the North:
"Given the buildup of Russian forces on the borders of Ukraine right now, it seems that the real threat is coming from the North, not from NATO allies that are working together to bring greater stability and peace to the European region."
According to her, "NATO Secretary General Stoltenberg and Secretary Blinken, both were very clear in their comments at the NATO Foreign Ministerial this week. This is a message that has been the same every year for the last 13 years, that Georgia and Ukraine will become members of the NATO Alliance."
“This is strange to hear Russia objecting to this now, especially since Russia itself signed on to the Istanbul Convention in the mid-nineties, which made it very clear that all agreed that each sovereign nation has the right to decide and determine its own military alliances. Georgia has that right as well to decide for itself what military organizations or any other organization, this sovereign country wants to be a member of," she added.