უმსხვილესი გერმანული ენერგოკონცერნის ხელმძღვანელი: "ჩრდილოეთ ნაკადი-2"-ის საჭიროება შესაძლოა, არც არსებობდა"
26/01/2022 21:20:58 ევროპა
ამერიკული სანქციების მიუხედავად აშენებული 10 მლრდ ევროს ღირებულების გაზსადენის - "ჩრდილოეთ ნაკადი-2"-ის საჭიროება შესაძლოა, არც არსებობდა, - განაცხადა უმსხვილესი გერმანული ენერგოკონცერნის - RWE-ს ხელმძღვანელმა მარკუს კრებერმა.
მისივე განმარტებით, "მიუხედავად იმისა, რომ გერმანიის ეროვნული ენერგოსისტემისთვის რუსულ გაზს კიდევ დიდხანს ექნება მნიშვნელობა, "ჩრდილოეთ ნაკადი-2"-ის აუცილებლობა არცთუ აშკარაა იმის გათვალისწინებით, რამდენიმე მილსადენი არსებობდა უკვე".
კერძოდ, კრებერმა გაიხსენა "გაზპრომის" განკარგულებაში არსებული უკრაინული გაზსატრანსპორტო სისტემა, რომელსაც წელიწადში 140 მლრდ კუბური მეტრი აირის გადაქაჩვა შეუძლია, "იამალ-ევროპის" მილი 33 მლრდ კუბური მეტრი სიმძლავრით, ასევე «ჩრდილოეთ ნაკადი-1», რომლითაც წელიწადში 55 მლრდ კუბური მეტრი აირის მიწოდებაა შესაძლებელი და "თურქული ნაკადი" სიმძლავრით წელიწადში 32 მლრდ კუბური მეტრი, რომელთაგანაც 16 მლრდ შეიძლება, სამხრეთ ევროპის ქვეყნებს მეორე - საექსპორტო მილით მიეწოდოს.
ამასთან, როგორც კრებერმა აღნიშნა, ევროკავშირში "გაზპრომის" ექსპორტმა გასულ წელს მხოლოდ 146 მლრდ კუბური მეტრი შეადგინა, რაც 6-წლიან მინიმუმს წარმოადგენს და მილსადენების უკვე არსებულ სიმძლავრეებზე (წელიწადში 244 მლრდ კუბური მეტრი) 40%-ით ნაკლებია.
თუმცა, მისივე თქმით, "ჩრდილოეთ ნაკადი-2" გაზის ტრანსპორტირების გზას თითქმის ორჯერ ამცირებს და სარფიანობას ზრდის.
«ერთი რამ ცხადია: "ჩრდილოეთ ნაკადი-2"-ის შეფასებისას ჩვენ - გერმანიამ უნდა გავაცნობიეროთ მნიშვნელობა, რომელიც გააჩნია და კიდევ დიდხანს ექნება ბუნებრივ აირს ჩვენი ენერგოსისტემისთვის. რუსული გაზის მოწოდების სრულ შეწყვეტას ჩვენი ქვეყანა ძალიან ცოტახანს - სულ რამდენიმე კვირა გაუძლებს. თუმცა მოსკოვის დამოკიდებულებაც არანაკლებია: ჩვენ გვჭირდება რუსული ბუნებრივი აირი, რუსეთს კი - ვალუტა», - განმარტა კრებერმა და იქვე დასძინა, რომ უკრაინის ირგვლივ კონფლიქტის გამწვავების შემთხვევაში გაზი უცილობლად გაძვირდება.
ამასთან დაკავშირებით იგი გერმანიის ხელისუფლებას ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად ზომების მიღებისკენ მოუწოდებს, რაც შესაძლოა, ნავთობის მსგავსად, ეროვნული მარაგის შექმნაში გამოიხატოს.

Крупнейший энергоконцерн Германии заявил о ненужности «Северного потока-2»
Газопровод «Северный поток-2», стоивший 10 млрд евро и построенный вопреки американским санкциям, возможно, не нужен. Об этом заявил в среду Маркус Креббер, глава немецкого концерна RWE - крупнейшего в ФРГ поставщика электроэнергии.
Хотя российский газ необходим Германии и еще долго будет иметь значение для национальной энергосистемы, необходимость в «Северном потоке-2», по мнению топ-менеджера, не так уж очевидна.
Учитывая, сколько трубопроводов уже существует, «возможно, он необязательно нужен», заявил Креббер (его цитирует ТАСС).
В распоряжении «Газпрома» уже есть ГТС Украины, способная перекачивать до 140 млрд кубометров в год, труба «Ямал-Европа» мощностью 33 млрд кубов, а также «Северный поток-1», через который можно поставлять 55 млрд кубометров ежегодно.
Наконец, действует «Турецкий поток» мощностью 32 млрд кубометров в год, из которых 16 млрд могут поставляться в южноевропейские страны по второй, экспортной нитке.
При этом экспорт «Газпрома» в ЕС в прошлом году составил лишь 146 млрд кубов. Это минимум за шесть лет, который на 40% меньше уже имеющихся трубопроводных мощностей (244 млрд кубометров в год).
Тем не менее, «Северный поток - 2» сокращает путь поставки от газовых месторождений и транспортировка топлива будет выгоднее, признал Креббер.
«Одно ясно: при оценке «Северного потока - 2» мы в Германии должны осознавать значение, которое имеет и еще долго будет иметь природный газ для нашей энергетической системы», - подчеркнул он.
Полное прекращение поставок российского газа, по словам Креббера, Германия может выдержать в течение очень короткого времени, не больше нескольких недель. Но зависимость у Москвы не меньше.
«Мы нуждаемся в российском природном газе, а Россия нуждается в валюте», - пояснил топ-менеджер.
Он добавил, что если конфликт вокруг Украины еще больше обострится, в какой бы то ни было форме, это будет означать повышение цен на газ.
Креббер также призвал власти Германии принять меры для обеспечения энергобезопасности страны. «Это может выражаться в создании государственных запасов, как в случае нефти», - считает он.
Трубопровод «Северный поток-2» мощностью 55 млрд кубометров в год, продолженный по дну Балтийского моря, в настоящий момент ожидает сертификации со стороны Федерального сетевого агентства ФРГ. Регулятору предстоит решить, соответствует ли проект законодательству, которое на уровне ЕС запрещает одной компании быть одновременно и поставщиком газа, и владельцем инфраструктуры.