იქნება თუ არა ევროპაში ომი? - პუტინის პოზიცია
15 თებერვალს მოსკოვში რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი გერმანიის კანცლერ ოლაფ შოლცს შეხვდა. 3-საათიანი მოლაპარაკებების შემდეგ გაიმართა მათი ერთობლივი პრეს-კონფერენცია. Deutsche Welle-ს ჟურნალისტმა ჰკითხა პუტინს: «იქნება თუ არა ომი ევროპაში? ომს გამორიცხავთ?». მოგვიანებით რუსეთის ლიდერს დამატებით ჰკითხეს, გამორიცხავს თუ არა იგი უკრაინაზე თავდასხმას.
"აქცენტი" რუსეთის ლიდერის ვრცელი პასუხის თარგმანს გთავაზობთ:
"რაც შეეხება ომს ევროპაში. ბ-ნმა კანცლერმა ეს წუთია, თქვა, რომ მისი თაობის ადამიანები (მე კი მისი თაობის ადამიანი ვარ) ძნელად თუ წარმოიდგენენ ევროპაში რაიმე ომს. და ეს, რაღა თქმა უნდა, უკრაინის ირგვლივ არსებულ სიტუაციასთან დაკავშირებით ითქვა. მაგრამ ჩვენ ხომ მოწმენი ვიყავით ევროპაში ომის, რომელიც სწორედ ნატო-ს ბლოკმა გააჩაღა იუგოსლავიის წინააღმდეგ. მსხვილი სამხედრო ოპერაცია სარაკეტო დარტყმებით ევროპის ერთ-ერთ დედაქალაქზე - ბელგრადზე. ეს ხომ იყო? თანაც გაერო-ს უშიშროების საბჭოს სანქციების გარეშე. ეს ძალიან ცუდი მაგალითია, მაგრამ ეს მოხდა. ეს - პირველი.
მეორე. იმასთან დაკავშირებით, გვსურს ჩვენ ეს თუ არა. რა თქმა უნდა, არა. სწორედ ამიტომ წამოვაყენეთ წინადადებები მოლაპარაკებების გასამართად, რის შედეგადაც უნდა მიიღწეს შეთანხმება ტოლად ყველას უსაფრთხოების გარანტირებულობის შესახებ, რუსეთის ჩათვლით. სამწუხაროდ (და ჩვენ ამის შესახებ უკვე ვთქვით), საგნობრივი კონსტრუქციული პასუხი ჩვენს წინადადებებზე არ მიგვიღია. მიუხედავად ამისა, ჩვენთვის ამოსავალი ისაა, რომ იმ დოკუმენტებშიც კი, რომლებიც ნატოელმა და ამერიკელმა პარტნიორებმა მოგვაწოდეს, არის გარკვეული ელემენტები, რომლებიც შეგვიძლია, განვიხილოთ. მაგრამ ჩვენ მზად ვართ, ეს მხოლოდ იმ საკვანძო საკითხებთან ერთობლიობაში გავაკეთოთ, რომლებსაც ჩვენთვის პირველხარისხოვანი მნიშვნელობა აქვს. ვიმედოვნებთ და მე დღეს ამის შესახებ ბ-ნ კანცლერსაც ვუთხარი, დიალოგი სწორედ ამგვარად ჩამოყალიბდება და იმისდა მიხედვით, როგორ განვითარდება იგი, განვითარდება სიტუაცია ყველა დანარჩენ ტრეკთან მიმართებაშიც, რომლებიც თქვენც და ჩვენც გვაღელვებს - და მერწმუნეთ, თქვენზე არანაკლებ გვაღელვებს ჩვენც.
<…>
რაც შეეხება იმას, როგორ იმოქმედებს რუსეთი სამომავლოდ? გეგმის მიხედვით. და რა შედის ა გეგმაში? ვითარება ადგილებზე. ვის შეუძლია პასუხი კითხვაზე, როგორ ჩამოყალიბდება რეალური ვითარება? - ჯერ არავის. ეს მხოლოდ ჩვენზე არაა დამოკიდებული. თუმცა ჩვენ ვგეგმავთ და ვისწრაფვით იმისკენ, რომ შეთანხმებას მივაღწიოთ ჩვენს პარტნიორებთან საკითხებზე, რომლებიც დავაყენეთ, მათი დიპლომატიური გზებით გადასაჭრელად. რა საკითხებია ეს - კარგადაა ცნობილი. რუსეთის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის კუთხით ეს ნატო-ს არგაფართოება, ბლოკის ინფრასტრუქტურის 1997 წლის მდგომარეობაზე დაბრუნება და ჩვენი საზღვრების სიახლოვეს შემტევი საბრძოლო კომპლექსების არგანთავსებაა. მე მგონი, ყველაფერი ნათელია და გასაგები. მზად ვართ, სხვა საკითხებზეც ვისაუბროთ, რომლებსაც ჩვენთვის გამოგზავნილი პასუხი შეიცავს, მაგრამ მხოლოდ ჩამოთვლილ საკითხებთან ერთობლივად".
ახლა რაც შეეხება ნატო-ს არგაფართოებას. აი, თქვენ თქვით, "ამბობენ, უახლოეს წლებში უკრაინა ნატო-ში ვერ იქნებაო». რას ნიშნავს "ამბობენ"? ხომ უნდა გვესმოდეს, რა არის "ამბობენ" საერთაშორისო ურთიერთობებში? ჩვენ უკვე 30 წელია, "გვეუბნებიან", რომ ნატო საერთოდ არ გაფართოვდება, არც ერთი დიუიმით რუსეთის საზღვრის მიმართულებით. დღეს კი ვხედავთ ნატო-ს ინფრასტრუქტურას პირდაპირ ჩვენი სახლის წინ და მეტიც, განიხილება ნატო-ში უკრაინის გაწევრიანების საკითხი. ამბობენ, ეს ხვალ არ მოხდებაო. და როდის? ზეგ? და რას გვიცვლის ეს ისტორიულ პერსპექტივაში - აბსოლუტურად არაფერს! გვესმის, უკრაინა დღეს ნატო-ში გაწევრიანებისთვის მზად არ არისო. ჩვენ ვიცით ეს თეზისი. და იქვე ამატებენ, რომ მას ხვალ არ მიიღებენ. მიიღებენ მაშინ, როცა ამისთვის მოამზადებენ? მაგრამ ჩვენთვის ეს შეიძლება, უკვე გვიანი იყოს, ამიტომაც გვსურს, ეს საკითხი უკვე დღეს გადავჭრათ, აი პირდაპირ ახლა, უახლოეს ხანებში, მოლაპარაკებების პროცესში. მშვიდობიანი გზით. ჩვენთვის ესაა ამოსავალი და ამის იმედი გვაქვს, რომ პარტნიორები შეისმენენ და სერიოზულად მოეკიდებიან ჩვენს შეშფოთებებს".

Немецкие журналисты дважды спросили Путина, будет ли война в Европе. Вот что он ответил
15 февраля в Москве состоялась встреча президента России Владимира Путина и канцлера Германии Олафа Шольца. После трехчасовых переговоров они провели совместную пресс-конференцию. Журналистка Deutsche Welle задала Путину вопрос: «Будет ли война в Европе? Исключаете ли вы войну в Европе?» Затем Путина спросили, может ли он исключить нападение на Украину. Вот что ответил российский президент:
"Что касается войны в Европе. Господин федеральный канцлер только что сейчас сказал, что люди его поколения (а я отношусь к его поколению) с трудом себе представляют какую-то войну в Европе. И сказано это, конечно, применительно к ситуации вокруг Украины. Но ведь мы с вами были свидетелями войны в Европе, развязанной как раз блоком НАТО против Югославии. Крупная военная операция с нанесением ракетно-бомбовых ударов по одной из европейских столиц — по Белграду. Это же было? Без санкции Совета безопасности Организации Объединенных Наций. Это очень плохой пример, но он был. Это первое.
Второе. По поводу — хотим мы этого или нет. Конечно, нет. Именно поэтому мы и выдвинули предложение о переговорном процессе, результатом которого должна быть договоренность об обеспечении равной безопасности всех, включая нашу страну. К сожалению (и мы уже об этом говорили) предметного конструктивного ответа на сделанные нами предложения мы не получили. Тем не менее, мы исходим из того, что даже в тех документах, которые были нам направлены нашими партнерами из НАТО и из Вашингтона, есть некоторые элементы, которые можно обсуждать. Но мы готовы это делать только в совокупности с теми основополагающими вопросами, которые представляют для нас первоочередное значение. Рассчитываем, и я сегодня сказал об этом господину федеральному канцлеру, что диалог сложится именно таким образом. И в зависимости от того, как он будет развиваться, будет развиваться ситуация и по всем остальным трекам, которые вас и нас беспокоят. И нас беспокоят так же как и вас, уверяю.
<…>
Что касается того, как Россия будет действовать дальше? По плану. А из чего он будет складываться? Из обстановки на местах. Кто может ответить, как будет складываться реальная обстановка? Пока никто. Это зависит не только от нас. Но мы намерены и будем стремиться к тому, чтобы договариваться с нашими партнерами по тем вопросам, которые были нами поставлены, для их решения дипломатическим путем. Какие они — хорошо известно. Применительно к обеспечению безопасности России это нерасширение НАТО, смещение военной инфраструктуры блока к 1997 году и неразмещение вблизи наших границ боевых ударных комплексов. Все, по-моему, понятно, ясно. Мы готовы говорить и по другим вопросам, которые содержатся в полученном нами ответе, но в комплексе с тем, что представляет для нас первостепенную ценность, первостепенное значение.
Теперь по поводу расширения НАТО. Вот вы сказали: «Говорят, в ближайшие годы Украины не будет в НАТО». Что значит «говорят»? Ну, мы же с вами должны понимать, что такое «говорят» в межгосударственных отношениях. Нам уже 30 лет «говорят», что расширения НАТО не будет вообще, ни на один дюйм в сторону российских границ. А сегодня мы видим инфраструктуру НАТО прямо у нашего дома. Более того, обсуждаются вопросы вступления Украины в НАТО. Говорят, этого не будет завтра. А когда? Послезавтра? А что это для нас меняет в исторической перспективе? Ровным счетом ничего. Мы слышим, что Украина сегодня не готова к вступлению в НАТО. Мы знаем этот тезис. И тут же говорят, что ее завтра не примут. А примут тогда, когда ее подготовят к этому? Но для нас это может быть уже поздно. Поэтому мы хотим решить этот вопрос сейчас. Вот прямо сейчас, в ближайшее время, в ходе переговорного процесса. Мирными средствами. Мы из этого исходим и очень на это надеемся, что наши озабоченности будут нашими партнерами услышаны и приняты всерьез".