აფხაზეთი: ლუკაშენკოს მიერ «Соловьев Live»-ისეული “შესაძლო აღიარების” ფასი
მას შემდეგ, რაც დადასტურდა, რომ ბელარუსის პარლამენტში სოხუმისა და ცხინვალის აღიარების საკითხის განხილვის შესახებ ინფორმაცია მხოლოდ ფეიქი იყო, გავიდა სამი თვე – და თემა კვლავ აქტუალური გახდა. ამჯერად მიზეზად იქცა ალექსანდრე ლუკაშენკოს განცხადება, რომელიც რიგმა რუსულმა მედიასაშუალებებმა 7 თებერვალს გაავრცელეს. პირველწყაროს წარმოადგენდა ვლადიმირ სოლოვიოვის YuTube-არხი «Соловьев Live», რომელსაც ლუკაშენკომ ინტერვიუ მისცა, მაგრამ ბელარუსი ლიდერის ზოგიერთი განცხადება, როგორც შემდგომში გაირკვა, საზოგადოებას დამახინჯებული სახით წარუდგინეს.
კერძოდ, «Соловьеву Live»-ის თანახმად, სოხუმისა და ცხინვალის შესაძლო აღიარების შესახებ დასმული კითხვის საპასუხოდ ლუკაშენკომ განაცხადა, «როგორც კი ჩავთვლი და პრეზიდენტი [რუსეთის – რედ.] მეტყვის, რომ ამის აუცილებლობა არსებობსო». ამასთან, კრემლის პროპაგანდისტულმა YuTube-არხმა “გადამალა” ბელარუსი ლიდერის შემდგომი სიტყვები, რომელიც მოგვიანებით მკითხველს ТАСС-მა გააცნო: «არის კი ამის სასიცოცხლო აუცილებლობა?». და თუ ერთი ფრაზის ორივე ნაწილს გავაერთიანებთ, გამოდის, ლუკაშენკოს ახალი არაფერი უთქვამს.
თუ პუტინის პრეს-მდივნის დიმიტრი პესკოვის შემდგომი კომენტარით ვიმსჯელებთ, სწორედ ასე აღიქვეს ბელარუსი ლიდერის სიტყვები კრემლშიც. «არსებობს სიტუაცია დე-იურე და დე-ფაქტო. არსებობენ რუსეთის ფედერაციის მიერ აღიარებული სახელმწიფოები – აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი. ჩვენ მათთან დიპლომატიური ურთიერთობები გვაქვს. ესაა რეალობა, რომელიც კარგადაა ცნობილი ალექსანდრე გრიგორის ძისთვის [ლუკაშენკოსთვის – რედ.]. როგორც ჩანს, ჩვენი მოკავშირე და პარტნიორი დამოუკიდებლად მიიღებს გადაწყვეტილებას, როცა ამას მიზანშეწონილად ჩათვლის», — განმარტა პესკოვმა.
ლუკაშენკოს განცხადებებს გამოეხმაურნენ თბილისშიც. როგორც საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში განაცხადეს, “ორმხრივი ურთიერთობების გათვალისწინებით, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარების საკითხი დღის წესრიგში არ დგას” და “ბელარუსი ამ მხრივ საერთაშორისო სამართლის ფუძემდებლური პრინციპების ერთგული რჩება”. ამასთან, საგარეო პოლიტიკურ უწყებაში აღნიშნეს, რომ ალესანდრე ლუკაშენკოს ცალკეული განცხადებები რუსულმა მედიამ, უკვე ტრადიციულად, ამჯერადაც ინტერპრეტირებულად, მიზანმიმართული აქცენტებით გაავრცელა”.
მიუხედავად ამისა, სოხუმმა იჩქარა, მინსკის მიერ აღიარების “შესაძლებლობას” მისალმებოდა. ამასთან, გასული წლის ბოლოდან კრემლის მიერ ხელდასმული ინალ არძინბას თაოსნობით მოქმედი “საგარეო საქმეთა სამინისტროს” განცხადებაში რუსეთი და პუტინის ინიციატივით ჩამოყალიბებული სხვადასხვა კავშირები (მათ შორის – რუსეთ-ბელარუსის საკავშირო სახელმწიფო, რომელში ინტეგრაციის კურსიც აფხაზურ ხელმძღვანელობას ბოლო დროს უკვე ღიად აქვს გამოცხადებული) თავად აფხაზეთზე ლამის უფრო ხშირადაა მოხსენიებული. “პოზიტიურად ვაფასებთ ბელარუსი ლიდერის განცხადებას აფხაზური სახელმწიფოს სუვერენიტეტის შესაძლო აღიარების შესახებ. მსგავსი ნაბიჯი დაადასტურებდა ალექსანდრე ლუკაშენკოს კურსს რუსეთთან სამოკავშირეო ურთიერთობების ჩამოყალიბებაზე. აფხაზეთი ღიაა სრულფორმატიანი დიალოგისთვის რუსეთის მიმართ მეგობრულ სახელმწიფოებთან, რომლებიც იზიარებენ ჩვენი ხალხის სამართლიან წადილებს. ავითარებს რა რუსეთთან სამოკავშირეო ურთიერთობებს, აფხაზეთი დაინტერესებული იქნებოდა ოფიციალური კონტაქტების ჩამოყალიბებით ბელარუსთან, რომელიც რუსეთის სტრატეგიული მოკავშირეა, რუსეთ-ბელარუსის საკავშირო სახელმწიფოს წევრი, დსთ-ისა და კოლექტიური უსაფრთხოების შეთანხმების ორგანიზაციის სრულუფლებიანი და აქტიური მონაწილე. ვიმედოვნებთ, ბელარუსის რესპუბლიკა, იზიარებს რა საბაზისო საერთაშორისო-სამართლებრივ პრინციპებს, მათ შორის - ხალხთა თანასწორობისა და თვითგამორკვევის უფლებას, მხარს დაუჭერს აფხაზი ხალხის მიერ არჩეულ კურსს თავისუფალი დამოუკიდებელი სახელმწიფოს ჩამოყალიბებაზე და მიბაძავს თავის სტრატეგიულ პარტნიორს – რუსეთის ფედერაციას” – ნათქვამია აფხაზური დე ფაქტო საგარეო უწყების განცხადებაში.
ბევრისთვის აფხაზეთში დღემდე გამოცანად რჩება, როგორ ეთავსება “საკავშირო სახელმწიფოს” წევრობა “თავისუფალი დამოუკიდებელი სახელმწიფოს” ფორმირების კურსს, რომელიც, როგორც თავის განცხადებაში ინალ არძინბას დე ფაქტო უწყებაც კი აღიარებს, აფხაზმა ხალხმა აირჩია და მეტიც - მის გამო სისხლიც დაღვარა.
ეს ”უმნიშვნელო” ასპექტი არცთუ გასაგებია ბევრისთვის ცხინვალშიც. მაგრამ “პრეზიდენტმა” ანატოლი ბიბილოვმა ამ დღეებში ჩვეული სიმარტივით “ლოგიკური” ახსნა წარმოადგინა, განაცხადა რა ტელეარხ «Россия-24»-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში, რომ “ოსი ხალხის გაერთიანება დამოუკიდებლობაზე მნიშვნელოვანია”. “ბევრი ამბობს, სამხრეთ ოსეთი დამოუკიდებელი უნდა იყოსო. მაგრამ დამოუკიდებლობაზე მეტად მნიშვნელოვანი ოსი ხალხის გაერთიანებაა. რუსეთის შემადგენლობაში შესვლა ჩვენი ხალხის სურვილია ჯერ კიდევ გასული საუკუნის 20-იანი წლებიდან. სამხრეთ ოსეთს რუსეთის იმპერია დამოუკიდებლად არ დაუტოვებია, გასული საუკუნის 90-ია წლებშიც რეფერენდუმზე მოსახლეობის 99,9%-მა სსრკ-ის შემადგენლობაში დარჩენას დაუჭირა მხარი, შედგომში კი იმდენივემ მისცა ხმა რუსეთის შემადგენლობაში შესვლას», – განაცხადა ბიბილოვმა და დასძინა, რომ “ამჟამად სამხრეთ ოსეთი რუსეთის ფედერაციასთან საინტეგრაციო პროცესების განვითარებას ცდილობს, მათ შორის - კარტოგრაფიისა და საბაჟო სფეროებში შეთანხმებების გაფორმებით, საბიუჯეტო ორგანიზაციებში ხელფასების გაზრდითა და ბევრი სხვა რამით”.
უნდა აღინიშნოს, რომ ანალოგიური პროცესები აქტიურად ხორციელდება ბოლო დროს აფხაზეთშიც – “კანონმდებლობების ჰარმონიზაციის შესახებ” მოსკოვის დირექტივების 45-პუნქტიანი სიის რეალიზების გზით. და ეს – იმ ფონზე, რომ აფხაზური საზოგადოება ამ დირექტივების მთელ რიგ პუნქტებს მთელი ძალით ეწინააღმდეგება, სულაც არ სურს რა შესვლა არც “რუსეთ-ბელარუსის საკავშირო სახელმწიფოს”, არც რუსეთის შემადგენლობაში და მსგავსი სურვილი არც ადრე დაუფიქსირებია. ამ გარემოებისა და იმის გათვალისწინებით, რომ აფხაზი ხალხის შემთხვევაში ბიბილოვისეული არაკი “ხალხის გაერთიანების” შესახებ არ გაჭრის, საინტერესო იქნებოდა აფხაზური “საგარეო უწყების” კრემლის მიერ ხელდასმული ახალი ხელმძღვანელისგან იმის განმარტების მოსმენა, როგორ შეიძლება, დარჩე “თავისუფალი და დამოუკიდებელი”, თუ სხვა სახელმწიფოს შემადგენლობაში შეხვალ და რით განსხვავდება “სუვერენიტეტის რუსეთისთვის განაწილება” მისი დაკარგვისგან.
ურიგო არ იქნებოდა ასევე ინალ არძინბას არგუმენტების გაცნობა იმის სასარგებლოდ, რომ აფხაზმა ხალხმა თავისი მომავალი იმ რეჟიმების მიერ ჩამოყალიბებულ “საკავშირო სახელმწიფოებს” დაუკავშიროს, რომელთა ლეგიტიმურობასაც საყოველთაოდ ცნობილი ანტიდემოკრატიული ქმედებების გამო ცივილიზებული სამყარო არ სცნობს. მით უფრო, რომ სოხუმს უკვე გააჩნია “აღიარებულობისა” და თანამშრომლობის გამოცდილება მაგალითად, სირიის ლიდერ ბაშარ ალ ასადთან და იცის, რა “სარგებელი” მოუტანა ამან აფხაზეთს პოლიტიკური, ეკონომიკური თუ ნებისმიერი სხვა კუთხით.
თუ კრემლის სადეზინფორმაციო პროპაგანდის წყალობით ვინმეს აფხაზეთში მაინც სჯერა, რომ “საკავშირო სახელმწიფოში” შესვლით აფხაზეთი საგარეო პოლიტიკური თუ ეკონომიკური კუთხით რაიმე გარღვევის შანსს მოიპოვებს, სულ ტყუილად. რუსეთმა – ამ კავშირის უკვე მოქმედმა წევრმა, რომელმაც ყირიმის ანექსია ჯერ კიდევ 2014 წელს განახორციელა, დღემდე ვერ მიაღწია მსოფლიოს ქვეყნების უმრავლესობისგან ნახევარკუნძულის რუსულად აღიარებას, სამაგიეროდ ანექსიის გამო უამრავ სანქციას დაექვემდებარა და ახლების მოლოდინშია. ანალოგიური პოზიცია აქვს მთელს ცივილიზებულ სამყაროს აფხაზეთსა და “სამხრეთ ოსეთთან” მიმართებაშიც და პუტინის ინიციატივით შექმნილ მორიგ “საკავშირო სახელმწიფოში” გაერთიანება სოხუმისა და ცხინვალისთვის საერთაშორისო აღიარების კუთხით ზუსტად ასევე არაფერს შეცვლის.
მეტიც, “საკავშირო სახელმწიფოში” მათი მიღების მცდელობაც კი კიდევ უფრო მძიმე დარტყმას მიაყენებს თავად ამ კავშირს, რომლის ლეგიტიმურობის აღიარებას საერთაშორისო თანამეგორბობა ისედაც არ აპირებს. ჯერ კიდევ გასული წლის ოქტომბერში ევროპარლამენტმა მიიღო რეზოლუცია, რომელშიც ღიად დაგმო მოსკოვსა და მინსკს შორის საინტეგრაციო პროცესები “საკავშირო სახელმწიფოს” შესაქმნელად. «ევროპარლამენტი ამას ბელარუსის სუვერენიტეტის დარღვევად მიიჩნევს, რადგან ბელარუს ხალხს ერთმევა უფლება, განსაზღვროს საკუთარი ქვეყნის მომავალი. და თუ რუსეთი ბელარუსის მიმართ თავის ამჟამინდელ პოლიტიკას გააგრძელებს, ევროკავშირს მოუწევს, მოსკოვის მიმართ დამატებითი შემაკავებელი ზომები მიიღოს», — ნათქვამია დოკუმენტში. ევროპარლამენტმა ევროკავშირის ინსტიტუტებისგან “ბელარუსის ცხოვრებაში კრემლის ჩარევის” ფაქტების შესახებ რეგულარული ანგარიშის წარდგენა ითხოვა. ევროპელი პოლიტიკოსების აზრით, ორი ქვეყნის ეკონომიკური ინტეგრაციის გაღრმავება ზრდის იმის რისკს, რომ ლუკაშენკომ “განაგრძოს ბელარუსის სუვერენიტეტის დათმობა რუსეთის მხრიდან დამატებითი მხარდაჭერის სანაცვლოდ».
მაშ რას მისცემს აფხაზეთს მსგავსი კავშირის წევრობა? რისი დათმობა მოუწევს სოხუმს და რის სანაცვლოდ? ამაზე ჰმართებს დაფიქრება სოხუმს, თანაც სასწრაფოდ, სანამ გვიანი არ არის. თუ პუტინს შესაძლებლობა მიეცემა, “საკავშირო სახელმწიფოში” შეთრევით აფხაზეთი თავისი მორიგი იმპერიალისტური ხუშტურის ნაწილად აქციოს, მსოფლიოში გაჭრილი ფანჯრის ნაცვლად სოხუმი მიიღებს მხოლოდ სარკმელს ანტიდემოკრატიულ, ათასგვარ სანქციებს დაქვემდებარებულ, ცივილიზებული სამყაროსგან იზოლირებულ სივრცეში, რომელიც არაფრით ჰგავს იმას, რაზეც აფხაზეთის ყველაფრით დაღლილი მოსახლეობა ოცნებობს.

Абхазия: цена “возможного признания” от «Соловьева Live»
Спустя три месяца после шумихи вокруг оказавшейся фейком информации о якобы рассматривании белорусским парламентом инициативы признания Абхазии и “Южной Осетии” тема вновь актуализировалась. На этот раз поводом стало заявление белорусского лидера Александра Лукашенко, распространенное 7 февраля рядом российских СМИ. Первоисточником был YuTube-канал Владимира Соловьева «Соловьев Live», которому Лукашенко дал интервью, вот только некоторые из его заявлений, как выяснилось позже, общественности преподнесли в искаженном виде. В частности, согласно «Соловьеву Live», отвечая на вопрос о возможности признания Сухуми и Цхинвали, Лукашенко заявил: «Как только я пойму и президент [РФ – ред.] мне скажет, что в этом есть необходимость». При этом кремлевский пропагандистский YuTube-канал “зажал” последующие слова белорусского лидера, с которыми позднее ознакомил читателей ТАСС: «В этом есть какая-то необходимость жизненная?». И если соединить обе части фразы, получается, что ничего нового и сколь-нибудь определенного Лукашенко не сказал.
Судя по последовавшему позже комментарию представителя Кремля Дмитрия Пескова, именно так восприняло сказанное белорусским лидером и российское руководство. «Есть ситуация де-юре и де-факто. Есть признанные РФ государства — Абхазия и Южная Осетия. У нас с ними дипломатические отношения. Это реальность, о которой хорошо знает Александр Григорьевич. По всей видимости, наш союзник и партнер самостоятельно примет решение, когда посчитает это целесообразным», — пояснил Песков.
Прокомментировали слова Лукашенко и в МИД Грузии, заявив, что “с учетом существующих между Тбилиси и Минском двусторонних отношений, вопрос признания т.н. независимости Абхазии и Цхинвальского региона в повестке дня не стоит” и “Беларусь в этом смысле остается верна фундаментальным принципам международного права”. В грузинском внешнеполитическом ведомстве также пояснили, что “отдельные заявления Александра Лукашенко, уже традиционно для российских СМИ, и на этот раз были интерпретированы и преподнесены общественности с целенаправленными акцентами”.
Тем не менее “МИД” Абхазии поспешил поприветствовать “возможность” признания Минском. При этом в заявлении ведомства, с конца прошлого года руководимого ставленником Кремля Иналом Ардзинба, Россия, как и созданные по инициативе Владимира Путина различные союзы (в том числе “Союзное государство России и Беларуси”, курс на вхождение в которое абхазское руководство с недавних пор стало декларировать уже официально), упоминаются чуть ли не чаще самой Абхазии. “Позитивно оцениваем заявление белорусского лидера о возможности признания суверенитета Абхазского государства. Подобный шаг подтвердил бы курс А.Г. Лукашенко на выстраивание прочных союзнических отношений с Россией. Абхазия открыта для полноформатного диалога с дружественными России государствами, разделяющими справедливые чаяния нашего народа. Развивая союзнические отношения с Россией, Абхазия была бы заинтересована в налаживании официальных контактов с Беларусью, которая является стратегическим союзником России, членом Союзного государства России и Беларуси, полноправным и активным участником СНГ и ОДКБ. Выражаем надежду, что Республика Беларусь, разделяющая базовые международно-правовые принципы, включая принцип равноправия и самоопределения народа, поддержит избранный народом Абхазии курс на формирование свободного независимого государства и последует примеру своего стратегического союзника – Российской Федерации” – говорится в заявлении абхазского “МИД”.
Для многих в Абхазии по сей день остается загадкой, как становление частью “Союзного государства” может сочетаться с курсом на формирование “свободного независимого государства”, который, как признает в своем заявлении даже “МИД” Инала Ардзинба, и был избран абхазским народом, пролившим за это кровь.
Не совсем понятен этот “незначительный” аспект для многих и в Цхинвали. Но “президент” Анатолий Бибилов со свойственной ему незамысловатостью выдал на днях “простой” и “логичный” ответ, заявив в интервью телеканалу «Россия-24», что “единение осетинского народа важнее независимости”. “Многие говорят, что Южная Осетия должна быть независимой, но больше независимости важное значение имеет единение осетинского этноса. Вхождение в состав России - это желание нашего народа еще с 20-х годов прошлого столетия. Южная Осетия самостоятельно не выходила из состава тогда еще Российской империи, и в 90-х годах прошлого столетия на референдуме «99,9% населения проголосовали, чтобы остаться в составе СССР. Столько же проголосовало позже, чтобы войти в состав РФ», – сказал он, добавив, что в настоящее время “югоосетинское руководство стремится развивать интеграционные процессы с РФ (это и подписание соглашений, в том числе в сфере картографии, и интеграция таможенных органов, и повышение заработных плат бюджетникам, и другое)”.
Надо сказать, что схожие интеграционные процессы на данный момент полным ходом идут и в Абхазии - в рамках московских 45-пунктных директив по “гармонизации законодательств”. Это при том, что абхазская общественность противится целому ряду этих директив, как может, вовсе не горя желанием становиться частью ни “Союзного государства России и Беларуси”, ни РФ, и желания подобного никогда доселе не выражала. С учетом этого обстоятельства, как и того, что в случае с абхазским народом отмахнуться от вопроса Бибиловской “байкой” о “разделенном народе” не получится, было бы интересно услышать от главы “МИД” Абхазии, как можно остаться “свободным и независимым”, став частью другого государства, и чем “поделенный с Россией суверенитет” отличается от полной его утраты.
Неплохо было бы также услышать аргументы Инала Ардзинба в пользу того, чтобы абхазский народ связывал свое будущее с какими-либо союзами режимов, легитимность которых в силу печально известных антидемократических действий ставит под сомнение весь цивилизованный мир. Ведь опыт признанности и сотрудничества с правителем Сирии Башаром аль Асадом, например, у “Страны души” уже имеется, и какую ей это принесло пользу в политическом, экономическом или каком-либо ином плане – в Абхазии известно всем.
Если кто-то, веря кремлевской пропаганде, все же надеется, что Абхазия, вступив в Союз, получит какие-то шансы на внешнеполитический и/или экономический прорыв, то это зря. Ведь Россия – уже действующий член этого Союза, аннексировавшая Крым еще в 2014 году, но до сих пор не получившая признания полуострова частью РФ от большинства стран мира, по сей день находится под соответствующими санкциями в ожидании новых и новых, а признавать Крым российским никто так и не собирается. Аналогична позиция всего цивилизованного мира и по Абхазии с “Южной Осетией”, и возможная интеграция в создаваемое Путиным очередное “Союзное государство” для Сухуми с Цхинвали в плане международного признания точно так же ничего не изменит.
Более того, даже попытка их принятия поставит под еще больший удар сам Союз, признавать легитимность которого мировое сообщество и так не намерено. Еще в начале октября прошлого года Европарламент принял резолюцию, в которой открыто осудил интеграционные процессы между Москвой и Минском по созданию “Союзного государства”. «Европарламент считает это нарушением суверенитета Беларуси, поскольку белорусский народ лишается права определять будущее своей страны. И если Россия продолжит свою текущую политику в отношении Беларуси, ЕС должен будет ввести дополнительные меры сдерживания в отношении России», — говорится в документе. Европарламент запросил от институтов ЕС регулярные отчеты о фактах «вмешательства Кремля в жизнь Беларуси». По мнению европейских политиков, усиление экономической интеграции двух стран повышает риск того, что Лукашенко "продолжит поступаться суверенитетом Беларуси в обмен на дополнительную поддержку со стороны России».
Так зачем Абхазии в такой Союз? Чем придется поступиться ей и в обмен на что? Вот над чем населению “Страны души” стоит хорошенько подумать, причем срочно. Ведь если Абхазия позволит Владимиру Путину превратить ее в часть своего очередного имперского каприза, утянув в “Союзное государство”, вместо долгожданного окна в мир Сухуми получит лишь форточку в антидемократическое, находящееся под всевозможными санкциями, изолированное от цивилизованного мира пространство, ничем не похожее на то, о чем давно мечтает уставшее ото всего население “Страны души”.