04-05-2022 11:03:44 სხვა ,მითები და სტერეოტიპები
რუსეთის უკრაინაში შეჭრისა და ფართომასშტაბიანი ომის დაწყებიდან რუსეთის ოფიციალური პირები უკრაინაში სამოქალაქო პირებზე თავდასხმის ფაქტებს უარყოფენ და ირწმუნებიან, რომ მათი მხრიდან თავდასხმა მხოლოდ სამხედრო ობიექტებზე ხორციელდება. მაგალითად, ისეთ მასშტაბურ თავდასხმებს, როგორიც იყო: მარიუპოლის სამშობიაროზე, თეატრზე, კრამატორსკში რკინიგზაზე შეტევა, რუსულმა მხარემ დადგმული ან თავად უკრაინელების მიერ განხორციელებული უწოდა. ბუჩაში მშვიდობიანი მოქალაქეების მასობრივ მკვლელობებს რუსეთმა ასევე უკრაინის მხრიდან მოწყობილი პროვოკაცია და დადგმული სცენა უწოდა.
სინამდვილეში, საერთაშორისო საზოგადოების, სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციების, საგამოძიებო ჟურნალისტების ინფორმაციითა და სხვა მტკიცებულებებით, დგინდება, რომ რუსეთი სამოქალაქო ობიექტებს, მშვიდობიან მოსახლეობას თავს ესხმის და შესაბამისად, მისი ქმედებები შესაძლო ომის დანაშაულებს წარმოადგენს.
უკრაინაში რუსეთის შეჭრასა და სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებასთან დაკავშირებით, ჰააგის სასამართლოს რუსეთის მიერ შესაძლო ომის დანაშაულებზე გამოძიების დაწყების მიზნით 39-მა ქვეყანამ მიმართა. აღნიშნულ მიმართვასთან დაკავშირებით, 2022 წლის 2 მარტს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის, Karim Khan-ის ოფიციალურ განცხადებაში ვკითხულობთ: „შემთხვევების წინასწარი შესწავლის შედეგებზე დაყრდნობით, სასამართლოს აქვს გონივრული საფუძველი იმის დასაჯერებლად, რომ უკრაინის ტერიტორიაზე სისხლის სამართლით გათვალისწინებული დანაშაულები იქნა ჩადენილი“. ომის პარალელურად, უკრაინაში ექსპერტები ომის დანაშაულების ჩადენის მტკიცებულებებს აგროვებენ.
24 მარტს გენერალურმა ასამბლეამ უკრაინის წინააღმდეგ მიმართული აგრესიის ჰუმანიტარული შედეგების შესახებ რეზოლუცია გამოაქვეყნა, სადაც გაერომ დაგმო „რუსეთის სამხედრო აგრესია უკრაინაში, საჰაერო შეტაკებები, დაბომბვა და ბლოკადა, თავდასხმები მჭიდროდ დასახლებულ ტერიტორიებზე, განსაკუთრებით მარიუპოლში, სამოქალაქო ინფრასტრუქტურაზე, სკოლებსა და საგანმანათლებლო დაწესებულებებზე, ჯანდაცვის ობიექტებზე, მშვიდობიან მოსახლეობასა და ჟურნალისტებზე“.
ამავდროულად, რუსეთის უკანონო ქმედებებთან დაკავშირებით Human Rights Watch-მა განაცხადა, რომ რუსულმა სამხედრო ძალებმა დაარღვიეს ომის კანონები ჩერნიგოვში, ხარკოვსა და კიევში. ეს გულისხმობს გაუპატიურებას, ძალადობას და მუქარას მშვიდობიან მოსახლეობის მიმართ, რის გამოც ისინი პასუხისმგებელი არიან ომის დანაშაულებზე.
რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, გაეროს განცხადების თანახმად, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ ჯანდაცვის ობიექტებზე 31 თავდასხმა დააფიქსირა. უკრაინაში ჯანდაცვის დაწესებულებებსა და ჯანდაცვის მუშაკებზე რუსული შეიარაღებული ძალების თავდასხმებს G7-ის ჯანდაცვის მინისტრები ერთობლივი განცხადებით გამოეხმაურნენ - „მოქალაქეებსა და სამოქალაქო ინფრასტრუქტურაზე, მათ შორის - ჯანდაცვის დაწესებულებებზე და მუშაკებზე მიზანმიმართული თავდასხმები არღვევს საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის ნორმებს“,- ვკითხულობთ განცხადებაში.
ამასთან, ეუთოს 12 აპრილს გამოქვეყნებული ანგარიშის თანახმად, გამოძიება უნდა დაიწყოს ომის დანაშაულებზე, რადგან რუსეთმა უკრაინაში არაპროვოცირებული შეჭრისას ადამიანის უფლებები და საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის ნორმები დაარღვია.
12 აპრილს რუსეთის მიერ უკრაინაში ჩადენილ დანაშაულებს შეერთებული შტატების პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა გენოციდი უწოდა - „რუსეთის სისასტიკეს უკრაინაში გენოციდი ვუწოდე, რადგან უფრო და უფრო ცხადი ხდება, რომ პუტინის მიზანი უკრაინელების განადგურებაა“. 3 აპრილს ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა, ბორის ჯონსონმა, განაცხადა, რომ უკრაინელ უდანაშაულო მოქალაქეებზე „საზარელი თავდასხმები“ ბუჩასა და ირპინში იყო ომის დანაშაულების კიდევ ერთი მტკიცებულება.
5 აპრილს ევროკავშირმა დეკლარაცია გამოაქვეყნა, სადაც ნათქვამია, რომ ქალაქ ბუჩასა და უკრაინის სხვა ქალაქებში მომხდარი მასობრივი ხოცვა-ჟლეტა ევროპის მიწაზე ჩადენილი სისასტიკეების სიაში ჩაიწერება. ბუჩაში მომხდარს „ხოცვა-ჟლეტა“ (Massacre) უწოდა ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა, შარლ მიშელმაც. ასევე, შარლ მიშელმა კიევში 20 აპრილს ვიზიტის შემდეგ განაცხადა: „არ არსებობს სიტყვები იმის ასახსნელად, რასაც მე ვგრძნობ არა როგორც ევროსაბჭოს პრეზიდენტი, არამედ როგორც მამა, როგორც ადამიანი. ეს არის სისასტიკე. ეს არის ომის დანაშაული. ეს უნდა დაისაჯოს. ეს დაისჯება. მათ უნდა გადაიხადონ იმისთვის, რაც გააკეთეს აქ და უკრაინის ბევრ სხვა ქალაქსა და ადგილას“.
აღნიშნულ განცხადებებთან ერთად, არაერთი ღია წყარო და საერთაშორისო ორგანიზაცია მათ შორის - Bellingcat-ი, Amnesty International-ი, Human Rights Watch-ი, OSCE (ეუთო), მოპოვებული ფოტო და ვიდეომასალებისა და მოწმეთა დაკითხვის საფუძველზე ადასტურებს, რომ რუსი სამხედროები თავს ესხმიან სამოქალაქო ინფრასტრუქტურას და მშვიდობიან მოქალაქეებს, მათ შორის ბავშვებს, ამასთან, იყენებენ მეთოდებს, რომლებიც ომის კანონებს არღვევს.
მიუხედავად რუსული მედიისა და რუსეთის ფედერაციის ოფიციალური პირების მიერ გავრცელებული მტკიცებისა, რომ რუსეთი სამოქალაქო ობიექტებს (საერთაშორისო სამართლის ნორმების თანახმად, სამოქალაქო ობიექტად ითვლება ყველა დაწესებულება, გარდა სამხედრო ობიექტებისა) არ ესხმის თავს, სინამდვილეში, 24 თებერვლიდან 24 მარტის ჩათვლით, რუსულმა სამხედრო ძალებმა შეტევა განახორციელეს და დააზიანეს/გაანადგურეს სულ მცირე 4 431 საცხოვრებელი შენობა, 378 საგანმანათლებლო დაწესებულება, 138 ჯანდაცვის დაწესებულება, 98 ქარხანა და საწყობი უკრაინაში. Bellingcat-ი გვთავაზობს ამ შემთხვევების ინტერაქციულ რუკას, სადაც ასახულია შემთხვევები, რომელთაც მშვიდობიან მოსახლეობას მიაყენეს ზიანი.
ამას გარდა, 2022 წლის 24 თებერვლიდან, დილის 4 საათიდან 2022 წლის 18 აპრილის შუაღამის 24:00 საათამდე (ადგილობრივი დროით), გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისიამ უკრაინაში ომის შედეგად დაღუპული 2,104 (აქედან 71 ბავშვი) და 2,862 დაშავებული (აქედან 155 ბავშვი) მშვიდობიანი მოქალაქე დააფიქსირა.
„ფაქტ-მეტრმა“ ომის დაწყებიდან დღემდე, რუსეთის შეიარაღებული ძალების მიერ უკრაინაში სამოქალაქო ობიექტებსა და მშვიდობიან მოსახლეობაზე თავდასხმის შემთხვევებს თავი მოუყარა.
• ბუჩაში რუსული ძალების მიერ დატრიალებული ტრაგედიის შემდეგ კიევის რეგიონიდან 500-ზე მეტი მოკლული მოქალაქის სხეული გაიტანეს. რეგიონში, ბუჩას ჩათვლით, მშვიდობიანი მოქალაქეების მასობრივი სასაფლაოებიც იპოვეს.
• 8 აპრილს უკრაინის ქალაქ კრამატორსკზე რუსეთმა სარაკეტო თავდასხმა განახორციელა, რასაც მინიმუმ 57 ადამიანი ემსხვერპლა, ხოლო დაახლოებით 100 ადამიანი დაშავდა. რუსეთის მიერ კრამატორსკის დაბომბვის შესახებ საუბრობს საერთაშორისო ავტორიტეტული მედიაც (მაგალითად, Politico, Aljazeera, Times of Israel, Telegraph, NY Post და ა.შ.).
• 17 მარტს რუსული შეიარაღებული ძალები თავს დაესხნენ მშვიდობიან მოსახლეობას მარიუპოლში და დაბომბეს სამოქალაქო ობიექტი. მარიუპოლის თეატრის შენობა, რომელსაც 1200-მდე ადამიანი აფარებდა თავს, რუსმა სამხედროებმა გაანადგურეს. შემთხვევას ემსხვერპლა 300 ადამიანის სიცოცხლე. თეატრის შენობის წინა და უკანა მხარეს იყო გამაფრთხილებელი წარწერა - „ბავშვები“ („дети“) - რუსულ ენაზე. მომხდარის ამსახველ ვიდეოკადრებს CNN აქვეყნებს.
• როგორც Amnesty International-ი იუწყება, 26 თებერვალს რუსეთის მიერ ქალაქ ჩერნიხოვის საბავშვო ბაღზე საჰაერო თავდასხმის შედეგად დაიღუპა 47 მშვიდობიანი მოქალაქე.
• 9 მარტს საპორტო ქალაქ მარიუპოლში არსებულ სამშობიაროზე რუსეთმა საჰაერო თავდასხმა განახორციელა. დაშავდა სულ მცირე 17 ადამიანი და გარდაიცვალა 3, მათ შორის - ერთი ორსული ქალი ნაყოფთან ერთად. მომხდარს ადასტურებს ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია და გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისი ოფიციალური განცხადებებით.
• Amnesty International-ის თანახმად, 3 მარტს, ადგილობრივი დროით დაახლოებით 12:30 საათზე, რუსულმა მხარემ ხარკოვში თავდასხმა გარეთ წყლის ასაღებად გამოსულ მშვიდობიან მოქალაქეებზე განახორციელა. დაიღუპა მინიმუმ 4 მშვიდობიანი მოქალაქე, მათ შორის - ერთი ბავშვი, დაშავდა კიდევ 16 ადამიანი. მომხდარი ვიდეო კადრებითა და მოწმეთა ჩვენებებით დასტურდება.
• 25 თებერვალს უკრაინის ქალაქ ოხტირკაში რუსეთის მიერ კასეტური ბომბების სკოლამდელი დაწესებულების შენობაზე გამოყენების შედეგად გარდაიცვალა უკრაინის სამი მოქალაქე, მათ შორის - ერთი ბავშვი.
• 24 თებერვალს რუსეთის უკრაინაში შეჭრიდან რამდენიმე საათში რუსმა სამხედროებმა სამჯერ განახორციელეს თავდასხმა მშვიდობიანი მოქალაქეებით მჭიდროდ დასახლებულ ტერიტორიაზე, მათ შორის - ვულედარში, ხარკოვსა და უმანში. დაიღუპა ოთხი და დაშავდა ათი მშვიდობიანი მოქალაქე. დაშავებულებს შორის იყო ექვსი ჯანდაცვის მუშაკი. რუსეთის მხრიდან განხორციელებული თავდასხმები დაადასტურა Human Rights Watch-მა.
Amnesty International-მა მოიპოვა დამატებითი 65 ფოტო და ვიდეომასალა, რომლებიც შემთხვევის ადგილებს, დაშავებულებსა და დაზიანებულ სკოლას უფრო დეტალურად ასახავს.
აღსანიშნავია, რომ საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის მიხედვით, საგანმანათლებლო დაწესებულებებს სპეციალური დაცვის სტატუსი ენიჭებათ, თუ ისინი სამხედრო მიზნებისთვის არ გამოიყენება. კონფლიქტის მხარეებს მოეთხოვებათ, განსაკუთრებული სიფრთხილე გამოიჩინონ, რომ ამ ტიპის დაწესებულებების დაზიანება არ მოხდეს. Amnesty International-ის გამოძიებული შემთხვევებიდან კი რუსეთის მიერ სკოლებზე განხორციელებული თავდასხმის დროს - სამხედრო მიზნებისთვის, არც ერთი მათგანი არ გამოიყენებოდა.

Дезинформация: Россия не бомбит гражданские объекты
После начала вторжения в Украину, российские официальные власти категорически отрицают факты нападений на мирное население и гражданскую инфраструктуру страны, и заявляют, что вооруженные силы РФ бомбят только военные объекты.
Например, в случаях таких масштабных атак на мирное население, как обстрелы роддома и театра в Мариуполе, железнодорожного вокзала в Краматорске, и т.д., российская сторона оценивает их как инсценировку или обвиняет в этих обстрелах украинскую армию.
Массовые убийства мирных граждан в Буче, по версии России, также частично совершили сами украинцы, частично имела место инсценировка.
В реальности же международное сообщество, правительства, неправительственные организации, расследовательские СМИ, располагают неопровержимыми свидетельствами того, что Россия нападает на мирное население, на объекты гражданской инфраструктуры, что может быть оценено как военные преступления.
2 марта 39 стран мира обратились в Гаагский международный суд в связи с вторжением России в Украину. В ответ на это обращение прокурор суда Карим Хан заявил, что на основании предварительного рассмотрения, у суда есть разумные основания верить в том, что на территории Украины были совершены военные преступления.
Параллельно с боевыми действиями в Украине эксперты суда продолжают собирать доказательства совершения Россией военных преступлений.
24 марта Генеральная ассамблея ООН приняла резолюцию о гуманитарных последствиях вторжения России в Украину, в котором «осуждается российская военная агрессия, воздушные налеты, бомбежки и блокада густонаселенных городов, в особенности, в Мариуполе, атаки на гражданскую инфраструктуру, школы, учебные заведения, объекты здравоохранение, мирное население и журналистов».
В связи с незаконными действиями России, правозащитная организация Human Rights Watch заявила, что российская армия нарушает законы войны в Чернигове, Харькове, и Киеве – это включает в себя изнасилования, насилие и угрозу насилием в отношении мирных граждан, из-за чего вооруженные силы России ответственны за военные преступления.
23 марта министры здравоохранения стран Большой семерки осудили нападения российских вооруженных сил на медицинские учреждения в Украине: «Целенаправленные атаки на гражданские объекты, в том числе и объекты здравоохранения и сотрудников медицинской сферы нарушают нормы международного гуманитарного права» - говорится в их совместном заявлении.
12 апреля ОБСЕ опубликовала отчет о ситуации в Украине, согласно которому следует начать расследование военных преступлений, так как Россия, своим неспровоцированным вторжением нарушила права человека и нормы международного гуманитарного права.
12 апреля президент США Джо Байден назвал совершенные Россией в Украине военные преступления геноцидом - «Я назвал жестокости России в Украине геноцидом, так как в последнее время все более явным становится то, что целью Путина является уничтожение украинского народа».
3 апреля премьер-министр Великобритании Борис Джонсон заявил, что «ужасные нападения на мирных граждан Украине в Буче и Ирепене явились еще одним доказательством военных преступления».
5 апреля Евросоюз опубликовал декларацию, в которой говорится, что массовое уничтожение мирного населения в Буче войдет в перечень жестокостей, совершенных в Европе. Президент Совета Европы Шарль Мишель во время визита в Киев 20 апреля заявил: «Нет слов, которыми можно было бы описать, что я чувствую сейчас не как президент Евросовета, а как человек и отец. Это жестокость и военные преступления, и они должны быть наказуемы, они будут наказуемы. Они должны заплатить за то, что сделали здесь, и в других местах в Украине».
Немало открытых источников информации, такие, как Bellingcat, Amnesty International, Human Rights Watch, OSCE на основании имеющихся у них видео и фото материалов и свидетельств очевидцев, подтверждают, что российские военные нападают на объекты гражданской инфраструктуры и на мирных граждан, включая детей, и используют методы, которые нарушают законы войны.
Несмотря на заявления официальных представителей РФ о том, что российские войска не нападают на гражданские объекты (согласно международным нормам, таковыми считаются все объекты, кроме военной инфраструктуры), в реальности Киевская школа экономики подсчитала, что по состоянию на 18 апреля 2022 года убытки Украины от уничтожения инфраструктуры составили 84, 8 млрд. долларов. По оценке украинской стороны, уничтожено или повреждено 30% инфраструктуры страны, в том числе жилых зданий на сумму 28, 3 млрд. долларов, 1009 образовательных учреждений и детских садов на сумму 1, 1 млрд. долларов, объекты здравоохранения на сумму 1 млрд. долларов, 154 предприятия на сумму 9, 3 млрд. долларов.
Bellingcat опубликовал карту Украины, на которой помечены места атак российских войск против мирного населения страны.
Кроме того, с 24 февраля по 24 апреля Верховный комиссариат по правам человека идентифицировал 2 665 подтвержденных случаев гибели и 3 053 случаев ранений гражданских лиц, включая 67 убитых и 161 раненых детей.
«Факт-метр» собрал самые резонансные случаи атак российской армии на мирное население Украины:
• После массовой резни в Буче, из Киевской области оккупантами были вывезены более 500 тел убитых граждан, во всей области, включая город Бучу, были обнаружены массовые захоронения.
• 8 апреля был подвергнут ракетной атаке вокзал города Краматорск, убито 57 и ранено более 100 человек, ожидавших эвакуационного поезда.
• 17 марта российские войска атаковали театр города Мариуполя, где от обстрелов укрывались до 1200 мирных граждан, погибло более 300 человек. Нападение было осуществлено несмотря на то, что перед зданием театра было большими буквами написано «ДЕТИ». Факт удара по театру был зафиксирован телекомпанией CNN.
По информации Amnesty International 26 февраля во время атаки на детский сад в Чернигове погибло 47 человек.
• 9 марта был осуществлен авианалет на роддом в городе Мариуполе, во время которого погибло 3 и ранено 17 человек. Среди жертв – беременная женщина, вместе с неродившимся ребенком. Факт подтверждают Всемирная организация здравоохранения и офис Верховного комиссара по правам человека.
По данным Amnesty International, 3 марта, примерно в 12.30 российской стороной была обстреляна группы мирных жителей Харькова, которые вышли на улицу за водой. Погибли как минимум 4 человека, в том числе 1 ребенок, ранено 16 человек.
• 25 апреля в городе Ахтырка кассетные бомбы были сброшены на детский сад, в результате погибло 3 человека, в том числе 1 ребенок.
• 24 февраля, через несколько часов после вторжения, российские военные трижды атаковали густонаселенные территории, в частности, Угледар, Харьков и Умань – убито 4, ранено 10 мирных граждан. Среди пострадавших было 6 врачей. Факт нападения со стороны России подтвердила правозащитные организации Human Rights Watch.
Согласно международному гуманитарному праву, образовательным учреждениям присвоен статус особой защиты, в случае, если они не используются в военных целях. Стороны конфликтов обязаны проявлять особую осторожность в отношении таких учреждений, чтоб не допускать их повреждения. Amnesty International провела специальное расследование, которое показало, что ни в одном из случаев атаки российских войск против школ, учебные заведения не были использованы в военных целях.