4 მაისისთვის რუსეთს სუვერენული დეფოლტი ელის
უკრაინაში შეჭრის დღიდან რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი საჯარო სივრცეში მხოლოდ ბელარუსი მოკავშირის - ალექსანდრე ლუკაშენკოს კამპანიაში ჩნდება, ცივილიზებული მსოფლიოსთვის იგი პერსონა-ნონ-გრატად არის ქცეული და ხელს აღარავინ ართმევს. დასავლური სანქციები რუსეთის ეკონომიკაზე სულ უფრო მტკივნეულად აისახება. უკრაინაში კონვექციური ომის პირველი ფაზა რუსეთს პირწმინდად აქვს წაგებული. ახლა "სახის შესანარჩუნებლად" პუტინი 9 მაისამდე დონბასის აღებაზე აპირებს კონცენტრირებას, თუმცა შესაძლოა, ვერც ეს გამოუვიდეს იმ პირობებში, როცა კრემლელი დიქტატორის იმპერიალისტური ამბიციების გამო უკრაინაში სიცოცხლის გაწირვა სულ უფრო ნაკლებ გვარდიელსა და ჯარისკაცს სურს. ჰორიზონტზე კი სულ უფრო ნათლად იკვეთება ჰააგის ტრიბუნალის მომავალი ვერდიქტი ყველა იმ სამხედრო და კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულისთვის, რომელსაც პუტინის რეჟიმი უკრაინაში აგრძელებს და რომლის მტკიცებულებები საერთაშორისო თანამეგობრობას უკვე საკმარისზე მეტი რაოდენობით აქვს მოპოვებული.
ძალზე არასახარბიელო პერსპექტივების მქონე პუტინს ისღა დარჩენია, მის მიერ შავ დღეში ჩაგდებული რუსეთის მოსახლეობა კვლავინდებურად ამყოფოს სრულ საინფორმაციო ვაკუუმში და აბითუროს კრემლის სადეზინფორმაციო პროპაგანდით, თითქოს ყველა ის მტკიცებულება, რომელიც რუსული ჯარის მიერ უკრაინაში ჩადენილ სისასტიკეს უკავშირდება, "ფეიქია", ხოლო დასავლური სანქციები - აბსოლუტურად არაეფექტიანი და რუსეთს "დასახული მიზნებისკენ გზაზე ვერ შეაჩერებს".
ამას იმეორებდა კრემლელი დიქტატორი ლუკაშენკოსთან ერთად 12 აპრილსაც, მაგრამ ეს მხოლოდ მისი - გაუკუღმართებული "რეალობაა". რეალურად კი, უკვე სამ კვირაში, 4 მაისს რუსეთი, მაღალი ალბათობით, სუვერენული დეფოლტის მდგომარეობაში აღმოჩნდება.
მიზეზი 2012 წელს გამოშვებული 10-წლიანი ევროობლიგაციებია სახელწოდებით "რუსეთი 2022". 4 აპრილს ვალის ძირითადი ნაწილი - 2 მლრდ დოლარი უნდა ყოფილიყო დაფარული დაგროვებულ კუპონურ შემოსავალთან ერთად, მაგრამ აშშ-ის ფინანსთა სამინისტრომ ამ მიზნით რუსეთის ბანკის ანგარიშებზე დაბლოკილი ვალუტის გამოყენება აკრძალა.
რუსეთის ფინანსური უწყება არჩევანის წინაშე დადგა: ან დეფოლტს შეეგუოს, ან ვალის დასაფარად უკვე ცენტრობანკის ანგარიშების ბლოკირების შემდეგ ნახშირწყალბადების გაყიდვიდან შემოსული დოლარები გამოიყენოს. არჩევანი ფაქტობრივად, პირველი სცენარის სასარგებლოდ გაკეთდა. რუსეთის ფინანსთა სამინისტროს ხელმძღვანელმა ანტონ სილუანოვმა გასცა განკარგულება, კრედიტორებს რუბლში, ცენტრალური ბანკის 31 მარტის კურსით გადაუხადონ.
მათი დოლარში კონვერტირება მას შემდეგ გახდება შესაძლებელი, რაც აშშ-ის ხელისუფლება რუსულ სუვერენულ ანგარიშებს შეზღუდვებს მოუხსნის, ანუ შესაძლოა, არასოდეს.
რუსეთს დოლარში გადასახდელად ჯერ კიდევ რჩება 30-დღიანი საშეღავათო პერიოდი, თუმცა როგორც რუსი ექსპერტების უმრავლესობა მიიჩნევს, მოსკოვი ამაზე არ წავა. ყოველ შემთხვევაში, სწორედ ამაზე აკეთებს გათვლას საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო S&P, რომელმაც 8 აპრილს უცხოურ ვალუტაში რუსეთის სუვერენული რეიტინგი "შერჩევითი დეფოლტის" დონემდე ჩამოაქვეითა.
საინტერესოა, რომ რუბლი ამ სიახლეების ფონზე გამყარდა. გასული კვირის ბოლოს, 8 აპრილს დოლარის კურსი არა მარტო ომის დაწყებიდან, არამედ წლის დასაწყისიდან პირველად, 72 რუბლის ნიშნულს ჩამოსცდა. რუსეთის ბანკმა საბაზისო განაკვეთი ერთბაშად სამი პროცენტული პუნქტით - წლიური 20-დან 17%-მდე შეამცირა. მეტიც, მან ნება დართო ბანკებს, 18 აპრილიდან მოსახლეობისთვის ნაღდი ვალუტის მიყიდვა განაახლონ, მიუხედავად იმისა, რომ თავდაპირველი გათვლით, აკრძალვას სულ მცირე, 9 სექტემბრამდე უნდა ემოქმედა.
მაგრამ ნიშნავს კი ეს იმას, რომ საერთაშორისო სანქციები რუსეთის ეკონომიკაზე არავითარ ხელშესახებ ზეგავლენას არ ახდენს და ქვეყანამ უპრეცედენტო შეზღუდვებით გამოწვეული შოკიდან ერთ თვეში გამოსვლა შეძლო? სულაც არა, პირიქით!
ამ დრომდე ანალიტიკოსთა უმრავლესობა (მათ შორის - რუსეთის ბანკის ის სპეციალისტები, რომლებიც ქვეყნისათვის საკვანძო მნიშვნელობის გადაწყვეტილებებს იღებენ) მარტივი სქემებით ხელმძღვანელობს: მაგალითად, "ძლიერი რუბლი - დაბალი ინფლაცია", ან "არის ვალუტა - არის იმპორტი, არ არის ვალუტა – ვცხოვრობთ იმპორტჩანაცვლების რეჟიმში და ვიმარაგებთ წიწიბურას". ამიტომაც ომის დაწყებისთანავე რუსეთის ბანკმა ყველაფერი გააკეთა, რათა რუსეთში დოლარებისა და ევროს მაქსიმალური რაოდენობა დაგროვებულიყო. ბანკიდან გააძევეს უცხოელი ინვესტორები, რომელთაც წაართვეს შესაძლებლობა, რუბლის აქტივები გაეყიდათ და თანხა უცხოურ ვალუტაში გადაეკონვერტირებინათ. ამავდროულად მოსახლეობის მხრიდან მოთხოვნაც გაანულეს. ამან მოსკოვის ბირჟაზე მოთხოვნის მკვეთრი ვარდნა განაპირობა. პარალელურად, შემოიღეს წესი ექსპორტიორების მიერ სავალუტო შემოსავლის 80%-ის გაყიდვის თაობაზე. ხოლო ვინაიდან ევროპელები ბუჩასა და კრამატორსკის შემზარავი მოვლენების შემდეგაც კი არ აღმოჩნდნენ მზად, რუსულ ენერგომატარებლებზე უარი ეთქვათ, ვალუტა რუსეთში შესაშური რეგულარობით ხვდება.
თუმცა ეს დიდად მაინც ვერაფერს ცვლის. ძველი სქემები ვეღარ მუშაობს. სანქციების მოქმედების პირობებში აღმოჩნდა, რომ ფული, თუნდაც უცხოური, თავისთავად არავითარ ფასეულობას არ წარმოადგენს. ფასი ფულს მხოლოდ მაშინ აქვს, როცა შესაძლებელია მისი გადაცვლა ნებისმიერ სასურველ საქონელსა და მომსახურებაში, ამ მხრივ კი რუსეთში დიდი პრობლემებია.
თუ ადრე ქვეყანაში იმპორტული საქონლის ღირებულება პირდაპირ იყო დამოკიდებული ვალუტის კურსზე, ახლა ეს დამოკიდებულება მკვეთრად შემცირდა. განურჩევლად იმისა, 90 რუბლი ღირს დოლარი თუ 90 კაპიკი, რუსი მომხმარებლისთვის საქონლის მარაგების ამოწურვის შემდეგ საუკეთესო შემთხვევაში მხოლოდ "მეგობრული ქვეყნებიდან" შეტანილი კონტრაფაქტი ან კონტრაბანდა იქნება ხელმისაწვდომი. მათი ღირებულება ბევრად ნაკლებადაა დამოკიდებული ვალუტის კურსზე. თუმცა დიდ იმედებს რუსეთი ამაზე ვერ დაამყარებს თუნდაც იმიტომ, რომ აქ ანგარიშსწორებისთვის უამრავი პრობლემის დაძლევაა საჭირო - დაწყებული ამ საქონლის შესაძენად საჭირო თანხების გადარიცხვით, დამთავრებული რისკებით, რომლის წინაშეც რუსეთში არალეგალური პროდუქციის მიმწოდებლები დგანან. მათ, სულ მცირე, შესაძლოა, დაუყადაღონ ის ანგარიშები, რომლებზეც რუსეთიდან დოლარი და ევრო უჯდებათ.
ასე, რომ მიუხედავად რუბლის კურსის მეტ-ნაკლები დასტაბილურებისა, მკვეთრად ავარდნილი ფასები რუსეთში კლებას არ ჩქარობს. მეტიც, იმპორტული საქონლის ღირებულება, მაღალი ალბათობით, ზრდას გააგრძელებს.
უკვე ჩნდება პირველი ციფრები, რომლებიც შესაძლებლობას იძლევა, მიახლოებით მაინც შევაფასოთ რუსული ეკონომიკისა და საბოლოო მომხმარებლების - რუსეთის რიგითი მოქალაქეების დანაკარგები. ასე, მაგალითად, პლატფორმა FourKites-ის მონაცემებით, საომარი კონფლიქტის პირველი თვის განმავლობაში ყველა სახის სატვირთო გადაზიდვების მიხედვით რუსული იმპორტი თითქმის 2/3-ით - 62%-ით შემცირდა.
რუსული ავტომრეწვეობის გაჩერებამ და განვითარებული ქვეყნებიდან მოწოდებების შეწყვეტამ ავტომობილების დეფიციტი და ფასების მკვეთრი ზრდა გამოიწვია. შედეგად, ევროპული ბიზნესასოციაციის მონაცემებით, მარტში ახალი მანქანების გაყიდვები იმავე 2/3-ით - 63%-ით შემცირდა.
დასასრულს - მსგავსი მნიშვნელობის კიდევ ერთი ციფრი. კომპანია Knight Frank-ის მონაცემებით, აპრილის დასაწყისისთვის რუსეთში საკუთარი პროდუქციის მიწოდება 160-მდე საერთაშორისო ქსელმა შეწყვიტა. და თუ ისინი ხილულ მომავალში არ დაბრუნდებიან, არასასურსათო რითეილის ბრუნვა შესაძლოა, ასევე 2/3-ით - 70%-ით შემცირდეს.
ომის დასაწყისშივე ბევრს საუბრობდნენ იმაზე, რომ ყველაფერს, რის გარეშეც რუსეთს განვითარებული ქვეყნები დატოვებენ, მას თურქეთი, ჩინეთი და "პრაგმატული მოსაზრებებიდან გამომდინარე" სანქციებს არმიერთებული სხვა სახელმწიფოები მიაწვდიდნენ. მეტიც, რუსეთის მთავრობამ პრაქტიკულად "რუხი" იმპორტის (ქვეყანაში მწარმოებლის და მფლობელის თანხმობის გარეშე პროდუქციის შეტანის) ლეგალიზება მოახდინა. თუმცა ეს იმედები შესაძლოა, ინფრასტრუქტურულ პრობლემებს შეეჩეხოს. ევროპიდან მოწოდებების სწრაფი ჩანაცვლება ვერ გამოვა თუნდაც ლოჯისტიკური შეზღუდვების გამო. რუსული პორტების, რკინიგზისა და ავტოგზების შესაძლებლობები შეზღუდულია. გარდა ამისა, შეზღუდვების დაწესების შემდეგ დასავლეთის ქვეყნები სანქციებისთვის გვერდის ავლის ყოველგვარი შესაძლებლობის აღმოფხვრით დაკავდნენ. ამდენად, რუსეთში კონტრაბანდის მიწოდების საეჭვო სიამოვნებისთვის გარისკვის მსურველები არც ისე ბევრნი არიან და არ უნდა გაგვიკვირდეს, თუ რუსეთში მალე გააუქმებენ აკრძალვას არა მარტო მოსახლეობისთვის ვალუტის მიყიდვაზე, არამედ საზღვარგარეთ მის გატანაზეც.
რაც შეეხება დეფოლტს, 1998 წლის განმეორება რუბლის დევალვაციით, საბანკო სისტემის კრახითა და ეკონომიკის არასიცოცხლისუნარიანი საწარმოებისგან წმენდით ამჯერად არ იქნება, ისევე, როგორც 1998 წლის კრიზისიდან ერთ წელიწადში დაწყებული მძლავრი ზრდა. იმხანად ეკონომისტ ანდრეი ილარიონოვის მიერ ფორმულირებული მიზნის - 10 წელიწადში მშპ-ის გაორმაგების მისაღწევად სულ მცირედი დააკლდათ, რეალური შემოსავლების ზრდა კი მშპ-ის ზრდის უჩვეულოდ მაღალ ტემპსაც კი უსწრებდა.
არ იქნება არც უცხოური ინვესტიციების შედინება - არც პირდაპირის, არც "პორტფელურის". უპირველესად, იმიტომ, რომ ომმა, შემდგომმა სანქციებმა და ე.წ. კონტრსანქციებმა უკვე დაასვა წერტილი რუსულ ეკონომიკაში უცხოურ ინვესტიციებს. დეფოლტი კი მხოლოდ კონსტატაციად იქცევა იმისა, რაც უკვე მოხდა: რუსეთი უცხოელი ინვესტორების ფულის კრემატორიუმად გადაიქცა.
მორეც, იმ პერიოდთან შედარებით, რუსეთის ამჟამინდელი ეკონომიკა სრულიად საპირისპირო მიმართულებით მიდის. და რომც ველოდოთ განმეორებას, ეს არა 1998, არამედ უფრო 1928 წლის მოვლენები შეიძლება, იყოს - "ახალი ეკონომიკური პოლიტიკის" საბოლოო ალაგმვისა და პირველი ხუთწლედის გეგმის რეალიზების დრო. მაგრამ ამჯერად ვერავითარი "ხუთწლედი ოთხ წელიწადში" ვეღარ გამოვა.
"რეინუდსტრიალიზაციის" შესახებ ოცნებები ვერგანხორციელებადია თუნდაც სულ სხვა - დემოგრაფიული სიტუაციის გამოც. ვინ უნდა განახორციელოს აღმოსავლეთ ციმბირისა და შორეული აღმოსავლეთის ათვისების გრანდიოზული გეგმები?
ამგვარად, ამჟამინდელ რუსეთს ძალზე არასახარბიელო პერეპქტივები აქვს როგორც ეკონომიკური, ისე სამხედრო კუთხით. არავითარი "გამარჯვების აღლუმი" 9 მაისს კიევის მაიდანზე უკვე ცალსახად არ ჩატარდება. პუტინის რეჟიმის ბოლო შანსი, ძალაუფლება შეინარჩუნოს, "მეხუთე კოლონასა" და "ნაციონალ-მოღალატეებთან" ბრძოლაა. ასე, რომ თუ რამ ნამდვილად რეალურია, ეს რუსეთში 1938 წლის მოვლენების განმეორების პერსპექტივაა.

4 мая Россия с высокой долей вероятности окажется в состоянии суверенного дефолта
Уже через три недели, 4 мая 2022 года Россия с высокой долей вероятности окажется в состоянии суверенного дефолта. Его причиной станут выпущенные в 2012 году сроком на 10 лет еврооблигации "Россия 2022". 4 апреля должно было состояться погашение основной суммы долга в размере двух миллиардов долларов, а также погашение накопленного купонного дохода. Однако Министерство финансов США запретило использовать для этого заблокированную на счетах Банка России американскую валюту.
Российское финансовое ведомство встало перед выбором: использовать для погашения доллары, полученные от продажи углеводородов уже после блокировки счетов Центробанка, либо смириться с дефолтом. Выбор фактически был сделан в пользу второго сценария. Глава Минфина России Антон Силуанов распорядился выплатить кредиторам рубли по курсу ЦБ на 31 марта.
Конвертировать в доллары их можно будет после того, как американские власти снимут ограничения с российских суверенных счетов. То есть, возможно, никогда. У России еще есть льготный 30-дневный период для оплаты долларами, но, скорее всего, Москва на это не пойдет. По крайней мере, международное рейтинговое агентство S&P ставит именно на это – 8 апреля их суверенный рейтинг России в иностранной валюте был понижен до уровня "выборочный дефолт".
Любопытно, что рубль на всех этих новостях только укреплялся. В пятницу, 8 апреля, курс доллара впервые не только с начала войны, но и с начала этого года опустился ниже 72 рублей. Банк России снизил базовую ставку сразу на три процентных пункта – с 20 до 17 процентов годовых. Более того, он разрешил банкам с 18 апреля возобновить продажу наличной валюты населению, хотя изначально предполагалось, что запрет должен был действовать до 9 сентября.
Значит ли это, что международные санкции никакого значимого эффекта на российскую экономику не оказывают и страна за месяц оправилась от шока, вызванного беспрецедентными ограничениями со стороны развитых стран? Вовсе нет, скорее наоборот. До настоящего времени в головах большинства аналитиков (включая, кстати, сотрудников Банка России, принимающих ключевые для страны решения) работают простые схемы. Например: "сильный рубль – низкая инфляция". Или "есть валюта – есть импорт, нет валюты – живем в режиме импортозамещения и запасаем гречку".
Поэтому сразу после начала войны Банк России сделал все, чтобы в России скопилось максимальное количество долларов и евро. Удалили с рынка иностранных инвесторов, которых лишили возможности продавать рублевые активы и конвертировать вырученные деньги в валюту. Заодно и убрали спрос со стороны населения. Это резко снизило спрос на Московской бирже. Параллельно ввели правило о продаже экспортерами 80 процентов валютной выручки. А поскольку даже после трагических событий в украинских Буче и Краматорске европейцы оказались не готовы отказаться от российского сырья, валюта поступает в страну с завидной регулярностью.
Вот только это ничего не меняет. Старые схемы перестали работать. В условиях действующих санкций оказалось, что деньги – даже иностранные – сами по себе никакой ценности не представляют. Они ценны только тогда, когда их в любой момент можно обменять на любые, каких душа ни пожелает, товары и услуги. А вот с этим-то как раз и проблемы.
Если раньше от курса валют в России напрямую зависела цена на импортные товары, сейчас эта зависимость резко снизилась. Вне зависимости от того, стоит ли доллар 90 рублей или 90 копеек, российским потребителям после истощения товарных запасов будут доступны в лучшем случае контрафакт или контрабанда, ввезенные из так называемых "дружественных" стран. Их цена в гораздо меньшей степени зависит от валютного курса. Просто потому, что для оплаты таких товаров нужно преодолеть огромное количество проблем. Начиная с перевода денег на покупку этих товаров и заканчивая рисками, которым подвергаются поставщики нелегальной продукции в Россию. Им самим могут заблокировать счета, на которые приходят из России доллары или евро.
Так что, несмотря на то что курс доллара со своих пиковых значений упал в два с лишним раза, цены падать не торопятся. Более того, на импорт они, скорее всего, продолжат расти.
Уже сейчас появляются первые цифры, которые позволяют хотя бы приблизительно оценить потери российской экономики и конечных потребителей – простых россиян. Так, по данным платформы для отслеживания цепочек поставок FourKites, российский импорт по всем видам грузовых перевозок за первый месяц конфликта сократился почти на две трети – на 62 процента.
Остановка российского автопрома и прекращение поставок из развитых стран привели к дефициту автомобилей и взлету цен на то, что еще есть в наличии. В результате, по данным Ассоциации европейского бизнеса, в марте продажи новых машин рухнули на те же две трети – 63 процента.
Наконец, еще одна очень близкая по значению цифра. По оценке компании Knight Frank, к началу апреля около 160 международных сетей перестали поставлять в Россию свою продукцию. Если они в обозримом будущем не вернутся, обороты непродовольственного ретейла могут упасть на 70 процентов. То есть опять же примерно на две трети.
С самого начала войны много говорят, что все, чего Россию лишат развитые страны, поставят Турция, Китай и другие государства, которые не присоединяются к санкциям по "прагматическим" соображениям. Более того, российское правительство фактически даже легализовало "серый" импорт – ввоз в страну продукции без согласия ее производителя и правообладателя.
Однако эти надежды могут натолкнуться на инфраструктурные проблемы. Быстро заместить поставки из Европы не получится даже в силу логистических ограничений. Возможности российских портов, железных и автомобильных дорог ограничены. Кроме того, западные страны после введения ограничений занялись тем, чтобы устранить любые возможности их обойти. Поэтому желающих рисковать ради сомнительного удовольствия возить контрабанду в Россию может оказаться не так много. Так что я не сильно удивлюсь, если в России скоро отменят ограничения не только на продажу валюты населению, но и на ее вывоз за границу. Потому что последняя надежда теперь на "челноков", которые будут возить в клетчатых сумках "серый" импорт и продавать его на рынках.
Что до дефолта, то повторения 1998 года с девальвацией рубля, крахом банковской системы и очищением экономики от нежизнеспособных предприятий, доставшихся в наследство от СССР, сейчас не будет. Как не будет и начавшегося через год после кризиса 1998 года бурного роста. Тогда для достижения сформулированной экономистом Андреем Илларионовым цели удвоить ВВП за 10 лет не хватило совсем немного. А рост реальных располагаемых доходов опережал даже нетипично высокие темпы роста ВВП.
Не будет и притока иностранных инвестиций – ни прямых, ни портфельных. Во-первых, потому что война и последующие за нападением на Украину санкции и так называемые "контрсанкции" уже поставили крест на иностранных инвестициях в российскую экономику. Дефолт лишь станет констатацией того, что уже произошло: Россия превратилась в крематорий для денег иностранных инвесторов.
Во-вторых, по сравнению с тем временем российская экономика сейчас движется в ровно противоположном направлении. И если уж и ждать повторения, то не 1998-го, а скорее 1928 года – времени окончательного сворачивания НЭПа и начала реализации первого пятилетнего плана. Вот только на этот раз никакой "пятилетки за четыре года" не получится.
Мечты о "реиндустриализации" неосуществимы хотя бы в силу совсем другой демографической ситуации. Реализовывать грандиозные планы освоения Восточной Сибири и Дальнего Востока просто некому. У сегодняшней России и экономические, и военные перспективы самые безрадостные. Никакой победы с парадом 9 мая на Майдане Незалежности в Киеве не получится точно. И последняя возможность режима Путина постараться удержаться у власти – борьба с "пятой колонной" и так называемыми национал-предателями. Так что перспектива повторения 1938 года тоже весьма велика.