ზაზა შათირიშვილი - ივანიშვილის მიმართ ჩემი მოკრძალებული რჩევა იქნებოდა, შეაჩეროს შვეიცარიულ ბანკზე შეტევა
27/05/2022 14:49:49 პოლიტიკა
ივანიშვილის მიმართ ჩემი მოკრძალებული რჩევა იქნებოდა, შეაჩეროს შვეიცარიულ ბანკზე შეტევა, – ამის შესახებ აღნიშნულია ფილოსოფოს ზაზა შათირიშვილის განცხადებაში.
„ყურადღებით ვადევნებ თვალყურს „კრედიტ სუისისა“ და ბიძინა ივანიშვილის ურთიერთობას, რომლის დარეგულირებასაც კარგი პირი ჯერაც არ უჩანს.
საზოგადოებას ზუსტად 10 დღის წინ, 17 მაისს ვეუბნებოდი, რომ ამ ყველაფრით ამერიკელებს ორი კურდღლის მოკვლა უნდათ – ერთი მხრივ, ეს არის ბიძინა ივანიშვილის დაშანტაჟება და მეორე მხრივ, შვეიცარიული საბანკო სისტემის დანგრევა. რაც დრო გადის, სულ უფრო ვრწმუნდები, რომ ამერიკელებისთვის მეორე მიზანი პირველზე კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია.
საყოველთაოდ ცნობილია, რომ შვეიცარიული საბანკო სისტემა სერიოზული კონკურენტია ამერიკული თუ ნებისმიერი სხვა საბანკო სისტემისთვის. შესაბამისად, რა ინტერესი დგას ამ სისტემის დანგრევის უკან, რთული გამოსაცნობი არაა.
ჩემი აზრით, ამერიკელებმა უკვე ნათლად გააცნობიერეს, რომ ივანიშვილის შანტაჟით შედეგს ვერ მიაღწევენ. ივანიშვილი შანტაჟით იმაზე წამსვლელი რომ ყოფილიყო, რასაც მისგან ითხოვდნენ, ომისკენ ნაბიჯებს აქამდე უკვე გადადგამდა. ფაქტია, რომ შანტაჟით ივანიშვილი ვერ შეაშინეს და დარწმუნებული ვარ, ამ ყველაფერზე თვითონაც უკვე ხელი აქვთ ჩაქნეული.
ახლა კი, გამოდის, რომ ბიძინა ივანიშვილის ხელით მეორე მიზნის მიღწევას და შვეიცარიული საბანკო სისტემის დანგრევას ცდილობენ.
17 მაისს ისიც დავწერე, რომ 2008 წლიდან შვეიცარიული საბანკო სისტემა, ფაქტობრივად, არა შვეიცარიის მიერ, არამედ ამერიკული სპეცსამსახურებიდან იმართება. სწორედ ეს არის მთავარი ახსნა იმისა, თუ რატომ იქცევა ასე უცნაურად შვეიცარიული ბანკი.
ივანიშვილმა უკვე რამდენიმე ათეული სტატია გამოაქვეყნა საერთაშორისო პრესაში ბანკის მიერ კლიენტის უფლებების უხეში ხელყოფის შესახებ, რაც არა მხოლოდ „კრედიტ სუისის“, არამედ მთელი შვეიცარიული საბანკო სისტემის რეპუტაციას სერიოზულად აზიანებს. თუმცა, სპეციალურად ვაკვირდებოდი საერთაშორისო მედიას და ამ ყველაფერზე შვეიცარიული ბანკის ერთი პასუხიც კი ვერ მოვიძიე. ის, რომ ბანკმა საერთაშორისო მედიაში გავრცელებულ კრიტიკას არ უპასუხა და თავი ერთხელაც კი არ დაიცვა, დღეს ივანიშვილის ადვოკატმაც დაადასტურა.
ივანიშვილის არგუმენტები ბანკის წინააღმდეგ ძალიან მყარია, თუმცა ყველამ ვიცით, რომ პასუხით ნებისმიერი არგუმენტი გარკვეულწილად მაინც შეგიძლია გაანეიტრალო. შესაბამისად, პასუხით ბანკისთვის მიყენებულ რეპუტაციულ ზიანს ნაწილობრივ მაინც შეამსუბუქებდნენ. თუმცა, „კრედიტ სუისი“ ძალიან უცნაურად იქცევა და ივანიშვილის ყველა სტატიას უპასუხოდ ტოვებს.
ბანკის ასეთი უცნაური ქცევა ერთადერთი რამით აიხსნება – სისტემა არა შვეიცარიის, არამედ ამერიკის მიერ იმართება და ამერიკელებს საბანკო სისტემაზე შეტევის უპასუხოდ დატოვება სწორედ რომ ხელს აძლევს. ანალოგიურად, აშკარაა, რომ „კრედიტ სუისის“ პრეზიდენტი და მთელი ხელმძღვანელობაც არა შვეიცარიის, არამედ ამერიკის ინტერესებზე მუშაობს.
გარდა ამისა, ივანიშვილის ადვოკატმა, ვიქტორ ყიფიანმა დღეს თქვა, რომ, თურმე, ივანიშვილს ფული „კრედიტ სუისშიც“ კი არ უდევს. თანხა სხვა, შედარებით მცირე შვეიცარიულ ბანკში დევს და მას „კრედიტ სუისი“ მხოლოდ ტრასტის ფუნქციით მართავს. შესაბამისად, გამოდის, რომ თანხების შეჩერების მიმართ „კრედიტ სუისს“ არავითარი ფინანსური ინტერესი არა აქვს.
რომ შევაჯამო, არის სამი ფაქტორი, რომელიც ჩემს მიერ 17 მაისს გამოთქმულ ვერსიას უტყუარად ადასტურებს: 1) ივანიშვილს თანხა „კრედიტ სუისში“ საერთოდ არ უდევს და შესაბამისად, ბანკი ამ თანხიდან ვერავითარ ხეირს ვერ იღებს; 2) ამის მიუხედავად, ბანკი უცნაურად იქცევა და თავს არ იცავს; 3) ბანკის კრიტიკა საერთაშორისო მედიაში უპრობლემოდ იბეჭდება, რაც ბავშვმაც კი იცის, რომ ამერიკელების წინააღმდეგობის პირობებში, ვერ მოხდებოდა – საქმეში ჩახედულმა ხალხმა ძალიან კარგად იცის, რომ ამერიკელებს საერთაშორისო მედიაში ნებისმიერი კამპანიის თუ სტატიის დაბლოკვა შეუძლიათ. ეს სამი გარემოება ბოლომდე ამყარებს ჩემს დასკვნას იმასთან დაკავშირებით, რომ „კრედიტ სუისის“ ხელმძღვანელობა არა შვეიცარიის ინტერესების სასარგებლოდ, არამედ ამერიკელებზე მუშაობს.
ამ ყველაფრის გათვალისწინებით, თავს უფლებას მივცემ, ღრმად დარწმუნებულმა განვაცხადო, რომ ივანიშვილი ბანკზე შეტევით იმ ტოტს არყევს, რომელზეც ზის. ივანიშვილს სანქციებს ვერ დაუწესებენ და დარწმუნებული ვარ, ეს ივანიშვილმაც ზუსტად იცის. ივანიშვილისთვის დაწესებული სანქციების ახსნა ამერიკელებს საქართველოს გარეთაც გაუჭირდებათ და მით უმეტეს, ამის ახსნას საქართველოს შიგნით ვერ შეძლებენ. შესაბამისად, ივანიშვილის შანტაჟმა უკვე სრულად დაკარგა აზრი.
აქედან გამომდინარე, ივანიშვილის მიმართ ჩემი მოკრძალებული რჩევა იქნებოდა, შეაჩეროს შვეიცარიულ ბანკზე შეტევა. როგორც უკვე ვთქვი, ივანიშვილს სანქციებს ვერ დაუწესებენ და მგონია, რომ ამ შეტევებით ის თვითონ მოუმზადებს თავის თავს ერთგვარ სანქციას. რაც უფრო მეტად დაინგრევა შვეიცარიული საბანკო სისტემა, მით უფრო გაუჭირდება მას იმ თანხების მიღება, რომლებიც შვეიცარიაში აქვს ჩადებული. ამიტომ, მე მის ადგილზე პრაგმატულად მოვიქცეოდი და შვეიცარიულ საბანკო სისტემას გავუფრთხილდებოდი, რამდენად სამართლიანიც არ უნდა იყოს მისგან შვეიცარიული ბანკისა და საბანკო სისტემის კრიტიკა“, – აცხადებს ზაზა შათირიშვილი.

Zaza Shatirishvili: It would be my humble advice to Ivanishvili to stop attacking Swiss bank
Georgian philosopher, Zaza Shatirishvili Wednesday issued a statement saying “I am carefully following the relation between the Credit Suisse and Bidzina Ivanishvili, which does not seem to be settled in the nearest future.”
Below is his full statement:
I was telling the public exactly 10 days ago, on May 17, that the Americans were achieving two goals with this. On the one hand, they are blackmailing Bidzina Ivanishvili and, on the other, they are destroying the Swiss banking system. The more time passes, I am getting more convinced that the second goal is even more important for them than the first one. It is commonly known that the Swiss banking system is a serious competitor to the American or any other banking system. Consequently, it is not difficult to guess what is the interest behind destroying this system. In my opinion, the Americans have already realized that they will not achieve their goals through exercising blackmailing against Ivanishvili. If Ivanishvili was ready to follow their request, he would already make steps towards the war. However, it is already clear that the they failed to scare Ivanishvili through blackmailing and they seem to be already put up with this. Now, it is obvious that they are trying to achieve the second goal and destroy the Swiss banking system.
I have said on May 17 that since 2008 the Swiss banking system is being de facto managed not by Switzerland, but by the American special services. This is the main explanation for the fact that the Swiss bank is behaving in such a strange manner. Ivanishvili has already published dozens of articles in the international media on how roughly the bank was violating the client’s rights. This articles seriously damage not only the reputation of the Credit Suisse, but also of the entire Swiss banking system. However, I was carefully following the international media and I have not found any single response of the Swiss bank to all these claims. The fact that the bank has never responded to the criticism published in the international media and never tried to defend itself, has been confirmed also by Ivanishvili’s lawyer today. Ivanishvili’s claims against the bank are very strong. However, everyone knows that one can neutralize any claim at least to a certain extent. Consequently, they would at least partly diminish the reputation damage with their response. However, the Credit Suisse’s behavior is very strange and they never respond to Ivanishvili’s articles. Such a strange behavior can have only one single explanation – the system is being managed not by Switzerland, but by the US, and the latter is exactly benefitting by leaving the attacks without response. Similarly, it is clear that the president and entire management of the Credit Suisse are working not on Switzerland, but on the United States. Besides, Ivanisvhili’s lawyer, Viktor Kipiani explained today that Ivanishvili has no money in the Credit Suisse itself. The money is kept in a relatively small bank in Switzerland and the Credit Suisse is managing it only as a trustee. Consequently, it appears that the Credit Suisse has no financial interest in terminating the money transfers.
To summarize, there are three circumstances, which strongly prove my version shared on May 17: 1) Ivanishvili has no money in the Credit Suisse and, thus, this bank has no benefit from this money; 2) Despite this, the bank is behaving in a strange manner and is not defending itself; 3) Ivanishvili manages to criticize the bank in the international media without any obstacles; even a child knows that it could not have happened, if the Americans were against; everyone, who is aware of the system, knows very well that the Americans can block any campaign or article in the international media, if they wish. These three facts fully strengthen my conclusion that the management of the Credit Suisse is working not in favor of Switzerland, but in favor of the Americans. Considering all this, I am strongly confident that by attacking the bank, Ivanishvili is shaking the tree on which he is sitting.
Nobody can impose sanctions against Ivanishvili and, I am sure, Ivanishvili also knows it very well. It will be hard for the Americans to explain these sanctions internationally, and it will be even harder for them to explain them in Georgia. Consequently, the blackmailing against Ivanishvili became completely ineffective and unreasonable. With due consideration of all this, it would be my humble advice to Ivanishvili to stop attacking the Swiss bank.
As I have mentioned, they cannot impose sanctions against Ivanishvili, but Ivanishvili could prepare some kind of sanction against himself. The more the Swiss banking system will be damaged and destroyed, the more difficult it will be for him to receive the money, which he is keeping in Switzerland. Thus, I would suggest him to act pragmatically and take care of the Swiss banking system, despite the fact that Ivanishvili’s claims against the Swiss bank and the banking system are more than fair,” the statement reads.