"დარწმუნებული იყავით, რომ ქართველი ხალხი და საქართველოს ხელისუფლება ვართ ერთიანი, და არა დაყოფილი, უკრაინისადმი მხარდაჭერასთან დაკავშირებით"
12/03/2022 10:19:05 პოლიტიკა
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი უკრაინის რადას თავმჯდომარეს პასუხობს.
როგორც პაპუაშვილის მიერ რადას თავმჯდომარისთვის გაგზავნილ წერილშია ნათქვამი, საქართველოსა და უკრაინას სტრატეგიული პარტნიორობა და საუკუნოვანი ისტორიული მეგობრობა აერთიანებთ.
"თქვენ მიერ ცოტა ხნის წინ საქართველოს პარლამენტის წევრებისთვის მომზადებულ ვიდეო-მიმართვაზე პასუხად, გიდასტურებთ ჩვენს სრულ მხარდაჭერას უკრაინელი ხალხის, უკრაინის დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ. საქართველოსა და უკრაინას სტრატეგიული პარტნიორობა და საუკუნოვანი ისტორიული მეგობრობა აერთიანებთ. ჩვენ ვიზიარებთ საერთო ღირებულებებსა და ხედვას ჩვენი ქვეყნების ევროპულ და ევროატლანტიკურ მომავალთან დაკავშირებით.
1990-იანი წლების დასაწყისში და შემდგომ - 2008 წელს საქართველომ საკუთარი სისხლის ფასად პირველმა გამოსცადა რუსული სრულმასშტაბიანი სამხედრო აგრესია. ათწლეულებია გრძელდება რუსული ოკუპაცია, რომელსაც ჩემი ქვეყნისა და ადგილობრივი მაცხოვრებლებისთვის ყოველდღიურად ტრაგიკული შედეგები მოაქვს. დღეს კი უკრაინაში ვართ მომსწრე რუსეთის კიდევ ერთი სრულმასშტაბიანი აგრესიის.
საქართველო ყოველთვის გამოხატავდა ერთგულებას ჩვენი მოძმე უკრაინისადმი, განსაკუთრებით, 2014 წელს რუსეთის მიერ თქვენ წინააღმდეგ განხორციელებული აგრესიის შემდეგ. ამ ისტორიულმა უსამართლობამ ჩვენი ქვეყნების ბედი ერთმანეთთან მჭიდროდ დააკავშირა. სწორედ ამიტომ, ჩვენი შესაძლებლობების ფარგლებში, ყველაფერს ვაკეთებთ თქვენი დახმარებისთვის, ომისა და აგრესიის შეჩერებისა და ნატოსა და ევროკავშირისკენ ჩვენი საერთო მომავლის გზაზე დაბრუნებისთვის.
საერთაშორისო არენაზე საქართველო პოლიტიკური და დიპლომატიური ძალისხმევით უკრაინის მხარდაჭერის წინა ხაზზე დგას. ჩვენ თქვენ გვერდით ვიდექით გაეროს გენერალურ ასამბლეაზე რუსეთის შეჭრის დაგმობით, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში - რუსეთის ომის დანაშაულების გამოძიების მოწოდების თანაავტორობით, ევროპის საბჭოში - რუსეთის მონაწილეობის შეჩერების მხარდაჭერით.
ამიტომ გულდაწყვეტილები ვართ, რომ პოლიტიკურმა სპეკულაციებმა და აბსოლუტურ დეზინფორმაციაზე დაფუძნებულმა კამპანიებმა ჩრდილი მიაყენა საქართველოს მხრიდან უკრაინისადმი მტკიცე და უანგარო მხარდაჭერას და სოლიდარობას.
ბრალდება საქართველოს მიერ უკრაინის მხარდაჭერის გზიდან გადახვევასთან დაკავშირებით უბრალოდ არ შეესაბამება სიმართლეს.ბატონო თავმჯდომარევ, დარწმუნებული იყავით, რომ ქართველი ხალხი და საქართველოს ხელისუფლება ვართ ერთიანი, და არა დაყოფილი, უკრაინისადმი მხარდაჭერასთან დაკავშირებით და ჩვენ მომავალშიც გავაგრძელებთ თქვენს თანადგომას"- ნათქვამია წერილში.

Georgian people and government are united in support for Ukraine, Parliament Speaker tells Verkhovna Rada Chairman
12/03/2022 10:19:05 Politic
Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili addressed Chairman of the Verkhovna Rada of Ukraine, Ruslan Stefanchuk with a letter.
Based on the letter, Georgian people and the government stand united in support for Ukraine.
“Regarding your recent video address to the Members of Parliament of Georgia, let me convey our full support to the people, independence, and territorial integrity of Ukraine. Georgia and Ukraine are indeed closely connected with strategic partnership now, and with historic friendship for centuries. We share common values and vision of our nations’ European and Euro-Atlantic future.
Georgia was the first to experience full-scale Russian military aggression in the early 1990s and, again, in 2008. Russian occupation, with daily tragic consequences for my country and local residents, has continued for decades, and now we see Russia’s yet another, full-scale aggression against Ukraine.
Georgia always demonstrated dedication to our brotherly Ukraine, especially after the Russian aggression against you in 2014. This historic injustice saw our countries’ destinies intertwined and more connected than ever before. This is why we are doing everything in our power to help you, to stop the war, stop the aggression, and get back to the path of our common future in NATO and the European Union.
To be more specific, our solidarity to you was demonstrated by increasingly robust political and diplomatic efforts internationally. We stood by you at the UN General Assembly, condemning the Russian invasion; at the International Criminal Court, co-authoring the call for investigation of Russian war crimes; at the Council of Europe, supporting the suspension of the Russian participation, to name a few.
We are disappointed that political speculation and utter disinformation campaigns overshadowed Georgia’s enduring and selfless support and solidarity with Ukraine. The slander of alleged Georgian swerving from the path of Ukraine support are simply not true.
And, rest assured, Mr. Chairman, that we, the people and Government of Georgia are united, not divided, in our support for Ukraine, and will continue to stand with you in future too,” Shalva Papuashvili said.