«რუსეთი მტერი არაა!»: კიევის ექს-მერი ჩერნოვეცკი უკრაინისადმი რუსეთის აგრესიას ამართლებს
კიევის ექს-მერმა ლეონიდ ჩერნოვეცკიმ, რომელიც წლებია, უკრაინის ფარგლებს გარეთ იმყოფება, მის სამშობლოში პუტინის შეჭრა საჯაროდ გაამართლა.
კერძოდ, როგორც ჩერნოვეცკი სოცქსელში წერს, "პუტინს უკრაინასთან ომი არ დაუწყია", მშვიდობიანი უკრაინული ქალაქების დაბომბვა "ძალის დემონსტრირებაა", უკრაინის მიერ რუსეთთან დიპლომატიური კავშირის გაწყვეტა კი "დიდ ადამიანურ ტანჯვას გამოიწვევს».
«ომი" მოვლენას მაშინ ეთქმის, როცა ერთ ქვეყანას მეორეს დაპყრობა სურს. ამჟამად მიმდინარეობს დარტყმები იმ სამხედრო შენაერთებზე, რომლებიც დონეცკისა და ლუგანსკის ძალით დაპყრობას ცდილობდნენ. ეს მხოლოდ ძალის დემონსტრირებაა და სამხედრო ობიექტებზე დარტყმები. როგორც კი აღიარებენ [უკრაინა - დონეცკისა და ლუგანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკების - რედ.] საზღვრებს, ყველაფერი დასრულდება. ეს შეიძლებოდა და საჭიროც იყო, გაკეთებულიყო ჯერ კიდევ 8 წლის წინ, იმის ნაცვლად, რომ [უკრაინას - რედ.] სამოქალაქო ობიექტები ებომბათ და მოსახლეობა დაეშინებინათ», – წერს ჩერნოვეცკი და დასძენს, რომ "რუსეთი უკრაინელებისთვის პირადი მტერი არაა, უკრაინელებმა მედიას არ უნდა დაუჯერონ და იარაღი ხელში არ უნდა აიღონ - ეს მათი ომი არ არის".
2017 წელს უკრაინის უშიშროებამ ჩერნოვეცკი ძალაუფლების ბოროტად გამოყენების ბრალდებით ძებნაში გამოაცხადა. მან რამდენიმე წელი საქართველოში იცხოვრა, სადაც პარტია "ბედნიერი საქართველოსთვის" დააფუძნა და საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებშიც მონაწილეობდა. ჩვენს ქვეყანაში ჯერ კიდევ მოქმედებს ჩერნოვეცკის "საქველმოქმედო ფონდი", თავად კი ის, გავრცელებული ინფორმაციით, ამჟამად ისრაელში ცხოვრობს.

«Россия – не враг»: экс-мэр Киева Черновецкий оправдал РФ за агрессию в Украине
Бывший мэр Киева Леонид Черновецкий, который уже много лет находится за пределами Украины, публично оправдал Владимира Путина за вторжение в Украину.
В частности, Черновецкий в одном из сообщений в соцсети заявил, что разрыв дипломатических отношений Украины с РФ «приведет к большим человеческим страданиям».
Он также считает, что Путин не развязал войну в Украине, а бомбардировки мирных украинских городов называет «демонстрацией силы», пишет УНИАН.
«Война – это когда одна страна хочет захватить другую. Сейчас идут удары по военным группировкам, которые пытались силой захватить Донецк и Луганск. Это лишь демонстрация силы и удары по военным объектам. Признают границы («ЛНР» и «ДНР» – ред.) – сразу все закончится. В ту же секунду. Это можно и нужно было сделать 8 лет назад вместо бомбардировок гражданских объектов и запугивания населения», – написал Черновецкий.
Он также добавил, что «Россия – не личный враг украинцев». По его мнению, украинцам не надо брать оружие в руки и верить СМИ. «Это не ваша война», – добавил он.
В 2017 году Служба безопасности Украины объявила в розыск Леонида Черновецкого. Он обвинялся в злоупотреблении властью.
Ранее он проживал в Грузии, где основал партию «За счастливую Грузию» и баллотировался в грузинский парламент. В Грузии все еще действует его благотворительный фонд. Сам Черновецкий, по некоторым данным, проживает в Израиле.