სამხედროების ნაწილი უკრაინიდან ცხინვალის რეგიონში დაბრუნდა
ოსური Telegram-არხების ინფორმაციით, ცხინვალის რეგიონში უკრაინიდან მე-4 რუსული სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეების ნაწილი დაბრუნდა. საუბარია, სავარაუდოდ, ოკუპირებული რეგიონის მკვიდრებზე. სამხედროების დაბრუნების მიზეზი და გარემოებები ჯერ-ჯერობით უცნობია.
ამ ფაქტმა ადგილობრივებში დაბნეულობა და შეშფოთება გამოიწვია. სოცქსელების ოსურ სეგმენტში კარდინალურად განსხვავებული შეფასებები გამოითქმის.
მომხდარს გამოეხმაურა დე ფაქტო ექს-პრეზიდენტი ედუარდ კოკოითიც.
"ყველა შეშფოთებულია საბრძოლო მოქმედებების ზონიდან ჩვენი მებრძოლების დაბრუნებით. მინდა, ვთქვა, რომ არავის აქვს უფლება, ეს ბიჭები დაამციროს, მათი საქციელი დაგმოს და ლაჩრები უწოდოს. ჯერ გავერკვეთ მიზეზებში, დავადგინოთ, რა მოხდა და რატომ, როგორ იყო ორგანიზებული მათი მონაწილეობა. ამით ძალიან სერიოზულად დავკავდებით. ყველას მოგიწოდებთ, შეინარჩუნოთ სიმშვიდე და თავი შეიკავოთ საპროტესტო აქციებისაგან. ამან შეიძლება, ავნოს ჩვენს მებრძოლებს და გაართულოს ისედაც დაძაბული ვითარება. დარწმუნებული ვარ, დაბრუნებული ბიჭები, თუკი ომში მათი მონაწილეობა სათანადოდ იქნება უზრუნველყოფილი, კვლავაც შეძლებენ სპეცოპერაციის ზონაში დაბრუნებას და დონბასის გათავისუფლების ბოლომდე მიყვანაში დახმარებას. მაგრამ ხაზს ვუსვამ, მათი მონაწილეობის ორგანიზება მაქსიმალური პასუხისმგებლობით უნდა განხორციელდეს. ჩვენი ვალია, გავუფრთხილდეთ თითოეულ სიცოცხლეს», – დაწერა მან.
• ცოტა ხნით ადრე კოკოითი აცხადებდა, რომ უკრაინაში საომრად მიმავალი სამხედროები "ელემენტარული პირობებით მაინც უნდა იყვნენ უზრუნველყოფილები».
Telegram-არხ "БОНВАЕРНОН"-ში ჯერ დაიწერა, რომ სამხედროები ე.წ. საბაჟო პუნქტზე ჩამოსვეს და "უბრძანეს, ცხინვალამდე გზა თავისით გაეგრძელებინათ". მოგვიანებით კი გაჩნდა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ მათ როკის გვირაბის სამხრეთ ბოლოში სამხედრო ტექნიკა ელოდათ. სოცქსელში გამოქვეყნდა სამხედროების ფოტოები, რომლებიც სავარაუდოდ, ჩრდილოეთ ოსეთის გამშვებ პუნქტ "ქვედა ზარამაგთანაა" გადაღებული.
• 16 მარტს ცნობილი გახდა, რომ უკრაინაში საბრძოლველად ცხინვალის რეგიონის მკვიდრნი - მე-4 რუსული ბაზის სამხედრო მოსამსახურეები გაემგზავრნენ. 26 მარტს საბრძოლო მოქმედებების ზონაში გადაისროლეს დამატებითი კონტინგენტი 150 კაცის შემადგენლობით.
• მანამდე სამხედროებს დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი გაესაუბრა. "მათ მშვენივრად ესმით, რომ მიდიან რუსეთის, ასევე ოსეთს დასაცავად» - განაცხადა დე ფაქტო ლიდერმა.
• მალევე მისი ინიციატივით ცხინვალში უკრაინის წინააღმდეგ ომის მონაწილე სახმედროების, ასევე დონეცკისა და ლუგანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკებიდან რუსეთში ლტოლვილებისთვის ჰუმანიტარული დახმარების შეგროვება დაიწყო.

«Никто не имеет права осуждать их» – в Южную Осетию вернулась часть военных РФ
По информации югоосетинских Telegram-каналов, часть контрактников 4-й гвардейской военной базы РФ вернулась из зоны боевых действий. Речь идёт, предположительно, о жителях Южной Осетии. Обстоятельства возвращения военных пока неизвестны.
Экс-президент самопровозглашенной республики, оппозиционер Эдуард Кокойты написал в Telegram-канале, что все «обеспокоены ситуацией вокруг воинов, которые вернулись домой в Осетию из зоны боевых действий».
«Никто не имеет права осуждать этих ребят или обвинять их в трусости. Следует разобраться в первопричинах того, что произошло и выяснить, каким образом было организовано их участие. Этим мы займёмся самым серьезным образом», – написал он.
Ранее Кокойты говорил, что у военных, которых отправили на войну в Украину, должны быть «элементарные условия».
Сегодня политик просит всех «сохранять спокойствие и воздерживаться от протестных акций».
«Это может только навредить нашим воинам и осложнить обстановку, которая и так напряженная. Мы никому не дадим в обиду наших ребят и будем бороться за каждого из них. Нужно помнить, что сотни наших бойцов сейчас находятся в зоне боевой операции и героически выполняют свой долг. Нельзя допустить, чтобы какие-либо обстоятельства подрывали их боевой дух», – отмечает Кокойты.
Он уверен, что те ребята, которые вернулись домой, «при обеспечении должной организации их участия смогут вновь отправиться в зону спецоперации и помочь завершить освобождение Донбасса».
«Но подчеркну, что организация их участия должна быть максимально ответственной. Мы обязаны беречь каждую жизнь», – добавил Кокойты.
В Telegram-канале БОНВАЕРНОН вначале сообщили, что «парней из Украины высадили на таможне» и призвали самостоятельно добираться до Цхинвали. Позже появилась информация, что военных ждет военная техника на южной стороне Рокского тоннеля. В соцсети опубликовали фотографии военных, снятые, предположительно, у североосетинского пункта пропуска «Нижний зарамаг».
16 марта «Эхо Кавказа» сообщило, что на войну в Украину отправились жители Южной Осетии, контрактники 4-й гвардейской военной базы РФ.26 марта стало известно о переброске дополнительного контингента. По информации Telegram-каналов, в Украину направили «еще порядка 150 ребят из Южной Осетии».С военными пообщался югоосетинский президент Анатолий Бибилов и заявил, что «они прекрасно понимают, что едут защищать Россию, едут защищать и Осетию».В Цхинвали по инициативе Бибилова начался сбор гуманитарной помощи военнослужащим, участвующим в российской «специальной операции», а также жителям «ЛНР» и «ДНР».