97 ევროდეპუტატი ევროკავშირს რუსულ ნავთობსა და გაზზე უარის თქმისკენ მოუწოდებს
ევროდეპუტატების ჯგუფმა ევროკავშირს რუსულ ნავთობსა და გაზზე უარის თქმისკენ მოუწოდა. მათ ერთობლივ წერილობით მიმართვას 97 ადამიანი აწერს ხელს.
მიმართვის ავტორები შეახსენებენ ევროკავშირის ლიდერებს, რომ ჯერ კიდევ 2021 წლის აპრილში ევროპულმა პარლამენტმა მიიღო რეზოლუცია, რომელიც ევროკავშირს უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემთხვევაში რუსული ენერგომატარებლების იმპორტის აკრძალვის რეკომენდაციას აძლევდა.
«ჩვენ, ევროპარლამენტის წევრები, მოვუწოდებთ ევროკავშირსა და მის წევრ ქვეყნებს, დაუყოვნებლივ დააწესონ ემბარგო რუსეთიდან გაზისა და ნავთობის შესყიდვაზე, სანამ რუსული ჯარი უკრაინას სრულად არ დატოვებს. წინააღმდეგ შემთხვევაში ევროკავშირის უმოქმედობა მხოლოდ გაახანგრძლივებს პუტინის შეიარაღებული ძალების მიერ უკრაინული ქალაქების, ინფრასტრუქტურის, ეკონომიკის მიწასთან გასწორებასა და უკრაინელი ხალხის სოციალური დაცვის მოშლას. საწვავის გაძვირებასთან ერთად იზრდება რუსეთის შემოსავლებიც, ისევე, როგორც იმ ზარალის ოდენობა, რომლის საკუთარ მხრებზე თრევა ევროკავშირს სამომავლოდ მოუწევს. ევროპა რუსეთს გაზისა და ნავთობის ექსპორტში დაახლოებით 600 მლნ ევროს უხდის, რაც დТ-72 ტიპის დაახლოებით 400 ახალი ტანკის ან უფრო თანამედროვე - Т-80 ტიპის 200 ანალოგის ღირებულებაა! მარტო 2020 წელს - ნავთობისა და გაზის უფრო დაბალი ფასების პირობებში ევროკავშირმა რუსეთს მისი ენერგომატარებლების იმპორტში 64 მლნ ევრო გადაუხადა, რაც მთელს რუსულ სამხედრო ბიუჯეტს ფარავს" - წერენ ევროდეპუტატები.
მიმართვის ხელმომწერები მიუთითებენ საორჭოფო ვითარებაზე, რომელშიც ევროკავშირი აღმოჩნდა: ერთის მხრივ, ბლოკი უკრაინას სამხედრო დახმარებასა და შეიარაღებას აწვდის, ხოლო მეორეს მხრივ, ფაქტობრივად ანაზღაურებს რუსეთის მიერ ახალი შეიარაღების შეძენას. "დიდი ხანია, დროა, ერთი მხარე ავირჩიოთ» - წერენ ევროდეპუტატები და SWIFT-სისტემისგან მხოლოდ რამდენიმე რუსული ბანკის გათიშვასაც სწორედ ემბარგოს არარსებობას უკავშირებენ.

Группа европейских депутатов призывает к отказу стран Европы от импорта российских нефти и газа
Авторы напоминают, что в апреле 2021 года Европейский парламент принял резолюцию, рекомендовавшую Евросоюзу отказаться от импорта российских энергоносителей в случае полномасштабного вторжения в Украину. В то же время блок не прибег к этому шагу после такого вторжения 24 февраля.
«Мы, члены Европейского парламента, призываем ЕС, как и страны-члены, немедленно ввести эмбарго на закупки нефти и газа из России в ЕС, пока Россия полностью не выйдет из Украины. В противном случае бездействие ЕС по прекращению импорта нефти и газа России лишь продлит разрушение вооруженными силами Путина украинских городов, инфраструктуры, экономики и социальной защиты украинского народа», – пишут депутаты.
Они указывают на то, что с ростом цены на топливо растут и доходы России от его продажи, равно как и объемы ущерба, который будет «нести на своих плечах Европа». По данным авторов письма, Европа платит России за импорт газа и нефти около 600 миллионов евро, что может быть равно примерно 400 новым танкам Т-72 или 200 более современным Т-80.
Генеральный штаб Вооруженных сил Украины утром 9 марта сообщили о 317 уничтоженных российских танках. Независимых данных о потерях российской техники пока нет.
«Только в 2020 году, при гораздо более низких ценах на газ и нефть, ЕС заплатил России 64 миллиарда евро за импорт энергоносителей. По данным Politico, это покрывает весь российский военный бюджет, который в 2020-м равнялся 62 миллиардам», – добавляют подписанты.
Евродепутаты указывают на двоякость ситуации, в которой оказался блок: с одной стороны он оказывает военную помощь и оружие Украине, с другой – фактически оплачивает покупку нового вооружения Россией. Они призвали Евросоюз «избрать, на чьей стороне мы».
Кроме того, авторы письма объясняют именно отсутствием эмбарго лишь частичное отключение российских банков от системы SWIFT.