ცნობილი გახდა უკრაინაში რუსეთის შეჭრისას დაღუპული ინგუშების ვინაობები
გამოცემა "Фортанга"-ს ტელეგრამ-არხის ინფორმაციით, 10 ადამიანი დაიღუპა, 12 დაიჭრა. Кавказ.Реалии-ს ეს ინფორმაცია ერთ-ერთი დაჭრილის ნათესავმა დაუდასტურა. მისი თქმით, სამხედროებს "გრადიდან" ღამით გაუხსნეს ცეცხლი.
"ბიჭებს ეძინათ, როცა დაიწყო დაახლოებით ერთწუთიანი დაცხრილვა "გრადიდან". მერე ყველაფერი მიწყნარდა, მაგრამ ბევრი დაიჭრა, ტექნიკაც განადგურდა. დაჭრილები და დაღუპულები "УРАЛ"-ებში განათავსეს და 7 საათის განმავლობაში გამოჰყავდათ. ძალიან მძიმე გზა იყო, გზად კიდევ ორმა დალია სული", – აღნიშნა მან.
დაღუპულები და დაჭრილები ინგუშეთის სხვადასხვა რაიონების მაცხოვრებლები იყვნენ: მალგობეკის, ნაზრანის, გალაშკის და სხვების. მათი ნაწილი როსგვარდიის ნაზრანის პოლკში მსახურობდა.
მანამდე ჩეჩნეთის რესპუბლიკის კრემლის მიერ ხელდასმულმა ლიდერმა რამზან კადიროვმა უკრაინაში შეჭრისას ორი "კადიროველის" დაღუპვის შესახებ განაცხადა. თუმცა რეალურად, დაუდასტურებელი ინფორმაციით, დაღუპულიც და დაჭრილიც გაცილებით მეტია.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო მონაცემებს არ ამხელს. ამ დრომდე მას მხოლოდ ერთი მეომრის დაღუპვა აქვს აღიარებული.

Десять солдат из Ингушетии погибли в Украине
Стали известны имена погибших и раненых военнослужащих из Ингушетии во время российского вторжения в Украину. Их имена появились в местных СМИ, официального подтверждения этой информации пока нет.
По данным телеграм-канала издания "Фортанга", 10 человек погибли, 12 ранены. Эту информацию Кавказ.Реалии подтвердил родственник одного из погибших. По его словам, военных обстреляли из установки "Град" во время ночлега.
"Ребята спали и начался беспрерывный обстрел из "Града", где-то минуту. Потом резко все затихло, но многих ранило, побили технику. Всех раненых и погибших погрузили на "УРАЛы" и семь часов вывозили оттуда. Очень тяжелая дорога была, по пути еще двое испустили дух", – сказал он.
Погибшие и раненые проживали в различных районах Ингушетии: Малгобеке, Назрани, селении Галашки и других. Часть из них служила в Назрановском полке Росгвардии, сообщил источник.
Ранее глава Чечни Рамзан Кадыров сообщил о гибели двух чеченских военных во время российского вторжения в Украину.
В ночь на 24 февраля Россия начала военное вторжение на территорию Украины. По данным ООН, за прошедшие пять дней убиты по меньшей мере 102 мирных жителя, в том числе семеро детей, Верховный комиссар ООН по правам указывает, что цифры могут быть намного выше. По данным украинских властей, за пять дней с начала вторжения было убито более 350 человек, в том числе 16 детей.