სომხეთის პარლამენტი და საგარეო საქმეთა სამინისტრო ალყაშია
ერევანში 10 000-მდე მომიტინგემ პრემიერ ფაშინიანისა და მისი მთავრობის გადადგომის მოთხოვნით პარლამენტისა და საგარეო უწყების შენობები ალყაში მოაქცია.
თავიდან აქციის მონაწილეებმა ქალაქში პარლამენტისკენ მსვლელობა გამართეს. ამ პროცესში ადგილი ჰქონდა რამდენიმე დაპირისპირებას პოლიციასთან, თუმცა მომიტინგეებმა მოახერხეს, საკანონმდებლო ორგანო ალყაში მოექციათ.
მოგვიანებით მომიტინგეთა ნაწილი საგარეო საქმეთა სამინისტროსკენ დაიძრა და ეს შენობაც ალყაში მოაქცია. ერთ-ერთმა მომიტინგემ შენობაში შეღწევა და ყარაბაღის დროშის გადმოფენაც შეძლო. შემდგომში დროშა პოლიციელებმა ჩამოხსნეს და რამდენიმე ადამიანიც დააკავეს, თუმცა მიტინგი არ დაშლილა.
სომხური ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი იშხან საღათელიანი მოქალაქეებს ღამით მოედანზე დარჩენისა და საგარეო უწყების შენობის "კარის შემტვრევისკენ" მოუწოდებს. "ეშმაკამდე გზა ჰქონია ყველა მინისტრს, რომელიც ყარაბაღელი სომხების უფლებებს არ იცავს" - აღნიშნა მან.
ფაშინიანის წინააღმდეგ მასობრივი პროტესტი 25 აპრილს დაიწყო. ოპოზიცია პრემიერ-მინისტრსა და მის მთავრობას ყარაბაღზე აზერბაიჯანის სუვერენიტეტის აღიარების შესახებ შეთანხმების გაფორმების განზრახვაში ადანაშაულებს.
ნიკოლ ფაშინიანი ხელისუფლებაში 2018 წელს, წინა ხელისფულების მიმართ საპროტესტო ტალღის ფონზე მოვიდა. 2021 წელს იგი ვადამდელ არჩევნებზე გადაირჩიეს. ამასთან, პრემიერად მისი ყოფნის პერიოდში სომხეთი მთიანი ყარაბაღის სადავო ტერიტორიებისთვის აზერბაიჯანთან ომში დამარცხდა.

В Ереване многотысячная толпа окружила здания парламента и МИДа
В Ереване около десяти тысяч горожан, требующих отставки премьер-министра Армении Николы Пашиняна, прошли шествием по городу и окружили здание Национального собрания страны. Очевидцы сообщили Радио Свобода о нескольких стычках с полицией, которая оцепила парламент.
После этого часть протестующих выдвинулась к зданию МИДа, также окружив его. Один из участников акции сумел проникнуть внутрь помещения и вывесить флаг Нагорного Карабаха. Позже флаг сняли полицейские, задержав несколько человек. Митингующие при этом не расходятся. Один из лидеров армянской оппозиции Ишхан Сагательян призвал людей остаться на площади на ночь и "выбить двери" в здание МИДа, если их закроют. "Пусть все министры, которые не защищают права армян Нагорного Карабаха, идут к чёрту", - заявил он.
Массовые протесты против Пашиняна начались в Армении 25 апреля. Оппозиция обвиняет премьер-министра и возглавляемое им правительство в намерении подписать договор с Азербайджаном о признании суверенитета этой страны над всей территорией Нагорного Карабаха.
Никол Пашинян пришёл к власти в Армении в 2018 году на волне протестов против предыдущего правительства страны. В 2021 году он был переизбран на досрочных выборах. При этом за время пребывания Пашиняна в должности премьер-министра Армения потерпела поражение в вооружённом конфликте с Азербайджаном за спорные территории Нагорного Карабаха.