"საქართველო საერთაშორისო სანქციებს იცავს, ამ ეტაპზე საწინააღმდეგოს ნიშნები არ შეიმჩნევა"
"ევროპელი მწვანეებისა და ევროპელთა თავისუფალი ალიანსის" (Greens/EFA) წევრი, მაკროფინანსური დახმარებების მიმართულებით მომუშავე ევროპარლამენტარი მარკეტა გრეგოროვა რუსეთის მიერ დასავლური სანქციებისთვის თავის ასარიდებლად საქართველოს შესაძლო გამოყენებაზე რიგი დიპლომატების განცხადებებს ეხმიანება.
როგორც "აქცენტს" ევროპარლამენტარმა განუცხადა "საქართველო რუსეთის მიმართ დაწესებულ საერთაშორისო სანქციებს იცავს და ამ ეტაპზე ამ მიდგომის საწინააღმდეგო ნიშნები არ შეიმჩნევა".
"ამჟამად ძალიან ძლიერი მონიტორინგია სანქციებთან დაკავშირებულ ქმედებებზე, ამიტომ არ მგონია, რომ საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან უპასუხისმგებლობას უნდა ველოდოთ. რაც შეეხება შედეგებს, იმ შემთხვევაში, თუ სანქციების გვერდის ავლა მოხდება, შედეგები იქნება ნებისმიერი ქვეყნისთვის, რომელიც არ დაემორჩილება საერთაშორისო სასანქციო რეჟიმს. უკრაინაში რუსეთის მიერ წარმოებულ ომთან დაკავშირებით რუსეთის წინააღმდეგ ორმხრივი სანქციების დაწესება თითოეული ქვეყნის არჩევანია და ამას არავინ არავის აიძულებს" - განუცხადა "აქცენტს" ევროპარლამენტარმა.
შეგახსენებთ, რომ 23 მარტს "რადიო თავისუფლებისთვის" მიცემულ ინტერვიუში საქართველოში აშშ–ის ელჩმა კელი დეგნამა შემდეგი განაცხადა: "არ გვინდა, რომ საქართველო გამოყენებული იყოს "უკანა კარად" კომპანიებისა და პირების მიერ სანქციებისთვის თავის ასარიდებლად. ამას ძალიან ყურადღებით ვაკვირდებით".
მოგვიანებით, პარლამენტში დეპუტატებისადმი მიმართვისას საქართველოში საფრანგეთის ელჩმა დიეგო კოლასმა იმედი გამოთქვა, რომ "უკრაინაში დაწყებული ომის გამო რუსეთისთვის დაწესებული სანქციების დროს საქართველოში არ იქნება "შავი ხვრელი" ბიზნესისთვის, ტაჯიკეთის მსგავსად".
უკრაინაში სამხედრო ინტერვენციის გამო დასავლეთი რუსეთს ყოველდღიურად უფრო და უფრო მკაცრ სანქციებს უწესებს. საქართველო დასავლეთის სანქციებს არ შეუერთდა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველო უკრაინაში დიპლომატიურ დაწესებულებებს (საელჩო კიევში და საკონსულო ოდესაში) არ კეტავს. ამასთან, საქართველომ ევროსაბჭოში რუსეთის წარმომადგენლობის უფლების შეჩერებას მხარი დაუჭირა; მიუერთდა ასევე ევროკავშირის დეკლარაციას რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების მიერ უკრაინაში შეჭრის თაობაზე; თანასპონსორობა გაუწია გაერო–ს უსაფრთხოების საბჭოს რეზოლუციას რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრის შესახებ; ეუთო-ს მუდმივი საბჭოს გაძლიერებულ სხდომაზე შეშფოთება გამოთქვა რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებული აგრესიის გამო და ხაზი გაუსვა საერთაშორისო თანამეგობრობის ერთიანი და მტკიცე პასუხის აუცილებლობას; მიუერთდა ყირიმის საერთაშორისო პლატფორმის ერთობლივ განცხადებას და კიდევ ერთხელ გამოთქვა მხარდაჭერა უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ; გაერო-ს გენერალური ასამბლეის მეთერთმეტე საგანგებო სესიაზე საქართველოს წარმომადგენელმა მოუწოდა რუსეთის ფედერაციას, დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს სამხედრო მოქმედებები და გაიყვანოს სამხედრო ძალები უკრაინის ტერიტორიიდან. ამასთან, თბილისი უკრაინის სუვერენიტეტის დარღვევის შესახებ მკაფიო პოზიციას იკავებს, მათ შორის - გაერო–ში. გუშინ საქართველოდან უკრაინაში 100 ტონა ჰუმანიტარული ტვირთი გაიგზავნა. გრდა ამისა, საქართველო შესაძლებლობების ფარგლებში დახმარებას უწევს ქვეყანაში მყოფ უკრაინელ ვიზიტორებსა და ლტოლვილებს.

MEP Gregorova - Georgia is compliant with the international sanctions towards Russia and there is no indication otherwise
01/04/2022 07:31:57 Politic
Vice-Chair of the Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly, member of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee, MEP Marketa Gregorova has said that "Georgia is compliant with the international sanctions towards Russia, and there is no indication otherwise"
"So far, I can say that Georgia is compliant with the international sanctions towards Russia, and there is no indication otherwise. There are currently too many checks on monitoring this kind of activity, so I do not think we can expect the Georgian government to be irresponsible in not doing so. There are consequences for any country that would not comply with such an international sanction regime. To impose bilateral sanctions against Russia regarding the war of aggression in Ukraine is each country´s choice, and no one is forced to do so. As to if Ivanishvili will be put on the sanctions list, I cannot really predict what will happen, and it would be highly speculative," she told the Accent.
In an interview with Radio Liberty on March 23, US Ambassador to Georgia Kelly Degnan said the following:
"We do not want Georgia to be used as a "back door" by companies and individuals to avoid sanctions."
Later, addressing lawmakers in parliament, French Ambassador to Georgia Diego Colas expressed hope that Georgia like Tajikistan, would not have a "black hole" for business during sanctions imposed on Russia over the war in Ukraine.
Georgian Dream government officials have repeatedly rejected to participate in Western sanctions on Russia, arguing the move would bring any damage to Russia and would instead harm the Georgian populace.
On February 25 Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili announced Tbilisi would not join international sanctions on Russia over its full-scale attack on Ukraine:
“I want to state clearly and unambiguously, considering our national interests and interests of the people, Georgia does not plan to participate in the financial and economic sanctions, as this would only damage our country and populace more."
It should also be noted that Georgia voted in favour of suspension of Russia’s representation rights in the Council of Europe. It has a clear position at the UN on the violation of Ukraine's sovereignty and Georgia remains open its diplomatic missions in hot spots – Georgian Diplomatic Institutions in Ukraine - Embassy of Georgia in Kyiv and Consulate General in Odessa continue to work in emergency mode. In addition, Georgia supported the EU Declaration on the invasion of Ukraine by the Armed Forces of the Russian Federation; the country co-sponsored a UN Security Council resolution on Russia's invasion of Ukraine; At the meeting of the OSCE Permanent Council, Georgia expressed concern over Russia's aggression against Ukraine and stressed the need for a united and firm response from the international community; Georgia supported the Joint Statement of the International Platform for Crimea and reiterated its support for Ukraine's territorial integrity and sovereignty; At the eleventh special session of the UN General Assembly, the representative of Georgia made a national statement and called on the Russian Federation to immediately cease hostilities and withdraw its troops from the territory of Ukraine. Georgia has sent 100 tons of humanitarian aid to Ukraine. According to the Government, the humanitarian cargo, sent to Ukraine via Warsaw, includes thousands of first-aid products, over 30 different kinds of medications, and oxygen concentrators. In addition, Georgia provides assistance to Ukrainian visitors and refugees in the country.