ზელენსკი - რუსეთთან მოლაპარაკებების მიმდინარეობაზე: "ულტიმატუმების სროლიდან რაღაცის განხილვაზე გადავიდნენ"
12/03/2022 17:25:58 მსოფლიო
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი ქვეყნის დელეგაციის მიერ ბოლო დღეების განმავლობაში რუსეთის წარმომადგენლებთან ვიდეოფორმატში გამართულ მოლაპარაკებებს ადასტურებს. რაც შეეხება მათ მიმდინარეობას, როგორც პრეზიდენტი აცხადებს, რუსულმა მხარემ "დაიწყო რაღაცაზე საუბარი ულტიმატუმების უწინდელი სროლის ნაცვლად".
«უკრაინელების ჯგუფი და რუსების წარმომადგენლები ამა თუ იმ საკითხებს განიხილავენ, დაიწყეს რაღაცაზე საუბარი და არა ულტიმატუმების სროლა»,— განაცხადა ზელენსკიმ უცხოელი ჟურნალისტებისთვის გამართულ პრეს-კონფერენციაზე და იქვე დასძინა, რომ შესაძლებლად მიაჩნია რუსეთის ლიდერთან შეხვედრის გამართვა ისრაელში.
ცოტა ხნის წინ ამ საკითხზე კომენტარი გააკეთა ზელენსკის ოფისის წარმომადგენელმა მიხეილ პოდოლიაკმაც. "მოლაპარაკებები ვიდეოფორმატის რეჟიმში უწყვეტად ტარდება, მათთვის სპეციალური სამუშაო ჯგუფები იქნა ფორმირებული, უკრაინული მხარის პოზიციები კი განსაზღვრულია წინა უმკაცრესი დირექტოვებით" - დაწერა პოდოლიაკმა ცოტა ხნის წინ "ტვიტერში".
ცნობისთვის: ინფორმაცია ბოლო დღეებში მხარეებს შორის ვიდეოფორმატში მოლაპარაკებების სერიის გამართვის შესახებ კრემლის საიტზე გაჩნდა. ამის შესახებ ევროპელ ლიდერებს ემანუელ მაკრონსა და ოლაფ შოლცს პრეზიდენტმა პუტინმაც აცნობა სატელეფონო საუბრისას. როგორც კრემლში ამ სამმხრივ საუბართან დაკავშირებით ირწმუნებიან, «სამი ქვეყნის ლიდერებმა განიხილეს ზოგიერთი საკითხი, რომელიც რუსეთის ცნობილი მოთხოვნების ირგვლივ მისაღწევი შეთანხმებების შემუშავებას უკავშირდება».
ამავდროულად, რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე ლეონიდ სლუცკი, რომელიც მოლაპარაკებებზე რუსული დელეგაციის შემადგენლობაში შედის, ირწმუნება, რომ "მოლაპარაკებები უწინდელ - ბელოვეჟის ფორმატში ტარდება და რუსული დელეგაციის შემადგენლობაც უცვლელია".
მოხერხდა თუ არა უკვე რაიმეზე შეთანხმება და თუ კი, კონკრეტულად რაზე - არც სლუცკი ამხელს, არც კრემლის პრეს-მდივანი დიმიტრი პესკოვი, რომელთანაც საკითხის გარკვევა დღეს რუსულმა მედიამ სცადა. "დეტალებთან დაკავშირებით ჯერ-ჯერობით ყოველგვარი კომენტარისგან თავს ვიკავებთ" - განაცხადა საპასუხოდ პესკოვმა.
ცნობისთვის: უკრაინა-რუსეთის მოლაპარაკებათა პირველი სამი რაუნდი ბელარუსში 28 თებერვალს, 3 და 7 მარტს გაიმართა.

Зеленский: на переговорах с Россией начали «о чем-то говорить, а не бросать ультиматумы»
Президент Украины Владимир Зеленский, говоря о ходе переговоров украинской и российской делегаций, заявил, что стороны начали «о чем-то говорить». Обсуждаются вопросы, а не бросаются ультиматумы, отметил господин Зеленский.
«Группа украинцев и российских представителей обсуждают те ли иные вопросы, начали о чем-то говорить, а не бросать ультиматумы»,— сказал Владимир Зеленский на пресс-конференции иностранным журналистам (цитата по «РИА Новости»). Президент Украины также заявил, что считает возможным проведение переговоров с Россией в Израиле.
Сегодня вопрос прокомментировал и советник главы офиса президента Украины Михаил Подоляк. «Переговоры с делегацией РФ продолжаются беспрерывно в видеоформате. Созданы специальные рабочие подгруппы. Позиции Украины определены очень жесткими предыдущими директивами»,— написал он в Twitter.
Первые три раунда переговоров состоялись в Белоруссии 28 февраля, 3 и 7 марта. Одной из главных тем было обеспечение работы гуманитарных коридоров. Теперь, согласно заявлению Москвы, переговоры между российской и украинской делегациями перешли в видеоформат.
Президент России Владимир Путин в ходе телефонных переговоров 12 марта рассказал президенту Франции Эманнюэлю Макрону и канцлеру Германии Олафу Шольцу, что «в последние дни» прошли «серии переговоров российских и украинских представителей». Об этом факте говорится в сообщении на сайте Кремля по итогам трехсторонних переговоров.
Агентство «Интерфакс» уточнило у пресс-секретаря президента Дмитрия Пескова, действительно ли переговоры делегаций России и Украины, которые раньше проходили очно, перешли в видеоформат. «Переговоры продолжаются в видеоформате, делегацию продолжает возглавлять Владимир Мединский»,— подтвердил господин Песков.
Председатель комитета Госдумы по международным делам Леонид Слуцкий, который входит в состав российской делегации на переговорах, пояснил агентству, что переговоры проходят в прежнем, «беловежском формате» — состав делегаций не изменился.
О чем уже удалось договориться в видеоформате, ни Дмитрий Песков, ни Леонид Слуцкий говорить не стали. «По деталям мы пока воздерживаемся от каких-либо комментариев»,— сказал господин Песков.
На сайте Кремля после предложения с упоминанием о видеоформате сообщается: «В этой связи лидеры трех стран рассмотрели некоторые вопросы, связанные с прорабатываемыми договоренностями по реализации известных российских требований».