დეზინფორმაცია: მარი ლე პენმა განაცხადა, რომ პრეზიდენტად არჩევის შემთხვევაში, საფრანგეთი NATO-დან გამოვა
03/05/2022 10:55:44 სხვა, მითები და რეალობა
13 აპრილს ირაკლი ჯანყარაშვილმა Facebook-ში გამოაქვეყნა პოსტი და სურათი, სადაც წერს, რომ „მარი ლე პენმა განაცხადა, რომ პრეზიდენტად არჩევის შემთხვევაში, საფრანგეთი ნატოდან გამოვა“. რეალურად, საფრანგეთის პრეზიდენტობის ულტრამემარჯვენე კანდიდატ ლე პენს აღნიშნული დაპირება არ გაუცია და ჯანყარაშვილის მტკიცება ყალბ ამბავს წარმოადგენს.
ლე პენმა NATO-ს შესახებ 13 აპრილს პრესკონფერენციაზე ისაუბრა, სადაც კიდევ ერთხელ გაიმეორა, რომ გაპრეზიდენტების შემთხვევაში საფრანგეთის მიერ NATO-ს სამხედრო სტრუქტურის - გაერთიანებული სარდლობის (NATO’s integrated military command), დატოვების შესახებ გადაწყვეტილებას მიიღებდა.
აღსანიშნავია, რომ NATO-ს სამხედრო სტრუქტურა საფრანგეთმა 1966 წელს დატოვა, თუმცა ეს საფრანგეთის მიერ NATO-ს დატოვებას არ ნიშნავდა. არამედ საფრანგეთმა NATO-ში კვლავ აქტიური როლის შესრულება განაგრძო, მათ შორის - ფრანგმა პერსონალმა მუშაობა ბრიუსელში, NATO-ს პოლიტიკურ სტრუქტურებში მუშაობა გააგრძელა. საფრანგეთის შეიარაღებულმა ძალებმა ომის დროს NATO-ს მოკავშირეებთან თანამშრომლობის საიდუმლო ზომებიც შეიმუშავეს. ცივი ომის პერიოდში საფრანგეთის ძალები NATO-ს წვრთნებში მონაწილეობას ჩვეულებრივად იღებდნენ. ხოლო 1990-იან წლებში, როდესაც NATO-მ ბალკანეთში სამშვიდობო ოპერაციების განხორციელება დაიწყო, საფრანგეთის ძალები მასში აქტიურად მონაწილეობდნენ. მეტიც, საფრანგეთი NATO-ს სამხედრო კომიტეტში მონაწილეობა განაახლა, რადგან სამშვიდობო ოპერაციების შესახებ გადაწყვეტილების მიმღები ერთ-ერთი მთავარი ორგანო სწორედ ეს იყო. 2009 წელს კი საფრანგეთი NATO-ს სამხედრო სტრუქტურაში სრულად დაბრუნდა.
მარი ლე პენის დაპირებაც სწორედ 1966 წლის გადაწყვეტილების გამეორებას წარმოადგენს, რადგან მას არ სურს ფრანგული დანაყოფები NATO-ს გაერთიანებული სარდლობის (integrated NATO command) ან მომავალში ევროპული სარდლობის ქვეშ განათავსოს (European command). თუმცა ეს NATO-ს დატოვებას არ ნიშნავს. მეტიც, ლე პენმა განაცხადა, რომ ის ერთგული დარჩება NATO-ს საკვანძო მე-5 მუხლის, რომელიც რომელიმე წევრზე თავდასხმის შემთხვევაში ურთიერთთავდაცვას გულისხმობს. ასევე, ლე პენმა NATO-ს კონტექსტში მის მიერ დაგეგმილი პოლიტიკის შესახებაც ისაუბრა. კერძოდ, მას სურს, რომ რუსეთ-უკრაინის ომის სამშვიდობო ხელშეკრულებით დასრულების შემდეგ NATO-რუსეთს შორის სტრატეგიული დაახლოების პოლიტიკა აწარმოოს.
აქედან გამომდინარე, ჯანყარაშვილის მტკიცება, თითქოს ლე პენმა განაცხადა, რომ პრეზიდენტად არჩევის შემთხვევაში, საფრანგეთი NATO-დან გამოვა - ყალბი ამბავია, რადგან ლე პენმა მხოლოდ NATO-ს სამხედრო სტრუქტურის დატოვების გეგმის შესახებ განაცხადა. ეს კი საფრანგეთმა 1966 წელს უკვე გააკეთა და ეს NATO-დან გამოსვლას არ გულისხმობს, არამედ ლე პენის მიხედვით, მისი გეგმა ფრანგული დანაყოფების NATO-ს სარდლობიდან გაყვანას და მხოლოდ ფრანგული სარდლობის ქვეშ დატოვებას ნიშნავს. მეტიც, გაპრეზიდენტების შემთხვევაში ლე პენი აცხადებს, რომ NATO-ს მე-5 მუხლის ერთგული დარჩება და ასევე რუსეთ-უკრაინის ომის სამშვიდობო ხელშეკრულებით დასრულების შემდეგ NATO-რუსეთის სტრატეგიული დაახლოების პოლიტიკის წარმოება სურს.

Дезинформация: Мари Ле Пен в случае ее избрания президентом, выведет Францию из НАТО
В российских СМИ распространяется информация о том, что кандидат в президенты Франции Марин Ле Пен заявила, что «в случае ее избрания президентом, страна выйдет из НАТО».
На самом же деле представитель ультраправых сил Ле Пен никогда не давала такого обещания, и это утверждение ложное.
Кандидат в президенты говорила о НАТО на пресс-конференции 13 апреля, в ходе которой повторила свой ранее озвученный тезис о том, что Франция покинет лишь одну из структур Североатлантического альянса – объединенное командование (NATO’s integrated military command).
Следует отметить, что Франция покинула военную структуру НАТО еще в 1966 году, но это не означало ее выхода из альянса – Париж по-прежнему продолжал выполнять важную роль в НАТО, в том числе в политической структуре в Брюсселе, Франция разработала комплекс секретных мер сотрудничества со странами альянса во время войны.
Париж также активно принимал участие в учениях в период холодной войны, а в 90-е годы, когда НАТО начал осуществлять миротворческие операции в различных регионах, Франция активно участвовала и в них. Более того, Франция возобновила членство военном комитете, который является одним из главных органов принятия решений о миротворческих операциях.
В 2009 году Франция полностью восстановила членство в военных структурах НАТО.
Предвыборное обещание Марин Ле Пен касается как раз возвращения Франции к статусу 1966 года – по ее словам страна не должна быть членом командования альянса, ее подразделения не должны входить в структуры единого или европейского командования. Однако это не означает выхода страны из НАТО, более того, Ле Пен заявила, что Франция останется верна основополагающему 5-му пункту НАТО, согласно которому нападение на одного члена альянса считается нападением на весь альянс.
Кроме того, она упомянула и о своих планах на политику в рамках НАТО - Ле Пен считает, что после того, как войны в Украине завершится мирным соглашением, Североатлантический альянс должен будет вести политику стратегического сближения с Россией.
Исходя из этого, утверждение, что Марин Ле Пен пообещала в случае избрания президентом выйти из НАТО – дезинформация, так как по ее мнению, Францию должна выйти из военной структуры альянса, как это было сделано в 1966 году, но это не означает выхода из НАТО в целом.