ირაკლი ღარიბაშვილმა ნიდერლანდების სამეფოს პრემიერთან სატელეფონო საუბარი გამართა
საქართველოსა და ნიდერლანდების სამეფოს პრემიერ-მინისტრებს შორის სატელეფონო საუბარი გაიმართა. მთავრობის ადმინისტრაციის პრესსამსახურის ინფორმაციით, ირაკლი ღარიბაშვილმა და მარკ რუტემ უკრაინაში მიმდინარე მოვლენები, საქართველოს ევროინტეგრაცია და ორმხრივი ურთიერთობები განიხილეს.
მისი ცნობით, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ასოცირებული ტრიოს – საქართველოს, უკრაინისა და მოლდოვას მიერ ევროკავშირში გაწევრიანებაზე წარდგენილ განაცხადებს და ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების განხორციელების პროცესში საქართველოს მიერ მიღწეულ პროგრესს.
„ირაკლი ღარიბაშვილმა აღნიშნა, რომ ევროკომისიის დადებითი გადაწყვეტილება წარდგენილ განაცხადებთან დაკავშირებით, დამატებითი სტიმული იქნება რეფორმების წარმატებით გაგრძელებისთვის და ევროკავშირთან ურთიერთობაში ახალი ეტაპის დასაწყისი გახდება. პრემიერ-მინისტრმა იმედი გამოთქვა, რომ ამ პროცესში საქართველოს ნიდერლანდების სამეფოს მხარდაჭერა ექნება.
საუბარი შეეხო უკრაინაში მიმდინარე ომს და შედეგად რეგიონში შექმნილ რთულ უსაფრთხოების გარემოს. ირაკლი ღარიბაშვილმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა საქართველოს სოლიდარობა და პოლიტიკური მხარდაჭერა უკრაინისადმი, მათ შორის მრავალმხრივ ფორმატებში, ხაზი გაუსვა საერთაშორისო თანამეგობრობის ერთობლივი ძალისხმევის აუცილებლობას ვითარების დეესკალაციისა და ომის რაც შეიძლება მალე დასრულებისთვის.
პრემიერ-მინისტრებმა ასევე განიხილეს უსაფრთხოების კუთხით საქართველოს წინაშე არსებული გამოწვევები, მათ შორის ოკუპირებულ რეგიონებში შექმნილი მდგომარეობა. მარკ რუტემ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტისადმი ნიდერლანდების სამეფოს ურყევი მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ დაადასტურა“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Irakli Garibashvili talks on a phone call with Mark Rutte
According to Georgian PM's office, Irakli Garibashvili and Mark Rutte discussed the current events in Ukraine, Georgia's European integration, and bilateral relations.
"Special emphasis was placed on EU accession bids from the Associated Trio of Georgia, Ukraine, and Moldova, also on Georgia's progress toward the implementation of the EU Association Agreement.
Irakli Garibashvili emphasized that the European Commission's positive decision on the submitted application will give fresh impetus to continuing the successful implementation of reforms, marking the beginning of a new phase in relations with the EU.
The Prime Minister of Georgia expressed hope that Georgia can count on support from the Kingdom of the Netherlands in this process. The conversation also focused on the ongoing war in Ukraine and the region's complex security environment.
Irakli Garibashvili reaffirmed Georgia's solidarity and political support for Ukraine, including in multilateral formats, and underlined the importance of the international community's joint effort toward deescalating the situation and ending the war as soon as possible.
The Prime Ministers also discussed Georgia's security challenges, including the situation in the country's occupied regions. Mark Rutte reiterated the firm support of the Kingdom of the Netherlands for Georgia's territorial integrity and sovereignty." Georgian PM's office said.