საქართველოს პრემიერ-მინისტრი მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციის ფარგლებში ბულგარელ კოლეგას შეხვდა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციის ფარგლებში ბულგარელ კოლეგას, კირილ პეტკოვს შეხვდა. მხარეებმა ისაუბრეს ორმხრივი და მრავალმხრივი ურთიერთობების განვითარების პოზიტიურ დინამიკაზე.
აღინიშნა, რომ 2022 წელი ორმხრივ ურთიერთობებში საიუბილეოა, რამდენადაც საქართველოსა და ბულგარეთს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარებიდან 30 წელი სრულდება, რაც კარგი საფუძველია სხვადასხვა სფეროში თანამშრომლობის კიდევ უფრო გააქტიურებისთვის. საუბრისას, ხაზი გაესვა ორმხრივი სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების განვითარების პოზიტიურ ტენდენციას, ასევე იმ პოტენციალს, რომელიც ტრანსპორტის, ენერგეტიკისა და საკომუნიკაციო კავშირების განვითარების მიმართულებით არსებობს.
შეხვედრაზე ყურადღება დაეთმო საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესს და ამ გზაზე განხორციელებულ და მიმდინარე რეფორმებს, ასევე ნატოს ღია კარის პოლიტიკას და შავი ზღვის უსაფრთხოების როლს საერთო ევროატლანტიკური უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში. საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ბულგარელ კოლეგას ასევე მადლობა გადაუხადა ასოცირებული ტრიოს ინიციატივის მხარდაჭერისთვის, რაც მნიშვნელოვანი ფორმატია სამი ქვეყნის ერთობლივი ძალისხმევით ევროპული ინტეგრაციის პროცესში კონკრეტული, ხელშესახები შედეგების მისაღწევად.
მხარეებმა ასევე განიხილეს რეგიონში არსებული უსაფრთხოების გარემო და საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილი ვითარება.
ირაკლი ღარიბაშვილმა ბულგარეთის პრემიერს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის, ისევე, როგორც ქვეყნის ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.

19/02/2022 12:20:17 Politic
Georgian Prime Minister, Irakli Garibashvili has met Prime Minister of Bulgaria, Kiril Petkov, within the scope of the Munich Security Conference (MSC 2022).
According to the Georgian PM's office, dignitaries discussed the positive trend of bilateral and multilateral relations in development.
It was noted that 2022 is a jubilee year for bilateral relations between the two countries, as 30 years have passed since the establishment of diplomatic relations between Georgia and Bulgaria. It serves as a good cause for further advancing the cooperation in various areas. Positive trend of bilateral trade and economic ties in development has been highlighted at the meeting, along with the prospects of cooperation in the sectors of transportation, energy and communication.
Georgia’s European and Euro-Atlantic integration process was in the focus of the meeting, along with the reforms implemented or pending in that direction. Open Door Policy of NATO and the role of Black Sea Security in ensuring common European security was underlined.
Also, the Prime Minister of Georgia expressed his gratitude to the Bulgarian colleague for supporting the Associated Trio Initiative, which is an important format for achieving specific, tangible results with joint efforts in the process of European integration.
Georgia's PM and his Bulgarian colleague also discussed the security environment in the region and the situation witnessed within the occupied territories of Georgia.
Irakli Garibashvili thanked the Bulgarian Prime Minister for supporting the territorial integrity and sovereignty of Georgia, along with the European and Euro-Atlantic integration of the country.