თბილისის მეტროპოლიტენს რუსული კომპანია გაარემონტებს
თბილისს მეტროპოლიტენისთვის 44 ვაგონს EBRD-ს ტენდერში ტენდერში გამარჯვებული რუსული კომპანია "მეტროვაგონმაში" მოაწვდის. ამის შესახებ ТАСС-ის მიერ თბილისის მერიიდან მიღებულ საპასუხო ინფორმაციაშია ნათქვამი.
«ევროპის რეკონსტრუქციია სა და განვითარების ბანკი (EBRD) სტანდარტული შესყიდვის გზით თბილისის მუნიციპალური მომსახურებისთვის 44 ვაგონის შესყიდვას გეგმავს. პრეტენდენტების დოკუმენტაციისა და ფასთანალიზის საფუძველზე ტენდერში გამარჯვებულად გამოვლინდა სააქციო საზოგადოება «მეტროვაგონმაში». 44 ვაგონის შესყიდვის ფასი €49,19 მლნ-ით განისაზღვრება», – ნათქვამია, ТАСС-ის ცნობით, ინფორმაციაში.
გარდა ამისა, 2022 წელს თბილისის მერია EBRD-ს მხარდაჭერით მეტროს 10-მდე სადგურის, მათ შორის "ვარკეთილის" გარემონტებას გეგმავს, სადაც 2018 წლის იანვარში ჭერის ნგრევის შედეგად 15-მდე ადამიანი დაშავდა.
ადრე ცნობილი გახდა, რომ 2022 წლის 1 თებერვლიდან დედაქალაქში საზოგადოებრივი ტრანსპორტით მგზავრობის ახალი სააბონენტო სისტემა ინერგება. ამასთან, ერთჯერადი მგზავრობის ღირებულება ორმაგდება: 50 თეთრის ნაცვლად - 1 ლარი.

Российская компания поставит вагоны для Тбилисского метро
Российская компания «Метровагонмаш» стала победителем тендера, объявленного Европейским банком реконструкции и развития (EBRD) для Тбилисского метрополитена на поставку 44 вагонов. Об этом говорится в предоставленном мэрией Тбилиси ответе на соответствующий запрос агентства ТАСС.
«Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) путем стандартной закупки планирует приобрести 44 новых вагона для муниципального обслуживания Тбилиси. На основании документации и анализа цен претендентов победителем для покупки указанных вагонов было выявлено АО «Метровагонмаш». Цена закупки новых 44 вагонов составит €49,19 млн», – сказано в документе.
Кроме того, в 2022 году мэрия Тбилиси при помощи Европейского банка реконструкции и развития планирует отремонтировать более 10 станций метро, в том числе «Варкетили», где в январе 2018 года обвалился потолок и пострадали около 15 человек.
Как сообщалось ранее, в Тбилиси с 1 февраля 2022 года введут абонементную систему на проезд в общественном транспорте. При этом стоимость одноразового проезда увеличивается вдвое – с 50 тетри до 1 лари.