ერევანში დილიდან ოპოზიციის მომხრეთა საპროტესტო აქციები განახლდა
ერევანში დილიდან ოპოზიციის მომხრეთა საპროტესტო აქციები განახლდა. მომიტინგეებს, რომლებმაც ღამე დედაქალაქის ცენტრში, საფრანგეთის მოედანზე გაატარეს, ახალი მონაწილეები შეუერთდნენ, რის შემდეგაც ქალაქის ცენტრალურ ქუჩებში ერთიანი მსვლელობა დაიწყო.
მედიის ინფორმაციით, ზოგიერთი ქუჩა გადაკეტილია, ზოგან კი პოლიცია აკავებს აქტივისტებს, რომლებიც სავალი ნაწილის გადაკეტვას ცდილობენ.
გუშინ ოპოზიციის მხარდამჭერებმა პარლამენტისა და საგარეო უწყების შენობების ბლოკირება შეძლეს.
სომხური ოპოზიცია ქუჩაში აპრილის ბოლოს პრემიერ ნიკოლ ფაშინიანისა და მისი მთავრობის გადადგომის მოთხოვნით გავიდა, რომლებსაც მთლიანი ყარაბაღის აზერბაიჯანისთვის "დათმობაში" ადანაშაულებს. 1 მაისს გამოცხადდა "გადამწყვეტი ბრძოლა" და გაისმა მოწოდება სამოქალაქო დაუმორჩილებლობის შესახებ. მას შემდეგ სომხეთის დედაქალაქში აქციები ყოველდღიურ რეჟიმში გრძელდება.
ხელისუფლების წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ გადადგომას არ აპირებენ და რომ პრემიერის გადადგომის მოთხოვნას "ფართო მხარდაჭერა არ აქვს".

В Армении продолжаются акции протеста оппозиции
К протестующим, которые переночевали в палатках на площади Франции в центре армянской столицы, присоединились вновь прибывшие, после чего они двинулись шествием по центральным улицам города.
Утром также поступали сообщения о некоторых перекрытых улицах в Ереване, а также о задержаниях полицией активистов, перекрывающих движение автотранспорта в городе.
Армянская оппозиция вышла на улицы в конце апреля с требованием отставки премьер-министра Никола Пашиняна, которого она обвиняет в готовности пойти на уступки Азербайджану в вопросе Нагорного Карабаха.
1 мая протестное движение заявило о начала «решающего этапа борьбы», призвав сторонников к масштабным акциям гражданского неповиновения. Со следующего дня сторонники оппозиции проводят ежедневные акции протеста.
Представители власти отвергают требование оппозиции об отставке действующего премьер-министра, не считая, что такое требование пользуется поддержкой у широких слоев населения.