კარასინი აბაშიძესთან პერსპექტივების შესახებ "სერიოზულ" საუბარს გეგმავს
რუსეთის ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე გრიგორი კარასინი საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეცწარმომადგენელთან რუსეთთან ურთიერთობების საკითხებში ზურაბ აბაშიძესთან შეხვედრას გეგმავს, რათა «პერსპექტივებზე სერიოზულად ესაუბროს".
«ჩვენ ყოველკვირეულად ვსაუბრობთ. აუცილებელია გარკვეული ჯგუფის შეკრება, ჩამოსვლა და სერიოზული საუბარი პერსპექტივებზე. უამრავი საკითხია: ორმხრივი, ასევე ფორმატი «3+3» და რეგიონული პოლიტიკა», – განუცხადა ТАСС-ს კარასინმა.
«ეს უმთავრესად ორმხრივი კონტაქტებია, ის, თუ როგორ გავაგრძელოთ გზა. არსებობს ავიარეისების აღდენის, მოქალაქეთა მიმოსვლის, ვიზების საკითხები. უკვე მომწიფდა თემების მთელი წყება», – აღნიშნა კარასინმა და დასძინა, რომ შეხვედრა შესაძლოა, პრაღაში გაიმართოს.
«ვგეგმავთ ასეთ კონტაქტს. ეს პანდემიურ ვითარებაზეა დამოკიდებული. თუ იგი ხელს შეგვიწყობს, გვაქვს გეგმები მარტის მეორე ნახევარზე», – აღნიშნა რუსმა დიპლომატმა.
ცნობისთვის: «3+3» რეგიონული ფორმატის პირველი შეხვედრა 2021 წლის 10 დეკემბერს მოსკოვში გაიმართა. მასში თურქეთის, რუსეთის, ირანის, აზერბაიჯანისა და სოხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა მიიღეს მონაწილეობა.
საქართველოში აცხადებენ, რომ რუსეთთან არანაირ ერთობლივ ფორმატში არ ჩაერთვებიან, სანამ მოსკოვს ქვეყნის ტერიტორიების 20% აქვს ოკუპირებული.

Карасин планирует «серьезно поговорить о перспективах» с Абашидзе
Глава комитета Совета Федерации РФ по международным делам Григорий Карасин планирует встретиться со спецпредставителем премьер-министра Грузии по вопросам урегулирования отношений с Россией Зурабом Абашидзе, чтобы «серьезно поговорить о перспективах». Об этом Карасин заявил ТАСС.
«Мы разговариваем [с Абашидзе] каждую неделю. Необходимо собрать небольшую команду, приехать и серьезно поговорить о перспективах. Есть много вопросов: двусторонние, формат «3+3» и региональная политика», – отметил он.
«В основном это двусторонние контакты, как нам дальше идти. Существуют проблемы возобновления авиарейсов, путешествий граждан, виз. Созрел целый набор тем», – добавил Карасин.
По словам российского политика, встреча может пройти в очном формате в Праге.
«Мы планируем такой контакт, это зависит от [ситуации с] пандемией. Если будет нормальная [ситуация], то в принципе есть планы на вторую половину марта», – сказал он.
Первая встреча в формате «3+3» прошла в Москве 10 декабря 2021 года. Во встрече приняли участие делегации Турции, России, Ирана, Азербайджана и Армении во главе с заместителями министров иностранных дел. В Грузии заявляют, что ни о каких совместных с Россией форматах не может быть и речи до тех пор, пока Москва оккупирует 20% территории страны.