დეზინფორმაცია: რუსეთმა გაერო-ს წარუდგინა კონკრეტული მტკიცებულებები უკრაინის ხელისუფლების მიერ ბუჩაში საკუთარი მოქალაქეების მიმართ ჩადენილი დანაშაულების შესახებ
19/04/2022 11:33:21 სხვა, მითები და რეალობა
რუსეთის ოფიციალური პირები და კრემლის საინფორმაციო წყაროები ირწმუნებიან, რომ რუსეთის ელჩმა გაერო-ში გამართულ პრესკონფერენციასა და უშიშროების საბჭოს სხდომაზე წარადგინა უტყუარი მტკიცებულებები, რომლებითაც დასტურდება, რომ ბუჩას კადრების ნაწილი დადგმულია, მოქალაქეების ნაწილი კი თავად უკრაინელებმა მოკლეს (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4).
რუსეთის მუდმივმა წარმომადგენელმა გაერო-ში, ვასილ ნებენზიამ, 4 აპრილს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ ბუჩადან გავრცელებული კადრები მორიგი პროვოკაციაა უკრაინის მხრიდან. მისი თქმით, მაშინ, როდესაც ბუჩას რუსეთის შეიარაღებული ძალები აკონტროლებდნენ, ერთი ადგილობრივიც კი არ გამხდარა ძალადობის მსხვერპლი.
ის, რასაც კრემლი მტკიცებულებებს უწოდებს, სინამდვილეში, მხოლოდ აბსურდული ბრალდებები ან უკვე გადამოწმებული ყალბი ამბებია.
მისი მტკიცებით, რუსულმა ჯარებმა ბუჩა 30 მარტს, ანკარაში გამართული მოლაპარაკებების შედეგად დატოვეს. აღნიშნულის დასტურად მან 31 მარტს ბუჩას მერის, ანატოლი ფედეროკის, ჩართვა მოიყვანა, სადაც ის უკრაინული არმიის მიერ ბუჩას გათავისუფლებაზე საუბრობს.
31 მარტს ანატოლი ფედეროკმა ბუჩას გათავისუფლების შესახებ ნამდვილად ისაუბრა, თუმცა სხვა განცხადებები და ღია წყაროებში არსებული ინფორმაცია ეჭვქვეშ აყენებს იმას, რომ რუსულმა არმიამ ბუჩა 30 მარტს სრულად დატოვა. მაგალითად, რუსული საინფორმაციო საშუალება TV Zvezda 1 აპრილს წერდა, რომ „სადესანტო ჯარების ქვედანაყოფებმა, საზღვაო ქვეითებთან თანამშრომლობით, ხუთი დღის განმავლობაში წარმატებით შეაჩერეს მტრის ძალების მოქმედებები გოსტომელ-ბუჩა-ოზერას მიმართულებით. შედეგად, საზღვაო ქვეითებმა შეძლეს ტერიტორიის სრული კონტროლი მდინარე ირპენიდან კიევისკენ, საერთო სიგრძით - ხუთი კილომეტრი.“
ამავე დღეს, ბუჩას ქალაქის საბჭოს მდივანი, ტარას შაპრავკი, ტელეგრამზე გამოქვეყნებულ ვიდეოში, ამბობს: „ამჟამად, ქალაქი ოკუპაციის ქვეშ რჩება, აქ არის ბევრი დანაღმული ტექნიკა, სახლი და გვამებიც კი. ამიტომ ქალაქში დარჩენილ პირებს ვთხოვთ არ მიუახლოვდნენ საშიშ ობიექტებს. ქალაქის განთავისუფლება გრძელდება, უკრაინის შეიარაღებული ძალები, ტერიტორიული დაცვა მუშაობს მშობლიური მიწის ყოველი მეტრის დასაბრუნებლად.“
ამრიგად, ინფორმაცია, რომ რუსმა ოკუპატნებმა ბუჩა 30 მარტს დატოვეს, დაუდასტურებელია.
პირველი „მტკიცებულება“, რაც რუსეთმა გაერო-ში გამართულ სპეციალურ პრესკონფერენციაზე წარმოადგინა შემდეგნაირად ჟღერს: ვიდეოში ბუჩას მერი ბედნიერად გამოიყურება და იღიმის, არ ახსენებს მოკლულ ადამიანს ან მასობრივ სასაფლაოებს, რთულია წარმოიდგინო, რომ მას აღნიშნული სისასტიკეების ხსენება ვიდეოში დაავიწყდა.
მოცემული განცხადების „მტკიცებულებად“ მიჩნევა შეუძლებელია. აბსურდულია ბუჩაში დატრიალებული ტრაგედიის უკრაინის მხარეზე გადაბრალება ქალაქის მერის ღიმილიანი სახის გამო და ეს უკანასკნელი ვერც ერთი სამართლებრივი სტანდარტით „მტკიცებულებად“ ვერ მიიჩნევა.
მეორე „მტკიცებულების“ თანახმად, არც პირველ და არც ორ აპრილს უკრაინულ მხარეს ბუჩაში დატრიალებული სისასტიკის შესახებ არაფერი განუცხადებია. ასევე, არც მათ მიერ გავრცელებულ კადრებში ჩანს, რომ ქუჩებში მოკლული ადამიანის სხეულებია.
აღნიშნული მტკიცება ტყუილია. სინამდვილეში, 1 აპრილის საღამოს და 2 აპრილის გამთენიისას Telegram-ის ჯგუფში ქუჩაში მიმოფანტული ცხედრების კადრების გავრცელება დაიწყო (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4). მას შემდეგ, რაც უკრაინის არმია და საერთაშორისო ჟურნალისტები ეტაპობრივად შედიოდნენ ქალაქის სხვადასხვა ნაწილში, უფრო მეტი კადრი და ინფორმაცია ვრცელდებოდა (ბმული 1, ბმული 2). მასშტაბური სურათის შესახებ ოფიციალური განცხადება კი ვოლოდიმირ ზელენსკიმ 3 აპრილს გააკეთა.
რუსეთის ელჩის მორიგი მტკიცების თანახმად, სოციალურ ქსელში უკრაინელი ჯარისკაცების მიერ გავრცელებული ვიდეო სამხილია იმისა, რომ თეთრსამკლაურიანი მოქალაქეები არა რუსებმა, არამედ უკრაინელმა ჯარისკაცებმა დახოცეს. ამასთან, ის ასევე არ ასახელებს კონტექსტს და ზუსტ თარიღს, თუ როდისაა ვიდეო გადაღებული და შესრულდა თუ არა ის. აღნიშნული ჩანაწერით ელჩი ამტკიცებს, რომ უკრაინელებმა თავიანთი მოქალაქეები თავად დახოცეს მას შემდეგ, რაც ბუჩა ოკუპანტებისგან უკვე გათავისუფლებული იყო.
როგორც ელჩი ამბობს, რუსეთის ჯარი მშვიდობიან მოქალაქეებს ბუჩაში თეთრი სამკლაურის ტარებას (რასაც რუსი ჯარისკაცები ატარებენ) სთხოვდათ, რადგან უკრაინელი მებრძოლები სამხედრო ფორმას ყოველთვის არ ატარებდნენ, ამ გზით კი მშვიდობიან მოქალაქეებს მებრძოლებისგან ასხვავებდნენ. თავის მხრივ, უკრაინელი ჯარისკაცები ლურჯ სამკლაურს ატარებენ. მის მიერ ნახსენებ ვიდეოში, უკრაინელი ჯარისჯაცი მეორე ჯარისკაცს ეკითხება, შეუძლია თუ არა ესროლოს მათ, ვინც ლურჯ სამკლაურს არ ატარებს, რაზეც დადებით პასუხს იღებს.
როგორც უკვე ითქვა, აღნიშნული ვიდეო ვერ გამოდგება იმის მტკიცებულებად, რომ თეთრსამკლაურიანი მოქალაქეები უკრაინელებმა დახოცეს. Telegram-ის ჯგუფში ვიდეო 3 აპრილს 00:33 სთ-ზე აიტვირთა, რომელიც, სავარაუდოდ, 2 აპრილსაა გადაღებული. თეთრსამკლაურიანი მოქალაქეების სხეულები კი ქუჩაში მინიმუმ 1 აპრილს გადაღებულ კადრებში უკვე ჩანს და უფრო მეტიც, აღნიშნული თეთრსამკლაურიანი სხეული 9-11 მარტს გადაღებულ სატელიტურ სურათებშიც ჩანს, ანუ იმ დროს გადაღებულ სურათებში, როდესაც ბუჩას რუსეთის ჯარი აკონტროლებდა.
აღნიშნული სხეული უკეთ ჩანს 19 მარტს გადაღებულ სატელიტურ სურათებში, რომელსაც BBC აქვეყნებს. ამდენად, მტკიცება, რომ თეთრსამკლაურიანი მოქალაქეები უკრაინელებმა ბუჩადან რუსეთის ჯარის გასვლის შემდეგ თავად მოკლეს, ტყუილია.
სხვა მტკიცებები, რასაც ელჩი უტყუარ მტკიცებულებებად მიიჩნევს, ცხედრების მდგომარეობას შეეხება. მისი თქმით, გარდაცვლილების სხეულები არ არის გამაგრებული, არ აქვს დამახასიათებელი გვამური ლაქები და დაგროვებული სისხლის კვალი, რაც არაბუნებრივია.
BBC-ისთან ინტერვიუში სასამართლო პათოლოგისტმა, რომელიც რუანდასა და კოსოვოში ომის დანაშაულებს იძიებდა, განაცხადა, რომ 4 დღის შემდეგ სხეულის გამაგრება „ჩვეულებრივ მცირდება“. რაც შეეხება გვამურ ლაქებს, პათოლოგისტი აღნიშნავს, რომ ადამიანის გარეგნობა, რომელიც ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენების ან ძალადობის შედეგად გარდაიცვალა, მნიშვნელოვნად განსხვავდება იმის მიხედვით, თუ რა იარაღია გამოყენებული, რა მანძილიდან გაისროლეს და ა.შ.
ასევე რუსეთის მტკიცება, რომ გარდაცვლილებს სისხლის კვალი არ ეტყობათ და ამიტომ სცენები დადგმულია, ყალბია. სასამართლო პათოლოგისტის თქმით, გარდაცვლილის სხეულზე სისხლი ყოველთვის ხილული არაა. ამის მიზეზი სისხლის სხვადასხვა ადგილას დაგროვებაა - ის შეიძლება სხეულის ქვეშ ჩაიღვაროს ან სქელმა ტანსაცმელმა შეიწოვოს. ამასთან, თუ სხეული დაწოლილ მდგომარეობაშია, სისხლის დაგროვების ადგილი შესაძლოა ფოტოდან ხილული არ იყოს.
რუსეთის კიდევ ერთი ყალბი მტკიცების თანახმად, უკრაინის მიერ გავრცელებულ ვიდეოში გარდაცვლილებად წარმოჩენილი სხეულები მოძრაობენ. ერთი ვერსიით, სხეულის მკლავი მოძრაობს, რაც ტყუილია. ვიდეოს კარგი ხარისხი არ აქვს, თუმცა მისი დაკვირვებით ანალიზი აჩვენებს, რომ ე.წ. „მოძრავი მკლავი“, სინამდვილეში, მანქანის საქარე მინის ქვედა მარჯვენა კუთხეში არსებული ნიშანია - ლაქა ან წვიმის წვეთი.
მეორე ვერსიით, ავტომობილის მარჯვენა საქარე მინაში ჩანს, თუ როგორ იცვლის გარდაცვლილი სხეული რამდენიმე წამში პოზიციას და თუკი თავდაპირველად მწოლიარე მდგომარეობაშია, რამდენიმე წამის შემდეგ გვერდით სარკეში უკვე „წამომჯდარი“ ჩანს. აღნიშნული მტკიცებაც ყალბია. ვიდეოს შენელებული ვერსია გვიჩვენებს, რომ ავტომობილის მარჯვენა სარკე სხეულის ანარეკლს აშკარად ცვლის. თუმცა ის ფორმას ირგვლივ არსებულ გარემოსაც - სახლებს, ნაგებობეს - უცვლის. BBC-ის თანახმად, მსგავს ფენომენს ასფერული სარკეები იწვევს (იხილეთ ვიდეო).
ამ ყალბ ბრალდებებზე დაყრდნობით, რასაც რუსეთის ელჩი გაეროში მტკიცებულებებად მოიხსენიებს, ირწმუნება, რომ უკრაინამ მოქალაქეების ნაწილი თავად მოკლა, კადრების ნაწილი კი დადგა.
რაც შეეხება კადრების დადგმას, The New York Times-მა ბუჩას სატელიტური ფოტოები გააანალიზა და დაადგინა, რომ მოქალაქეების დიდი ნაწილი სამ კვირაზე მეტი ხნის წინ მოკლეს, ანუ მაშინ, როდესაც ქალაქს რუსული სამხედროები აკონტროლებდნენ.
ვიდეოში, რომელიც ადგილობრივი საბჭოს წევრმა 1 აპრილს ბუჩაში გადაიღო, ჩანს, რომ იაბლონსკას ქუჩის გასწვრივ მრავალი ცხედარია მიმოფანტული. Maxar Technologies-ის მიერ The New York Timess-ისთვის მიწოდებული სატელიტური ფოტოები ამტკიცებს, რომ მათგან მინიმუმ 11 სხეული ქუჩაში 11 მარტიდან იყო, იმ დროიდან, როცა რუსულმა სამხედროებმა ქალაქის ოკუპაცია მოახდინეს.
იმის დასადასტურებლად, თუ როდის მოკლეს მშვიდობიანი მოქალაქეები და როდის გამოჩნდა მათი სხეულები ქუჩებში, The New York Times-ის ვიზუალური გამოძიების ჯგუფმა ჩაატარა სატელიტური გამოსახულების წინასწარი და შემდგომი ანალიზი. სურათებზე ნაჩვენებია ადამიანის სხეულის ზომის მუქი ობიექტები, რომლებიც იაბლონსკას ქუჩაზე 9 მარტიდან 11 მარტამდე ჩნდება. ობიექტების პოზიციები ზუსტად ემთხვევა იმ პოზიციებს, რომლებშიც სხეულები 1 აპრილის კადრებში ჩანს. შემდგომმა ანალიზმა აჩვენა, რომ ობიექტები ამავე პოზიციაში სამ კვირაზე მეტი ხნის განმავლობაში იმყოფებოდნენ.
მეორე ვიდეოში, რომელიც იაბლონსკას ქუჩაზეა გადაღებული ჩანს 3 სხეული. ერთ-ერთი ველოსიპედის გვერდით, მეორე კი მიტოვებული მანქანის სიახლოვესაა. სატელიტური გამოსახულებები აჩვენებს, რომ აღნიშნული მიტოვებული მანქანები და მასთან ახლოს მდებარე სხეულები 20-21 მარტის შუალედში გამოჩნდა.
5 აპრილს გაერო-ს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის პრესსპიკერის, ლიზ თროსელის, განცხადებით, ფოტოები და ვიდეოები ბუჩადან აჩვენებს ყველა ნიშანს, რომ მოქალაქეები იყვნენ პირდაპირი სამიზნეები, რომლებიც მოკლეს. მან მიმართვაში ისაუბრა იმაზე, რომ მოქალაქეებს ტყვიები პირდაპირ თავში ჰქონდათ ნასროლი, მათ ნაწილს კი ხელები შეკრული ჰქონდა.
უკრაინული მხარის მიერ გამოქვეყნებულ ფოტოებში ჩანს, რომ მოქალაქეები დამიზნებით ნასროლი ტყვიის მსხვერპლები არიან, რაც აქარწყლებს ელჩის მტკიცებას, რომ მოქალაქეებს გარდაცვალების ნიშნები და სისხლის კვალი არ აქვთ.
აღნიშნულს ადასტურებენ ჟურნალისტები, რომლებიც გათავისუფლებული ბუჩას მოვლენებს აშუქებდნენ და თვითმხილველები, რომლებმაც თავად შეესწრნენ რუსების მხრიდან დამიზნებით სროლის ფაქტებს.
Reuters-ის რეპორტიორი, რომელიც ბუჩაში 3 აპრილს იმყოფებოდა, ადასტურებს, რომ სამივე სხეულს, რომელიც ქუჩაში იყო, თავის არეში ტყვია ჰქონდათ ნასროლი, ერთ მათგანს კი ხელებიც შეკრული ჰქონდა. არცერთ შემთხვევაში სხეულებს სხვა მნიშვნელოვანი დაზიანებები არ აღენიშნებოდათ.
გაერო-ს ელჩი ასევე ამტკიცებს, რომ მოქალაქეები, რომლებიც ბუჩაში რუსეთის ჯარების ყოფნისას რჩებოდნენ, ძალადობაზე არ საუბრობენ. სინამდვილეში, Human Rights Watch-მა შეაგროვა იმ მოქალაქეების მონათხრობები, რომლებიც ბუჩას მასობრივ მკვლელობებს გადაურჩნენ. გადარჩენილები ჰყვებიან მოქალაქეებზე რუსული არმიის ძალადობის, შეურაცხყოფის, გაუპატიურებისა და დამიზნებით მკვლელობის ფაქტებზე. ანალოგიური ისტორიებს ჰყვებიან გადარჩენილი მოქალაქეები საერთაშორისო მედიებთანაც (Radio Liberty, Aljazeera, CNN, Reuters).
გარდა ამისა, უკრაინულმა მხარემ გამოაქვეყნა ვიდეო, რომელიც ველოსიპედზე მჯდომი კაცის მკვლელობას ასახავს. ვიდეო უკრაინის სამხედროების მიერ მარტის დასაწყისშია გადაღებული, როდესაც რუსეთის არმია ქალაქს აკონტროლებდა. The New York Times-სმა აღნიშნული ვიდეოს ავთენტურობა დაადასტურა.
ამრიგად, კრემლის მტკიცება, რომ მათ გაეროს მტკიცებულებების კრებული წარუდგინეს, რაც ბუჩაში უკრაინის დანაშაულებზე მიუთითებს, ყალბია. ის, რაც გაეროს ელჩმა სპეციალურად გამართულ პრესკონფერეციაზე და უშიშროების საბჭოს სხდომაზე წარმოადგინა, შეუძლებელია „მტკიცებულებებად“ ჩაითვალოს. მათი უმეტესობა მარტივად დადასტურებადი ყალბი მტკიცებებია, დანარჩენი კი აბსურდული ბრალდებები, რაც არცერთ ფორმატში მტკიცებულებად არ ითვლება.
კიევის რეგიონი რუსებისგან სრულად 2 აპრილს გათავისუფლდა. უკრაინის გენერალური პროკურორის, ირინა ვენედიკტოვას, თანახმად, კიევის რეგიონიდან 410 მოკლული მოქალაქის სხეული გაიტანეს. რეგიონში, ბუჩას ჩათვლით, მშვიდობიანი მოქალაქეების მასობრივი სასაფლაოებიც იპოვეს. Maxar Technologies-ის სატელიტურმა გამოსახულებებმა დაადასტურა, რომ მასობრივი სასაფლაოების პირველი ნიშნები церкви Андрея Первозванного и Всех Святых в Буче-ის მახლობლად, 10 მარტს იყო.
ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა, შარლ მიშელმა, 3 აპრილს Twitter-ის ოფიციალურ ანგარიშზე გამოაქვეყნა განცხადება, სადაც ბუჩაში მომხდარს „ხოცვა-ჟლეტა“ (Massacre) უწოდა: „შოკირებული ვარ გათავისუფლებული კიევის რეგიონში რუსეთის არმიის მიერ ჩადენილი სისასტიკის ამსახველი შემზარავი კადრებით. #BuchaMassacre. ევროკავშირი ეხმარება უკრაინასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს საერთაშორისო სასამართლოებში დევნის წარმოებისთვის საჭირო მტკიცებულებების შეგროვებაში. ევროკავშირის შემდგომი სანქციები და მხარდაჭერა უკვე გზაშია“.
3 აპრილს ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა, ბორის ჯონსონმა, განაცხადა, რომ უკრაინელ უდანაშაულო მოქალაქეებზე „საზარელი თავდასხმები“ ბუჩასა და ირპინში იყო უფრო მეტი მტკიცებულება ომის დანაშაულებისა.
Human Rights Watch-მა შეაგროვა შემთხვევები, როდესაც რუსული სამხედრო ძალები არღვევდნენ ომის კანონებს მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ ჩერნიჰოვის, ხარკოვისა და კიევის ოკუპირებულ რეგიონებში. მათ შორისაა ბუჩაში ჩადენილი ძალადობის შემთხვევებიც. Human Rights Watch in Europe and Central Asia-ის დირექტორმა, ჰიუ ვილიამსონმა 3 მარტს განაცხადა, რომ „შემთხვევები, რომლებიც ჩვენ დავაფიქსირეთ, წარმოადგენს ენით აღუწერელ მიზანმიმართულ სისასტიკეს და ძალადობას უკრაინაში მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ. გაუპატიურება, მკვლელობა და სხვა ძალადობრივი ქმედებები რუსეთის ძალების პატიმრობაში მყოფი ადამიანების მიმართ უნდა იქნას გამოძიებული, როგორც ომის დანაშაული“.
4 აპრილს ამერიკის პრეზიდენტმა, ჯო ბაიდენმა, პუტინის „სასტიკი“ და „ომის კრიმინალი“ უწოდა: „შეიძლება გახსოვთ, როგორ გამაკრიტიკეს პუტინისთვის ომის კრიმინალის წოდების გამო…თუმცა, ეს ჭეშმარიტებაა - ჩვენ ვნახეთ რაც ხდება ბუჩაში - ის ომის კრიმინალია... ეს კაცი სასტიკია და რაც ბუჩაში ხდება აღმაშფოთებელია.
Amnesty International-ის გენერალური მდივნის, აგნეს კალამარის, 4 აპრილს გაკეთებული განცხადების მიხედვით, „ბუჩადან მიღებული მასალები ომის დანაშაულების უფრო ფართო ნიმუშებს გვაჩვენებს, რომლებიც მოიცავს სასამართლოს გარეშე სიკვდილით დასჯასა და წამებას უკრაინის სხვადასხვა ოკუპირებული ადგილებიდან. ვშიშობთ, რომ რუსი ჯარისკაცების მხრიდან ბუჩაში მოქალაქეებზე ძალადობა არ არის ერთადერთი შემთხვევა. აღნიშნული ინციდენტები უნდა იქნა გამოძიებული, როგორც ომის დანაშაულები“.
გაერო-ს გენერალურმა მდივანმა, ანტონიო გუტიერეშმა, 4 აპრილს განაცხადა, რომ შოკირებულია იმ ფოტომასალებით, რომლებიც ბუჩაში მოკლულ მშვიდობიან მოსახლეობას ასახავს. მან ყურადღება გაამახვილა დამოუკიდებელი გამოძიების მნიშვნელობაზე, რომელიც ეფექტურ ანგარიშვალდებულებას გამოიწვევს. მიშელ ბაჩელეტმა, გაერო-ს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა, თქვა, რომ მასალები, რაც ბუჩადან მიიღეს „აჩენს სერიოზულ და შემაშფოთებელ კითხვებს შესაძლო ომის დანაშაულებთან, საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის მძიმე დარღვევებთან და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის სერიოზულ დარღვევებთან დაკავშირებით“.
5 აპრილს ევროკავშირმა გამოაქვეყნა განცხადება, სადაც უმკაცრესად გმობს რუსეთის შეიარაღებული ძალების მიერ ჩადენილ სისასტიკეს ოკუპირებული უკრაინის რიგ ქალაქებში, რომლებიც ახლა უკვე განთავისუფლებულია. მასში ნათქვამია, რომ ქალაქ ბუჩასა და უკრაინის სხვა ქალაქებში მომხდარი მასობრივი ხოცვა-ჟლეტა ევროპის მიწაზე ჩადენილი სისასტიკეების სიაში ჩაიწერება.

Дезинформация: Россия представила в ООН конкретные доказательства геноцида, фактически устроенного украинскими властями в отношении своих же граждан
19/04/2022 11:33:21 Другие, Мифы и реальность
Российские официальные лица и СМИ сообщают, что посол России в НАТО предоставил Совету безопасности, неопровержимые доказательства того, что часть видео и фотоматериалов, заснятых в Буче, подделка, а часть погибших граждан стали жертвами украинских военнослужащих (линк 1, линк 2, линк 3, линк 4).
Постоянный представитель РФ в ООН Василий Небензя 4 апреля провел пресс–конференцию, на которой заявил [1], что кадры из Бучи, распространенные украинскими властями – очередная провокация со стороны Киева. По его словам, в период, когда город контролировался российскими войсками, ни один местный житель не стал жертвой насилия.
Однако то, что Кремль называет неопровержимыми доказательствами, на самом деле является набором абсурдных обвинений и уже разоблаченной дезинформации.
По словам Небензи, российские военные покинули Бучу 30 марта, по результатам российско-украинских переговоров в Анкаре. В качестве подтверждения этого он представил видео, записанное 31 марта мэром Бучи Анатолием Федерком, который говорит об освобождении города украинской армией.
В этот день градоначальник Бучи действительно говорил об освобождении города от российских оккупантов, однако другие его заявления, а также информация из открытых источников, подтверждают, что 30 марта российские войска лишь частично покинули город. В частности, телеканал «Звезда» 1 апреля сообщил, что «подразделения воздушно-десантных войск во взаимодействии с морской пехотой в течении пяти суток успешно сдерживали действия сил неприятеля на направлении Гостомель - Буча - Озера. В итоге морские пехотинцы смогли взять под полный контроль территорию от реки Ирпень по направлению к Киеву, общей протяженностью в пять километров».
Кроме того, секретарь городского совета Бучи Тарас Шаправский 31 марта опубликовал видеообращение, в котором говорится, что «город находится под оккупацией, там много мин, много заминированной техники, поэтому в настоящее время идет очистка местности. Подразделения территориальной обороны работают над освобождением каждого метра родной земли».
Таким образом, информация о том, что Буча была полностью освобождена 30 марта, не подтверждается.
Первое доказательство, которое Небензя представил на специальной пресс-конференции ООН состоит в следующем - в сделанном мэром Бучи видео он выглядит счастливым, не упоминает об убитых людях или массовых захоронениям, и очень сложно себе представить, что он «забыл» рассказать об этих жестокостях в случае, если б они действительно имели место.
Считать такой довод достаточным доказательством невозможно – нелепо возлагать ответственность за резню в Буче на украинскую сторону только исходя из хорошего настроения мэра, так как ни с какой точки зрения это не может считаться правовым аргументом.
Согласно второму «доказательству», ни 1, ни 2 апреля украинская сторона не заявляла ни о каких массовых убийствах и пытках, и не публиковала снимки людей, найденных убитыми на улицах города.
Это утверждение – ложное. На самом же деле, и 1 апреля вечером, и 2-го утром – в Телеграмме распространялось разрозненные фотографии убитых в Буче (линк 1, линк 2, линк 3). По мере того, как украинская армия и международные журналисты постепенно заходили в различные части города, распространялось все больше видеоматериалов и информации (линк 1, линк 2). Официальное заявление о масштабной резне в Буче Владимир Зеленский сделал 3 апреля.
Еще один аргумент российского посла состоит в том, что согласно распространенным украинскими военными в соцсетях видеокадрам, граждан с белыми повязками убивали не российские военные, а украинские. При этом он не говорит о контексте видео и точной дате его снятия, однако посол утверждает, что эта запись подтверждает факт убийства украинскими военными своих же граждан после того, Буча уже была освобождена от российских войск.
Посол пояснил, что российские военные в контролируемых ими населенных пунктах, рекомендовали гражданскому населению носить белые повязки, чтоб отличить от украинских военных, которые не всегда носят военную форму. В то же время украинские военные носят синие повязки.
В видео, о котором идет речь, один украинский солдат спрашивает второго «можно ли стрелять по тем, кто не носит синей повязки?», на что получает утвердительный ответ.
Это видео не может служить доказательством утверждения, что гражданских лиц в Буче убивали украинские военные – оно было выложено в сеть 3 апреля, и ориентировочно снято 2 апреля, тогда как первые свидетельства массовых расстрелов в Буче появились 1 апреля.
При этом убитые гражданские лица с белыми повязками запечатлены на спутниковых фото улиц Бучи, сделанных 9-11 марта, когда город контролировался российской армией.
Это видео, опубликованное ВВС, было снято 19 марта, и на нем видно тело убитого гражданского лица с белой повязкой, соответственно, обвинения в адрес украинской армии беспочвенны.
Еще одним доказательством, которое приводит Небензя, является положение, в котором лежат трупы – по его словам, тела убитых не окоченели, не имеют характерных трупных пятен, а в ранах несвернувшаяся кровь, что противоестественно.
Однако в интервью Би-Би-Си патологоанатом, который расследовал военные преступления в Руанде и Косово заявил, что через 4 дня после смерти окоченение трупа как правило уменьшается, что же касается трупных пятен, то облик человека, погибшего от пули из огнестрельного оружия, или от какого-либо другого насилия, может быть различным в зависимости от того, какое оружие было использовано, с какого расстояния был сделан смертельный выстрел, и т.д.
Также не соответствует научной норме утверждение российской стороны о том, что на погибших не видно следов крови, и это подтверждает факт инсценировки украинской стороной. Однако по словам патологоанатома, кровь на теле погибшего не всегда видна, и в первую очередь это связано с тем, что она собирается в разных местах, кроме того, в условиях холодной погоды теплая одежда может впитать кровь, в результате чего место скопления крови может быть не видно на фото.
Еще одна дезинформация, распространенная Россией, состоит в том, что в распространенных видеозаписях, тела погибших шевелятся. Представленные украинской стороны видео довольно низкого качества, однако анализ изображения позволяет сделать вывод, что т.н. «шевелящееся плечо» - это предположительно пятно в правом углу ветрового стекла автомобиля.
В очередном ложном обвинении утверждается, что тело человека, которое можно увидеть в правом зеркале заднего вида автомобиля, меняет позу. В частности, тело человека, изначально находящееся в лежачем положении, через несколько секунд в боковом зеркале выглядит «сидящим».
Британская вещательная корпорация BBC по итогам перепроверки информации установила, что данное утверждение также является ложным. В замедленной версии видео видно, что правое зеркало автомобиля явно изменяет отображение тела так же, как и формы окружающего пространства вокруг (дома, постройки). Подобный эффект известен как асферическое зеркало (см. видео).
На видео тело мертвого человека отнюдь не «привстало», как утверждает российская дезинформация. На самом деле данное изображение при фиксации в зеркале автомобиля под определенным углом (включая тело, дома и другие объекты) изменило симметрию и создало иллюзию движения тела.
Основываясь на этих ложных обвинениях посол России в ООН заявляет, что часть погибших в Буче были убиты украинскими военными, а часть видео и фотоматериалов – подделка.
Что касается предположений об инсценировке видео, издание «Нью-Йорк таймс» проанализировало спутниковые снимки, и пришло к выводу, что большинство погибших лежали на улицах еще 3 недели назад, когда город контролировался российскими войсками.
В видео, которое член местного совета заснял 1 апреля в Буче, четко видно, что вдоль улицы Яблонской беспорядочно лежат трупы людей. Спутниковые фотографии, предоставленные Maxar Technologies в распоряжение «Нью-Йорк таймс», доказывают, что как минимум тела 11 погибших лежали на улицах города еще с 11 марта.
Для установления примерного периода гибели людей и появления их трупов на улицах города, группа визуальных расследований «Нью-Йорк таймс» проанализировала содержание спутниковых фотографий 11 погибших с 9 по 11 марта, и сравнила их позы с теми, в которых они были обнаружены 1 апреля. Анализ показал, что они полностью совпадают, а более детальное исследование подтвердило, что тела находились в одной и той же позиции, без каких-либо изменений в течение более чем 3 недель.
На втором видео, которое также снято на Яблонской улице, видны 3 трупа, из них один рядом с велосипедом, второй возле брошенного там же автомобиля. Сделанные спутником фото показывают, что тела появились в этих местах примерно 20-21 марта.
5 апреля пресс-спикер Верховного комиссариата по правам человека Лиз Троссель заявила, что фото и видео материалы из Бучи наглядно подтверждают, что мирные граждане были мишенями, и часть из них были убиты выстрелами в голову, часть была расстреляны с завязанными руками.
Из фото и видео материалов, опубликованных украинской стороной видно, что гражданские лица стали жертвами прицельных выстрелов, что опровергает утверждения посла России, что на трупах в Буче не было следов насильственной смерти и крови.
Это подтверждают и журналисты, освещавшие освобождение Бучи, и местные жители, которые были свидетелями прицельной стрельбы по людям со стороны российских военных.
Репортер агентства «Рейтер» находившийся в Буче, подтвердил, что в его присутствии на улицах города было обнаружено тела трех человек, убитых выстрелом в голову, при этом у одного из них руки были завязаны. Ни в одном из этих случаях на трупах не было обнаружено никаких иных повреждений.
Посол России в ООН также говорит, что о насилии говорят только украинские власти, тогда как сами жители Бучи, которые оставались в городе в период нахождения там российских войск, ничего такого не упоминают. На самом же деле, правозащитная организация Human Rights Watch собрала свидетельства очевидцев массовых расправ, которые рассказывают о фактах насилия, унижения, изнасилований, и прицельных убийств со стороны российских военных. Аналогичные истории собирают и ведущие мировые СМИ (Radio Liberty, Aljazeera, CNN, Reuters).
Кроме того, украинская сторона опубликовала видео, на котором заснято убийство человека, который едет на велосипеде. Кадры были сняты в конце февраля, когда Буча контролировалась российскими войсками. Издание «Нью-Йорк таймс» подтвердило аутентичность этого видео.
Таким образом, утверждение Кремля о предоставлении ООН неопровержимых свидетельств убийств гражданских лиц представителями украинской армии, ложное – то, что представил на пресс-конференции посол России с ООН в качестве доказательств, никак не могут быть признаны таковыми, так как большинство из них откровенная и легко опровергаемая ложь, остальные – абсурдные обвинения, которые никак не могут считаться доказательствами.
По словам генерального прокурора Украины Ирины Венедиктовой, из Киевской области были вывезены тела 410 убитых граждан. В масштабах области, включая город Бучу, зафиксированы и братские могилы, где похоронены жертвы бомбежек. Спутниковые фото Maxar Technologies 10 марта обнаружили первые признаки массовых захоронений возле церкви Андрея Первозванного и Всех Святых в Буче.
Президент Совета Европы Шарль Мишель назвал произошедшее в Буче «массовой резней» (Massacre). «Шокированы ужасными кадрами зверств, учиненных российской армией в Киевской области. Евросоюз помогает Украине и неправительственным организациям в сборе доказательств для подачи исков в международные суды. Кроме того, уже почти готовы новые санкции и поддержка для Украины уже в пути» - заявил Мишель.
3 апреля премьер-министр Великобритании Борис Джонсон заявил, что «шокирующие нападения на невинных украинских граждан в Буче и Ирпене содержат немало доказательств военных преступлений».
Правозащитная Human Rights Watch собрала информацию о конкретных случаях нарушения законов войны российской армией, и атаках против мирного населения Черниговской, Харьковской, и Киевской областей, в том числе и фактах насилия в Буче. Директор Human Rights Watch in Europe and Central Asia Хью Уильямсон заявил, что «случаи преступлений против мирного населения, жестокости, убийств, изнасилований, и насилия в отношении пленных, должны быть расследованы как военные преступления».
4 апреля президент США Джо Байден назвал Путина «жестоким военным преступником»: «Помните как меня раскритиковали, когда я назвал Путина военным преступником? Но это правда – мы видим, что произошло в Буче – это военные преступления. Этот человек жесток и то, что происходит в Буче – возмутительно».
Генеральный секретарь правозащитной организации Amnesty International Агнес Каламарис 4 апреля заявила, что «полученные из Бучи материалы демонстрируют более значительные факты военных преступлений, которые включают в себя убийства и пытки граждан Украины в различных регионах. Вероятно, насилие над гражданами со стороны российских военных в Буче – не единственный случай. Эти инциденты следует тщательно расследовать как военные преступления».
Генеральный секретарь ООН Антонио Гутиереш 4 апреля заявил, что шокирован фотоматериалами, на которых показаны мирные граждане, убитые в Буче. Он обратил внимание на важность независимого расследования фактов убийств мирного населения. Верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет заявила, что материалы из Бучи «порождают серьезные вопросы по поводу возможных военных преступлений, нарушения международного гуманитарного права, и международного права в области прав человека».
5 апреля Евросоюз опубликовал заявление, в котором категорически осуждает жестокость, проявленную российской армией в различных городах Украины, которые уже освобождены. В документе, в частности, говорится, что массовая резня в Буче попадет в список жестокостей, совершенных на земле Европы.
[1] Владимир Путин и Александр Лукашенко сделали заявление по поводу убийств мирных граждан в Буче. После встречи с российским президентом, глава Беларуси заявил, что настоящими виновниками были британцы, которые поставили сцены на улицах Бучи: „Мы обсуждали подробно их психологическую спецоперацию, которую провели англичане". После этой же встречи Владимир Путин заявил, что события в Буче были инсценированными и такими же ложными, как обвинения в применении химического оружия в Сирии. "Не было такой тишины, когда устраивали провокации в Сирии. Когда изображали применение химического оружия правительством Асада. Потом выяснилось, что это фейк. Такой же фейк и в Буче".