ლუკაშენკო: "ბელარუსის სამხედრო ძალებს უკრაინაში არაფერი ესაქმებათ"
პრეზიდენტ ალექსანდრე ლუკაშენკოს განცხადებით, ბელარუსის სამხედრო ძალებს უკრაინაში "არაფერი ესაქმებათ" და "არც არავინ უხმობთ".
"რაც შეეხება უკრაინას, ჩვენ ვითარებას ყურადღებით ვაკვირდებით. მინდა, კიდევ ერთხელ, ხაზგასმით აღვნიშნო: ჩვენ არ ვაპირებთ ჩაბმას ოპერაციაში, რომელსაც რუსეთი უკრაინაში ახორციელებს. დაფიქრდით, რა შეგვიძლია, შევმატოთ იქ რუსეთს? პირადი შემადგენლობის კუთხით რუსეთს იქ საკმარისად ჰყავს თავისი მებრძოლებიც. შეიარაღების კუთხით შეგვიძლია, დავეხმაროთ? - არა. ჩვენ ხომ ჩვენსასაც რუსეთისგან ვყიდულობთ და მათ უკეთესიც კი აქვთ. ამდენად, ჩვენ იქ არაფერი გვესაქმება და არც არავინ გვიხმობს", - განაცხადა ლუკაშენკომ უკრაინაში ამ დრომდე ბელარუსული ძალების არშესვლის მიზეზების განმარტებისას.
ამასთან, მისივე თქმით, ბელარუსის ჯარი სამშობლოში ასრულებს თავის ამოცანებს. "ჩვენი ამოცანაა, მოვახდინოთ შემტევ რუსულ ჯარზე ზურგიდან თავდასხმის პრევენცია. აი ეს არასოდეს უნდა დავუშვათ! ეს მართლაც ღალატის ტოლფასი იქნებოდა და ამასთანავე, ჩვენც გვჭირდება, როგორც სახელმწიფოს, რათა დავიცვათ ჩვენი საზღვრები ჩრდილო-დასავლეთით, დასავლეთით, სადღეისოდ კი უკვე სამხრეთითაც", - დასძინა ლუკაშენკომ.
შეგახსენებთ, რომ 24 თებერვალს უკრაინაში რუსეთის შეჭრისას იგი გამოთქვამდა ვარაუდს, რომ ეს ომი "მაქსიმუმ, 2-3 დღეში დასრულდებოდა". დღეს რუსული აგრესიის მე-20 დღე იყო.

Лукашенко объяснил, почему Белоруссия не участвует в боях на Украине
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что белорусские военные не участвуют в боях на Украине, объяснив это тем, что им "там делать нечего" и их "туда не зовут".
"Что касается Украины, вы внимательно следите за ситуацией. Еще раз хочу подчеркнуть (вы это знаете лучше, чем другие люди): мы не собираемся ввязываться в эту операцию, которую Россия проводит в Украине. Подумайте, что мы можем там России добавить?. Что касается личного состава, там предостаточно своих воинов. Мы что-то можем России с точки зрения вооружений добавить? Да нет. Мы это все закупаем у Российской Федерации. У них это все есть, и даже лучше. Поэтому нам там делать нечего. И нас туда не зовут", - сказал белорусский президент.
Он отметил также, что белорусские войска выполняют свои задачи на территории Белоруссии. "Наша задача - это очень важно в любом бою, не только в войне - предупредить нападение с тыла на продвигающиеся войска. Российские. Вот этого мы никогда не должны допустить. Никогда! Это будет сродни предательству. Я об этом сказал в первые дни. Мы это и делаем, потому что это еще нам и нужно как государству, чтобы защитить свои рубежи на северо-западе, западе, да уже сегодня и на юге", - сказал Лукашенко.