ბელორუსი სამხედროები პოლონეთთან საზღვარზე ისროდნენ
ბელარუსი სამხედროები პოლონეთთან საზღვარზე სასიგნალო იარაღიდან ისროდნენ, - იუწყება პოლონეთის სახელმწიფო სასაზღვრო სამსახური.
მისი პრეს-სპიკერის - ანნა მიხალსკაიას განმარტებით, ინციდენტი კვირას - 6 თებერვალს საზღვრის სიახლოვეს მდებარე დაბა კრინკებში დაფიქსირდა. 1 თებერვალს კი პოლონელმა ძალოვანებმა საზღვარზე სროლის ანალოგიური ფაქტი აღრიცხეს და ერთ-ერთი რაკეტა პოლონურ მხარეს, სასაზღვრო სამსახურის საგუშაგოს სიახლოვეს ჩამოვარდა.
ამასთან, კვირას, გამთენიისას საზღვარზე დააკავეს იემენის ხუთი მოქალაქე, რომელიც პოლონეთში არალეგალურად გადასვლას ცდილობდა და როგორც შემდგომში გაირკვა, ბელარუსში რუსეთიდან იყო ჩასული.
"მსგავსი პროვოკაციები რეგულარულად ფიქსირდება. წლის დასაწყისიდან საზღვრის არალეგალური კვეთის უკვე 1,1 ათასი შემთხვევაა აღრიცხული, მაშინ, როცა წინა წლის ანალოგიურ პერიოდში არც ერთი არ იყო. რაც ამჟამად პოლონეთ-ბელარუსის სახღვარზე ხდება, არანორმალური ვითარებაა" - აღნიშნა მიხალსკაიამ.
ცნობისთვის: პოლონეთი და ბალტიისპირეთის ქვეყნები რუსეთსა და ბელარუსს საზღვრებზე ხელოვნურად შექმნილი სამიგრაციო ნაკადის გამოყენებით ჰიბრიდულ აგრესიაში ადანაშაულებენ. გასული წლის აგვისტოში კრიზისის დაწყების მომენტიდან პოლონეთ-ბელარუსის საზღვრის უკანონო კვეთა აფრიკისა და ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნებიდან ჩასულმა 40 ათასზე მეტმა უცხოელმა სცადა.
პოლონეთმა ბელარუსთან საზღვარი ნაწილობრივ ჩაკეტა და მავთულხლართებით დროებითი წინაღობები აღმართა, მიმდინარე წლის ივლისამდე კი 5 მ სიმაღლისა და 200 კმ სიგრძის მუდმივი გალავნის აგებას გეგმავს. სამშენებლო სამუშაოები იანვრის ბოლოს დაიწყო.

Белорусские военные стреляли на границе с Польшей
Белорусские службы стреляли из сигнальных пистолетов на границе с Польшей.Об этом в комментарии PAP сообщила в воскресенье пресс-секретарь Пограничной службы Польши Анна Михальская, передает Укринформ.
"В Крынках (недалеко от границы с РБ – ред.) были слышны и видны выстрелы из сигнального пистолета… Такого типа провокации происходят постоянно",- отметила Михальская.
По ее словам, в ночь на воскресенье на границе задержали пятерых граждан Йемена, пытавшихся нелегально пробраться в Польшу. В Беларусь они прилетели из России.
Пресс-секретарь ПС Польши подчеркнула: то, что сейчас происходит на польско-белорусской границе, является ненормальной ситуацией. По ее словам, в этом году уже зафиксировано 1,1 тыс. попыток нелегального пересечения границы, в то время как в прошлом году за тот же период не было зафиксировано ни одного случая.
Как информировало агентство, 1 февраля польские силовики также фиксировали выстрелы из сигнального оружия на границе, одна из ракет упала на польскую сторону у постоянного поста польских служб.
Как сообщалось, Польша и страны Балтии обвиняют Беларусь и РФ в гибридной агрессии с использованием искусственно созданного миграционного потока на границе. С начала кризиса в августе прошлого года польско-белорусскую границу пытались нелегально пересечь более 40 тыс. иностранцев с Ближнего Востока и стран Африки.
Польша частично закрыла пункты пропуска на границе с Беларусью, построила временные заграждения из колючей проволоки. Варшава планирует построить до июня постоянное заграждение на границе с Беларусью протяженностью около 200 км и высотой более 5 метров. Строительство стены началось в конце января.