ხანგოშვილის მკვლელს უვადოთ თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება
უვადოთ თავისუფლების აღკვეთა-ეს ის სასჯელია, რომელსაც გერმანიის გენერალური პროკურატურა, ბერლინის უმაღლეს სასამართლოში მიმდინარე პროცესის დროს, ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელისთვის ითხოვს. თუ კი ეს განაჩენი დადგება, ბრალდებულს ვადამდე ადრე გათავისუფლების მოთხოვნის უფლებაც არ ექნება. განსასჯელის სკამზე რუსეთის მოქალაქე ვადიმ კრასიკოვია (სოკოლოვი), რომელმაც, გერმანელი სამართალდამცველების ვერსიით, ყოფილი ჩეჩენი საველე მეთაური, ზელიმხან ხანგოშვილი მოკლა. ბრალდების მხარე დამტკიცებულად მიიჩნევს იმ ფაქტს, რომ 2019 წლის 23 აგვისტოს, კრასიკოვმა ხანგოშვილი ბერლინის პარკ ტირგარენში გამოასალმა სიცოცხლეს. გერმანიის პროკურატურა ამტკიცებს, რომ ეს იყო რუსული სახელმწიფო აქტორების მიერ შეკვეთილი მკვლელობა. პროკურორმა ნიკოლაუს ფორშნერმა განაცხადა, რომ შეკვეთილი მკვლელობის მოტივი გახდა „მსხვერპლის მტრული განწყობა რუსეთის სახელმწიფოს მიმართ“ და კრასიკოვი „რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო უწყებების“ დავალებით მოქმედებდა.
გამოძიების პროცესში დაიკითხა 50-მდე მოწმე.
გერმანული მედია წერს, რომ პროკურატურა, კრასიკოვს, ფსბ-ს სპეცდანიშნულების „ვიმპელის“ პოლკოვნიკად მიიჩნევს. გამოძიების ვერსიით, 56 წლის კრასიკოვი ბერლინში ვარშავიდან ყალბი დოკუმენტების დახმარებით ჩავიდა. ბერლინში დაკავებისას მას აღმოუჩინეს ყალბი პასპორტი ვადიმ სოკოლოვის სახელზე. ის მსხვერპლს ველოსიპედით მიუახლოვდა და მაყუჩიანი იარაღით სამჯერ ესროლა, აქედან ორი თავის არეში განხორციელებული საკონტროლო გასროლა იყო. თვითმხილველები აცხადებენ, რომ მომხდარი, სასიკვდილო განაჩენის სასტიკ აღსრულებას ჰგავდა. აღსანიშნავია, რომ გავლენიანი გერმანული გამოცემის „Der Spiegel“-ის ინფორმაციით, 2020 წელს გერმანელმა სამართალდამცველებმა კრასიკოვის პარტნიორის კვალიც დაადგინეს. რომან დ. ასევე, რუსული სპეცსამსახურის წარმომადგენელია და კრასიკოვს იარაღით და ტრანსპორტით დაეხმარა, ის არ დაუკავებიათ.
“Der Spiegel”-ის, “Insider”-ის და Bellingcat-ის გამომძიებელმა ჟურნალისტებმა გაარკვიეს, რომ კრასიკოვი წვრთნას ფსბ-ს სპეციალური დანიშნულების რაზმის ცენტრში, ბალაშიხაში გადიოდა. ბოლო წვრთნა მან ხანგოშვილის მკვლელობამდე რამდენიმე დღით ადრე გაიარა.
ასევე, გერმანელი სამართალდამცველები ფიქრობენ, რომ ზელიმხან ხანგოშვილს, რომელიც გერმანიაში 2016 წლიდან ცხოვრობდა, დიდი ხნის განმავლობაში, სხვა და სხვა ჯგუფები უთვალთვალებდნენ და შესაფერის მომენტს ელოდნენ. თუმცა, დღემდე რუსეთის ხელისუფლება უარყოფს თავისი სპეცსამსახურების კავშირს ამ გახმაურებულ მკვლელობასთან. ვლადიმერ პუტინმა, ხანგოშვილის მკვლელობის საქმის კომენტირებისას, იმაზე გააკეთა აქცენტი, რომ მოკლული, კავკასიაში, სეპარატისტების მხარეს იბრძოდა.
ხანგოშვილის მკვლელობის საქმეზე პროცესი 2020 წლის ოქტომბრიდან, ბერლინის უმაღლესი სასამართლოს განსაკუთრებულად დაცულ დარბაზში მიმდინარეობს. გერმანიის ხელისუფლება იმასაც აცხადებს, რომ კრემლი ამ საქმის გამოძიებაში არ ეხმარება.
ამ გახმაურებულ საქმესთან დაკავშირებით, განაჩენი 25 დეკემბრამდე გახდება ცნობილი.
თუ კი გერმანული სასამართლო გენერალური პროკურატურის ვერსიას გაითვალისწინებს, სავარაუდოდ დადგება პოლიტიკური შედეგებიც. გავიხსენოთ, რომ ჯერ კიდევ მაშინ, როცა ხანგოშვილის მკვლელობა მოხდა და საქმეზე გამოძიება ახალი დაწყებული იყო, ბერლინმა რუსული საელჩოს ორი თანამშრომელი ქვეყნიდან გააძევა. შარშან კი, გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ხაიკო მაასმა პირდაპირ თქვა, რომ თუ კი რუსეთის სახელმწიფო უწყებების კავშირი ამ მკვლელობასთან საბოლოოდ დამტკიცდება, გერმანია ამას რეაგირების გარეშე არ დატოვებს. როგორც გერმანული მედია აღნიშნავს, ახლა ეს საქმე გერმანიის ახალი კანცლერისთვის ნამდვილი ტესტი, ხოლო პუტინისთვის კი სერიოზული თავის ტკივილი გახდება.

Убийце Хангошвили грозит пожизненное заключение
Пожизненное тюремное заключение - это приговор, который Генеральная прокуратура Германии требует для убийцы Зелимхана Хангошвили на судебном процессе в Высшем суде Берлина. Если будет вынесен этот приговор, обвиняемый не будет даже иметь права требовать досрочного освобождения. Под судом находится гражданин России Вадим Красиков (Соколов), который, по данным правоохранительных органов Германии, убил бывшего чеченского полевого командира Зелимхана Хангошвили. Обвинение считает доказанным тот факт, что 23 августа 2019 года Красиков убил Хангошвили в берлинском парке Тиргарен. Немецкая прокуратура утверждает, что это убийство было заказано российскими государственными акторами. Прокурор Николаус Форшнер заявил, что мотивом убийства была «враждебность жертвы к российскому государству» и что Красиков действовал по указанию «российских государственных органов». В ходе расследования было допрошено около 50 свидетелей.
Немецкие СМИ пишут, что прокуратура считает Красикова полковником спецназа ФСБ «Вымпел». По версии следствия, 56-летний Красиков прибыл в Берлин из Варшавы по поддельным документам. Во время содержания под стражей в Берлине у него обнаружили поддельный паспорт на имя Вадима Соколова. Он подъехал к жертве на велосипеде и трижды выстрелил из оружия с глушителем, два выстрела в голову были контрольными. Очевидцы говорят, что произошедшее было похоже на жестокую казнь. Отметим, что, по данным влиятельного немецкого издания Der Spiegel, в 2020 году немецкие правоохранители также обнаружили следы партнера Красикова. Роман Д. также является представителем российских спецслужб и помогал Красикову с оружием и транспортом.
Кроме того, журналисты-расследователи из Der Spiegel, Insider и Bellingcat выяснили, что Красиков тренировался в Центре спецназа ФСБ в Балашихе. Последнюю тренировку он прошел за несколько дней до убийства Хангошвили.
Также немецкие правоохранители считают, что Зелимхан Хангошвили, проживающий в Германии с 2016 года, долгое время находился под наблюдением различных групп, которые ждали подходящего момента для его ликвидации. Однако до сих пор правительство России отрицает причастность своих спецслужб к этому нашумевшему убийству. Комментируя дело об убийстве Хангошвили, Владимир Путин подчеркнул, что убитый воевал на стороне сепаратистов на Кавказе.
Судебный процесс по делу об убийстве Хангошвили идет с октября 2020 года в специально охраняемом зале Верховного суда Берлина. Власти Германии также заявляют, что Кремль не помогает расследованию этого дела. Приговор по этому громкому делу будет оглашен до 25 декабря.
Если немецкий суд примет во внимание версию Генпрокуратуры, вероятно, наступяти политические последствия. Напомним, что когда произошло убийство Хангошвили и только началось расследование по делу, Берлин выслал из страны двух сотрудников российского посольства. В прошлом году министр иностранных дел Германии Хайко Маас прямо заявил, что, если связь российских госструктур с убийством будет окончательно подтверждена, Германия не оставит это без ответа. Как отмечают немецкие СМИ, теперь это дело станет настоящим тестом для нового канцлера Германии и серьезной головной болью для Путина.