რუსეთი ევროპის საბჭოს ტოვებს და ადამიანის უფლებათა სასამართლოში მონაწილეობას წყვეტს
ამის შესახებ 15 მარტს ეროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში რუსული დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ასამბლეის ყოფილმა ვიცე-სპიკერმა პეტრე ტოლსტოიმ განაცხადა.
ამ გადაწყვეტილების შემდეგ რუსეთის მოქალაქეები ვეღარ მიმართავენ ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს, მოსკოვი კი აღარ იქნება დაკავშირებული ვალდებულებასთან სიკვდილით დასჯის გაუქმების შესახებ.
რუსეთი ევროპის საბჭოს 1996 წელს შეუერთდა.
მიმდინარე წლის თებერვალში ორგანიზაციამ ქვეყანას წევრობა შეუჩერა, რაც რუსეთის უკრაინაში შეჭრასთან იყო დაკავშირებული. მოგვიანებით ოფიციალურმა მოსკოვმა განაცხადა, რომ რუსეთი საბჭოს მუშაობაში მონაწილეობას არ მიიღებდა.

Россия откажется от участия в Европейском суде по правам человека
Россия уведомила Совет Европы о выходе из организации, сообщил 15 марта глава российской делегации в Парламентской ассамблее Совета, депутат Госдумы Пётр Толстой.
После выхода российские граждане не смогут обращаться в Европейский суд по правам человека, а Москва не будет связана обязательствами отказаться от смертной казни.
Россия вступила в Совет Европы в 1996 году. В конце февраля организация приостановила членство Москвы из-за вторжения российской армии на территорию Украину. После этого российский МИД заявил, что страна не будет участвовать в работе Совета.