"პუტინი და მისი მოკავშირეები ისევე უნდა გაასამართლონ, როგორც ნაცისტური ომის დამნაშავეები გაასამართლეს ნიურნბერგის პროცესზე"
28/02/2022 11:09:22 პოლიტიკა
ევროპარლამენტის წევრი და ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის თავმჯდომარე ანდრიუს კუბილიუსი უკრაინაში რუსეთის შეჭრის ფაქტს ეხმიანება და აცხადებს, რომ "პუტინი და მისი მოკავშირეები ისევე უნდა გაასამართლონ, როგორც ნაცისტური ომის დამნაშავეები გაასამართლეს ნიურნბერგის პროცესზე".
როგორც ევროპარლამენტარმა "აქცენტს" განუცხადა, ის, რაც უკრაინაში ახლა ხდება, შესაძლოა, დაემართოს ნებისმიერ მეზობელ ქვეყანას, რომელსაც რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი მისი „ინტერესების სფეროდ" მიიჩნევს.
"პუტინის გამოსვლებიდან და ქმედებებიდან ყველა ხედავს, რომ არც ერთი ქვეყანა არ არის უსაფრთხო. მისთვის "წითელი ხაზები" არ არსებობს. რაც ხდება – ომი უკრაინის წინააღმდეგ, მისი ლეგიტიმური მთავრობის წინააღმდეგ, მისი ხალხის წინააღმდეგ და ბელარუსის უწყვეტი ფაქტობრივი ოკუპაცია - ეს შესაძლოა, დაემართოს ნებისმიერ მეზობელ ქვეყანას, რომელსაც პუტინი მისი „ინტერესების სფეროდ" მიიჩნევს", – აცხადებს კუბილიუსი და დასძენს, რომ "უკრაინის მხარდაჭერა არის ჩვენი ქვეყნების უსაფრთხოების მხარდაჭერა და გლობალური მშვიდობის შენარჩუნებისთვის გადადგმული ნაბიჯი".
ევროპარლამენტარი ასევე საუბრობს საქართველოს პოზიციაზე, რომელმაც უარი განაცხადა ე.წ. 3+3 ფორმატში მონაწილეობაზე, რომელშიც რუსეთიც ფიგურირებს.
"პუტინი ომის დამნაშავეა. იგი და მისი მოკავშირეები საერთაშორისო ტრიბუნალში უნდა გაასამართლონ საერთაშორისო მშვიდობის წინააღმდეგ დანაშაულის ჩადენისთვის ისევე, როგორც ნაცისტური ომის დამნაშავეები გაასამართლეს ნიურნბერგის სასამართლო პროცესზე. ომის დამნაშავესთან თანამშრომლობა არ შეიძლება", – აცხადებს კუბილიუსი.
ამასთან, იგი ეხმიანება საქართველოს პრემიერ–პრემიერ მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის მიერ ბრიუსელში ამასწინანდელი ვიზიტისას გაჟღერებულ გზავნილებს და აცხადებს, რომ "მსოფლიოში შექმნილ ვითარებაში ძალიან მნიშვნელოვანია მკაფიოდ განვაცხადოთ, რომ საქართველო მზადაა NATO–ში გაწევრიანებისთვის ისე, როგორც არასდროს".
მისი თქმით, ევროატლანტიკური ინტეგრაცია არის ერთადერთი გზა საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სხვა ქვეყნებისთვის მშვიდობიანი და დემოკრატიული განვითარებისთვის:
"საქართველომ რამდენიმე წელი დაკარგა შიდაპოლიტიკური დაძაბულობის გამო. ჩვენ, როგორც საქართველოს მეგობრები, ყველა ჩვენს მესიჯში ყოველთვის ვახსენებდით, რომ ყველა პოლიტიკური ძალის მთავარი მიზანი ერთი უნდა იყოს - ევროატლანტიკური ინტეგრაცია. ეს არის ერთადერთი გზა საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სხვა ქვეყნებისთვის მშვიდობიანი და დემოკრატიული განვითარებისთვის. შექმნილ ვითარებაში ძალიან მნიშვნელოვანია, დასავლეთს შევახსენოთ მათი დაპირებები ნატო–ს კარის ღიად შენარჩუნების შესახებ და მკაფიოდ განვაცხადოთ, რომ საქართველო მზადაა გაწევრიანებისთვის ისე, როგორც არასდროს", – განუცხადა "აქცენტს" კუბილიუსმა და იქვე დასძინა, რომ "დასავლეთმა დიდი შეცდომა დაუშვა, რომ ჯერ კიდევ 2008 წელს არ მიიწვია საქართველო და უკრაინა ნატო–ში".

MEP Kubilius – Putin and his allies must be tried in international tribunal, as Nazi war criminals were tried in the Nuremberg trials
28/02/2022 11:09:22 Politic
Ukrainian forces have been battling Russian invaders since 24 February. Since then, troops have poured into Ukraine and targets across the country have been struck by air strikes and artillery attacks.
Chair of the Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly Andrius Kubilius told the Accent that "no country is safe, there are no red lines for Russian President Vladimir Putin.
"Everyone can see from Putin’s speeches and actions - no country is safe, there are no red lines for him. What is happening - war against Ukraine, against its legitimate government, against its people, and seamless factual occupation of Belarus - this may happen to any neighbouring country, which Putin sees as his “area of interests”. Support to Ukraine is support to security of our countries and saving global peace," MEP Kubilius said.
According to him, "Putin is a war criminal":
"He and his allies must be tried in international tribunal for committing crime against international peace, as Nazi war criminals were tried in the Nuremberg trials. There can be no cooperation with a war criminal."
MEP Kubilius said that Euro-Atlantic integration is the only way to ensure peaceful and democratic way of development for Georgia and other EaP countries.
"Georgia has lost several years to internal political tensions. We were always reminding in all our messages, as friends of Georgia, that the utmost goal for all political forces must be one - Euro-Atlantic integration. This is the only way to ensure peaceful and democratic way of development for Georgia and other EaP countries. In current situation, it is very important to remind the West their promises of keeping NATO doors open and expressly state that Georgia is ready more than ever to join," he said
"The West made a huge mistake not to invite Georgia and Ukraine to join NATO back in 2008," MEP Kubilius added.