აშშ უკრაინას ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემებს მიაწვდის
აშშ უკრაინას ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემებს მიაწვდის. ამის შესახებ პრეზიდენტმა ჯოზეფ ბაიდენმა განაცხადა.
"უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის თხოვნით, უკრაინულ მხარეს მაღალი სიშორის ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემებსა და შესაბამის საბრძოლო მასალას მივაწვდით", – განაცხადა ბაიდენმა, თუმცა არ დაუზუსტებია, კონკრეტულად რომელ კომპლექსებზეა საუბარი.
გარდა ამისა, მან უკრაინის დასახმარებლად დამატებით $800 მლნ-ის გამოყოფის შესახებ განაცხადა.
"ეს უკრაინისთვის მისი უსაფრთხოების ასამაღლებლად მარტო ამ კვირაში გაწეულ დახმარებას 1 მლრდ დოლარამდე ზრდის. ეს იქნება აღჭურვილობის პირდაპირი მიწოდება აშშ-ის თავდაცვის სამინისტროსგან. პაკეტში შევა 800 ერთეული საზენიტო სისტემა, რათა უკრაინელებმა მოიერიშეების შეჩერება და საკუთარი საჰაერო სივრცის დაცვა შეძლონ", - განაცხადა აშშ-ის პრეზიდენტმა.
მისივე ინფორმაციით, კიევს მიეწოდება ასევე 9 ათასი ერთეული ტანკსაწინააღმდეგო შეიარაღება, დრონები (თუმცა ბაიდენს რაოდებობა არ დაუკონკრეტებია), ჯამში 7 ათასი ერთეული ტყვიამფრქვევი, ყუმბარმტყორცნი, სხვადასხვა საბრძოლო მასალა, მათ შორის - საარტილერიო დანადგარები.
„მსოფლიო ერთიანია უკრაინისადმი ჩვენს მხარდაჭერაში და ჩვენი გადაწყვეტილების მიმართ, ვაიძულოთ (რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ) პუტინი გადაიხადოს ძალიან მძიმე ფასი. ამ მიმართულებით ძალისხმევას ამერიკა ხელმძღვანელობს, იგი მოკავშირეებთან და პარტნიორებთან ერთად უზრუნველყოფს უკრაინისთვის უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული კუთხით მნიშვნელოვანი დახმარების აღმოჩენას, აქამდე გაწეულ ძალისხმევას დღეს ვამატებთ სამხედრო დახმარების ახალ პაკეტს. ვგეგმავთ, კიდევ უფრო მეტი გავაკეთოთ ამ კუთხით მომდევნო დღეებსა და კვირებში", – განაცხადა ბაიდენმა.

США предоставляют Украине системы ПВО по просьбе Зеленского
Президент Джо Байден заявил, что США передадут Украине системы противовоздушной обороны для противостояния российской агрессии.
Об этом он заявил во время выступления в Белом доме, пишет "Европейская правда".
"По просьбе президента Зеленского мы предоставляем системы противовоздушной обороны большой дальности и боеприпасы для этих систем", – сказал Байден, не уточнив при этом, о каких комплексах идет речь.
Он также объявил о дополнительных $800 миллионов для помощи Украине.
"Это увеличивает новую помощь в сфере безопасности для Украины до 1 млрд долларов только на этой неделе. Это будут прямые поставки оборудования от нашего Министерства обороны. Этот пакет помощи включает 800 зенитных систем, чтобы украинцы могли продолжать останавливать атакующие их людей самолеты и вертолеты и защитить свое воздушное пространство", - сказал Байден.
Он добавил, что также будут поставлены 9 тысяч единиц противотанковых вооружений, 7 тысяч единиц стрелкового оружия, включая пулеметы, гранатометы, и различные боеприпасы, включая артиллерийские.
Ранее телеканал CNN сообщал, что США и их союзники НАТО направляют в Украину несколько зенитно-ракетных комплексов для помощи в обороне против российской агрессии.
Речь идет о советских комплексах "Оса", модификации систем С-300 и переносных зенитно-ракетных комплексах "Стрела-3".
В среду президент Владимир Зеленский призвал Конгресс США предоставить системы противовоздушной обороны для борьбы с российскими самолетами и ракетами, если Запад не хочет ввести бесполетную зону над Украиной.
Ранее Германия начала перемещение зенитно-ракетного комплекса Patriot в Словакию, а Соединенные Штаты решили перебросить в Польшу две батареи систем противоракетной обороны Patriot.
Напомним, генсек НАТО Йенс Столтенберг заявил, что Альянс не изменил позицию относительно бесполетной зоны над Украиной, из соображений, чтобы война РФ против Украины не переросла в войну с НАТО.