03-05-2022 12:37:15 სხვა ,მითები და სტერეოტიპები
Facebook-ში ვრცელდება სურათი (იხილეთ ქვემოთ), სადაც უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი, თითქოს ჟურნალ Time-ის გარეკანზეა დაბეჭდილი და თან ახლავს წარწერა, რომ ზელენსკიმ საკუთარ სახელში V და Z სიმბოლოების გამოყენებაზე უარი თქვა და ამიტომ მისი სახელი Z და V ასოების გარეშე არის დაბეჭდილი (სურათი გავრცელდა, როგორც რუსულ Facebook-სივრცეში, ისე ქართულში. მაგალითად, იხილეთ ბმული 1, ბმული 2 და ა.შ.).
ზელენსკის მის სახელში V-სა და Z-ს გამოყენებაზე უარი არ განუცხადებია და აღნიშნულის დამადასტურებელი ინფორმაცია არ არსებობს. უკრაინაში შეჭრილი რუსულ არმიაში სხვა სიმბოლოებთან ერთად, ყველაზე აქტიურად სწორედ Z და V გამოიყენება. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს თანახმად, Z აღნიშნავს „გამარჯვებისთვის“ (“ზა პაბედუ“), ხოლო V აღნიშნავს „სიმართლის ძალას“. თუმცა ექსპერტთა ნაწილი მიიჩნევს, რომ რუსულ ტექნიკას სიმბოლოები სამხედრო ოლქების მიხედვით აქვს დატანილი).
მეტიც, 2022 წლის Time Magazine-ის გარეკანებზე პრეზიდენტი ზელენსკი საერთოდ არ ყოფილა დატანილი:
გავრცელებული სურათი დარედაქტირებულია და Time Magazine-ს საერთოდ არ ეკუთვნის. ზედა მარჯვენა კუთხეში მას აწერია „April 25 / May 2, 2022“. დასახელებული თარიღის Time Magazine-ის ამერიკული გამოცემის გარეკანზე კი რეალურად ბეისბოლის მოთამაშე შოჰეი ოჰტანი (Shohei Ohtani) არის გამოსახული და ის შემდეგნაირად გამოიყურება:
იმავე თარიღის Time Magazine-ის საერთაშორისო გამოცემის (მოიცავს ევროპის, ახლო აღმოსავლეთისა და აფრიკის, აზიისა და სამხრეთ წყნარი ოკეანის რეგიონების გამოცემებს) გარეკანზე კი დედამიწასთან, კლიმატის ცვლილებასა და ეკოლოგიასთან დაკავშირებული სურათია:
შესაბამისად, ზელენსკის შესახებ გავრცელებული Time Magazine-ის გარეკანის სურათი ყალბია და ის რედაქტირების შედეგად არის მიღებული.

Манипуляция: Президент Зеленский отказывается от использования букв V и Z в своем имени и фамилии, поэтому журнал Time разместил его имя на обложке без этих букв
03/05/2022 08:37:15 Другие, Мифы и реальность
В Facebook распространяется фото, где президент Украины Володимир Зеленский якобы изображен на обложке журнала Time. Фотография сопровождается комментарием о том, что президент отказался от использования букв Z и V в своем имени и фамилии, соответственно, они напечатаны без этих букв.
Информация была распространена большим количеством пользователей как в России, так и в Грузии (линк 1, линк 2).
Владимир Зеленский разумеется не отказывался от букв V и Z в своем имени и фамилии.
Известно, что российская армия в качестве символов активно применяет буквы Z и V - по версии министерства обороны России Z означает «За победу», а V - «Сила в правде». Впрочем, эксперты считают, что все намного проще, и на технике написаны буквы, связанные с названиями военных округов.
Более того, в 2022 году фото президента Зеленского вообще не было размещено на обложке Time Magazine.
Распространенное фото было отредактировано самим автором, и не имеет никакого отношения к журналу Time Magazine.
В правом верхнем углу видна дата выпуска номера - Май-апрель 2022, а в реальности на обложке журнала фото президента Украины нет - на ней изображен бейсболист Шохей Охтан:
В этот же период вышел в свет очередной номер международного варианта Time Magazine, охватывающий Европу, Ближний Восток, Африку, Азию и Южно-тихоокеанский регион. На обложке этого журнала изображено фото, касающееся экологии и климатических изменений.