თავდაცვა, უსაფრთხოება, ოკუპირებული ტერიტორიები - რა საკითხები განიხილა საქართველოს პრემიერმა ისრაელის ვიცე-პრემიერთან შეხვედრაზე
18/02/2022 18:53:38 პოლიტიკა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ისრაელის სახელმწიფოს ვიცე-პრემიერს, თავდაცვის მინისტრ ბენი განცს შეხვდა.
საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, შეხვედრაზე, რომელიც მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციის ფარგლებში გაიმართა, ხაზი გაესვა ორ ქვეყანას შორის არსებულ პარტნიორობას, რომელიც დინამიურად ვითარდება.
"აღინიშნა, რომ 2022 წელი საიუბილეოა ორმხრივ ურთიერთობებში, რამდენადაც საქართველოსა და ისრაელის სახელმწიფოს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარებიდან 30 წელი სრულდება. მხარეების შეფასებით, ორ ქვეყანას სამაგალითო და ძლიერი ურთიერთობა აკავშირებს, რომელიც დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების საერთო ფასეულობებს ემყარება და ქმნის მტკიცე საფუძველს პარტნიორობის შემდგომი განვითარებისთვის. საუბრისას, ყურადღება გამახვილდა თავდაცვის, უსაფრთხოებისა და სამართალდამცავ უწყებებს შორის არსებულ მჭიდრო თანამშრომლობაზე.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილ ვითარებას და რეგიონში არსებულ უსაფრთხოების გარემოს. ისრაელის სახელმწიფოს ვიცე-პრემიერმა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტისადმი ისრაელის მტკიცე მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ დაადასტურა.
შეხვედრას საქართველოს ვიცე-პრემიერი, საგარეო საქმეთა მინისტრი დავით ზალკალიანი, თავდაცვის მინისტრი ჯუანშერ ბურჭულაძე და მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი ილია დარჩიაშვილი დაესწრნენ" - აცხადებენ ადმინისტრაციაში.

Garibashvili and Gantz discuss situation in occupied territories of Georgia and security environment in region
18/02/2022 18:53:38 Politic
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has met the Vice Prime Minister of Israel, Minister of Defense Benjamin Gantz within the framework of the Munich Security Conference.
According to the Georgian PM's office, the partnership between the two countries was discussed at the meeting.
It was noted that 2022 is a jubilee year for bilateral relations between the two countries, as 30 years have passed since the establishment of diplomatic relations between Georgia and Israel.
Garibashvili and Gantz stated that the two countries have an exemplary and strong relationship, which is based on the common values of democracy and human rights and provides a solid basis for further development of the partnership.
The situation in the occupied territories of Georgia and the security environment in the region were discussed at the meeting. Benjamin Gantz reaffirmed Israel's strong support for Georgia's territorial integrity and sovereignty.
The meeting was attended by the Deputy Prime Minister of Georgia, Minister of Foreign Affairs Davit Zalkaliani; Minister of Defense Juansher Burchuladze and the head of the government administration Ilia Darchiashvili.