პრემიერი:"ჩვენს მეგობრებს ყოველთვის ვახსენებ - ჩვენი ტერიტორიის 20 პროცენტი ოკუპირებულია რუსეთის მიერ, ჩვენ ვცხოვრობთ რუს ჯარისკაცებთან ერთად ჩვენს ტერიტორიაზე"
17/03/2022 12:15:14 პოლიტიკა
საქართველომ თავის თავზე გამოსცადა ის დიდი უბედურება, ტრაგედია, რაც დღეს ხდება უკრაინაში, ჩვენ, საქართველომ და ქართველმა ხალხმა 2008 წელს უკვე გადავიხადეთ დიდი ფასი, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა პოლონეთის პრემიერ-მინისტრ მათეუშ მორავიეცკისთან ერთად გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
როგორც ირაკლი ღარიბაშვილმა აღნიშნა, სამწუხაროდ აგვისტოს ომის შემდეგ, მაშინდელი მსოფლიო ლიდერების მხრიდან, რუსეთის მიმართ არავითარი სანქციები არ იქნა დაწესებული.
„მე ჩვენს მეგობრებს ყოველთვის ვახსენებ, რომ ჩვენი ტერიტორიის 20 პროცენტი დღეს არის ოკუპირებული რუსეთის მიერ, რომ ჩვენ ვცხოვრობთ, რუს ჯარისკაცებთან ერთად ჩვენს ტერიტორიაზე. მე მინდა, აქვე სინანულით გავიხსენო და შევახსენო ყველას, რომ სამწუხაროდ, აგვისტოს ომის შემდეგ რუსეთის მიმართ, არავითარი სანქციები არ იქნა დაწესებული, მაშინდელი მსოფლიო ლიდერების მხრიდან. მე აქვე მინდა, გავიხსენო პრეზიდენტი კაჩინსკი, რომელიც მაშინ ხმამაღლა მოუწოდებდა დასავლელ ლიდერებს, მიეღოთ მკვეთრი და თამამი გადაწყვეტილებები საქართველოს ევროინტეგრაციასთან დაკავშირებით.
აგვისტოს ომის შემდეგ ჩვენ ვნახეთ განახლებული პოლიტიკა რუსეთის მიმართ, ახალი სავაჭრო ეკონომიკურ პროექტები და არავითარი სანქცია სამწუხაროდ. უფრო მეტიც, სამწუხაროდ, მაშინდელმა ჩვენმა ქართულმა ხელისუფლებამაც კი არ დაუწესა სანქციები რუსეთს. მხოლოდ დიპლომატიური ურთიერთობები გაწყდა, პირიქით, ომის შემდეგ სამწუხაროდ, რუსეთის სახელმწიფო კომპანიებს გადასცა, მიჰყიდა სტრატეგიული ენერგეტიკული ობიექტები და ასევე მოუხსნა ცალმხრივად სავიზო რეჟიმი რუსეთის მოქალაქეებს და მხარი დაუჭირა რუსეთის სავაჭრო ორგანიზაციაში გაწევრიანებას, ეს მოხდა ომის შემდეგ. შედეგად საქართველო დღესაც ოკუპირებულია სტატუსკვო არ შეცვლილა, ჩვენი ქვეყნის 20 პროცენტი არის ოკუპირებული. ჩვენ ყოველდღიურ რეჟიმში გვიწევს გამკლავება ოკუპაციასთან, გამოწვევასთან, რომელიც დაკავშირებულია ბორდერიზაციასთან, ჩვენი მოქალაქეების გატაცება, მათი ციხეებში ჩასმა მიმდინარეობს, სამწუხაროდ, გვაქვს ბევრი ტრაგიკული ფაქტებიც, მათი მოკვლის თუ გარდაცვალების. ეს არის ის რეალობა, რომელიც არის შექმნილი ჩვენს ქვეყანაში აგვისტოს ომის შემდეგ. ჩვენ კარგად ვაცნობიერებთ, რამხელა ტრაგედია მიმდინარეობს ახლა უკრაინაში“, – განაცხადა ღარიბაშვილმა.

Georgia's PM: "I always remind our friends that 20 percent of our territory is occupied by Russia, we live in our territory with Russian soldiers"
17/03/2022 12:15:14 Politic
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has said that Georgia experienced the great tragedy that is happening in Ukraine today.
"We, Georgia and the Georgian people have already paid a great price in 2008," PM Garibashvili said at a joint press conference with Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki in Batumi.
According to him, "unfortunately, after the August war, no sanctions were imposed on Russia by the world leaders in 2008."
"I would like to recall President Kaczynski, who loudly called on Western leaders to make decisive and bold decisions regarding Georgia's European integration. After the August war we saw renewed policies towards Russia, new trade and economic projects and no sanctions unfortunately. Moreover, unfortunately, even our Georgian government at that time did not impose sanctions on Russia. Only diplomatic relations were severed; After the war, unfortunately, it [Georgian government] handed over, sold strategic energy facilities to Russian state-owned companies and also unilaterally lifted visa requirements for Russian citizens and supported Russia's membership in the WTO, which happened after the war. As a result, Georgia is still occupied, the status quo has not changed, 20 percent of our country is occupied. We have to deal with the occupation on a daily basis, the challenge associated with borderization, the kidnapping and jailing of our citizens. Unfortunately, we have a lot of tragic facts, whether they are killed or died. This is the reality that has been created in our country since the August war. We are well aware of the great tragedy that is happening in Ukraine today," Georgian PM said.