ევროკავშრში სატვირთო ტერმინალებზე კიბერშეტევის საქმეს იძიებენ
ბელგიის პროკურატურამ მასშტაბური კიბერშეტევის საქმის გამოძიება დაიწყო. ამჯერად კიბერდამნაშავეების სამინზეს სატვირთო ტერმინალები წარმოადგენდა.
ჰაკერებმა მთელ რიგ ევროპულ პორტებს შეუტიეს და ხომალდებიდან ტვირთების ჩამოტვირთვის პროცესი შეაფერხეს. მათ მიზანს სისტემის გამოსწორებაში გამოსასყიდის გამოძალვა წარმოადგენდა.
ცოტა ხნით ადრე გერმანიაში რამდენიმე ნავთობკომპანიამ კიბერშეტევების შესახებ განაცხადა. თავის მხრივ ჰამბურგის გენერალურმა პროკურატურამ დაადასტურა, რომ უცნობი ეჭვმიტანილების მიმართ გამოძალვის ბრალდებით გამოძიებას აწარმოებს.
ევროკავშირის საპოლიციო სამსახურმა (ევროპოლმა) დაადასტურა, რომ საქმის კურსშია. "ვიცით კიბერშეტევის შესახებ და გერმანიის ხელისუფლებას დახმარებაც შევთავაზეთ" - განაცხადეს ევროპოლში.

В Евросоюзе расследуют кибератаку на портовые терминалы
Прокуратура Бельгии начала расследование крупной кибератаки. Целями преступников выступили портовые объекты в королевстве, сообщил представитель прокуратуры Антверпена агентству AFP в четверг, 3 февраля.
По словам профильного нефтяного брокера в нидерландском Роттердаме, действия хакеров затронули ряд европейских портов и нарушили разгрузку судов. Злоумышленники шифруют или блокируют компьютерные системы пострадавших с целью получить выкуп за восстановление доступа.
Европол предложил Германии помощь
В Германии две нефтеснабжающие компании еще несколькими днями ранее сообщили, что пострадали от киберпреступников. В свою очередь, генеральная прокуратура Гамбурга подтвердила, что ведет в отношении неизвестных подозреваемых расследование по обвинению в вымогательстве.
Полицейская служба Европейского Союза (Европол) в курсе ситуации. "Мы знаем об атаке и предложили властям Германии помощь", - заявила представительница ведомства.