ვინ და რისთვის აშინებს აფხაზებს “ქართული რევანშით”
ამ დღეებში სოცქსელების აფხაზურ სეგმენტში ვირუსულად გავრცელდა აუდიოჩანაწერი, რომლის ავტორი მსმენელებს “ქართველი ნაცების მხრიდან რევანშის მზადებაში” არწმუნებდა. მისი მტკიცებით, იდეა, რომელიც თურმე, ამერიკელებსა და ბრიტანელებს ეკუთვნით, “რუსეთის საწინააღმდეგოდ და უკრაინის დახმარებაზეა მიმართული”, ხოლო მისი წარმატებით განხორციელების შემთხვევაში “საქართველოს ევროკავშირში ავტომატურად მიიღებენ”.
სანამ ამ პროვოკაციის შინაარსის დეტალურ ანალიზზე გადავიდოდეთ, მინდა, დავამშვიდო ჩვენი აფხაზი მკითხველების ის ნაწილი, რომელიც შესაძლოა, წამოეგო და ახლა შეშფოთებული ელის “ქართველი ნაცების” თავდასხმას: თუ სადღეისოდ აფხაზეთის “დამოუკიდებლობასა” და “სუვერენიტეტს” რაიმე ემუქრება, საფრთხე არა ენგურის, არამედ ფსოუს მხრიდან მომდინარეობს! “რევანშის” გეგმა არც საქართველოს ხელისუფლებას აქვს, არც რომელიმე ოპოზიციურ პარტიას! პირიქით, უკვე არაერთგზის დეკლარირდა, მათ შორის – უკრაინის ომის დაწყების შემდეგაც, რომ საქართველოს ტერიტორიების ძალისმიერი გზით დაბრუნების ნებისმიერი მცდელობა ცალსახად გამორიცხულია.
რაც შეეხება ტექსტს, ხმა აუდიოჩანაწერში ამბობს შემდეგს: “[…] ქართული მხრიდან სერიოზულმა ადამიანმა გვაცნობა, რომ ისინი [საქართველოს მოსახლეობა – რედ.] იქ შეიკრიბნენ, მამაკაცთა მობილიზებას ახდენენ, შეიარაღებას ცდილობენ, რათა უკრაინის დასახმარებლად ჩვენი [აფხაზეთის – რედ.] მიმართულებით მეორე ფრონტი გახსნან. […] ახლა ჩვენთან სერიოზული ბიჭები (სოხუმის ბატალიონი, საბრძოლო დაზვერვა და სხვები) შეიკრიბნენ, ითათბირეს და გადაწყდა, ყველაფერი, რაც გაგვაჩნია, საბრძოლო მზადყოფნაში მოვიყვანოთ. არ ვიცი, რამდენად დაგვეხმარება ის, რაც გვაბადია, “ბაირაქტარებისა” და ყველაფერ დანარჩენის წინააღმდეგ, მაგრამ სხვა რა გზაა?! არადა, იქით სერიოზული მობილიზაციაა, თავისი “მაიდანი” შეკრიბეს, მათმა პრეზიდენტმა [სალომე ზურაბიშვილმა – რედ.] მაშინვე ჩაი...რა და მომიტინგე “სააკაშვილელების” მხარე დაიკავა. ვფიქრობ, მთავრობაც მალე დანებდება, რომ არ გადააგდონ. როგორც ჩანს, ამერიკელებმა და ბრიტანელებმა, რომლებიც იყვნენ ჩასულები, დაარწმუნეს ისინი – “ავტომატურად მიგიღებთ ევროპა, თუკი ომს დაიწყებთ და თქვენს ტერიტორიებს დაიბრუნებთო” – ისევ და ისევ რუსეთის საზიანოდ. იცით, რომ ამ ძნელბედობის ჟამს აფხაზეთში არსებული მე-7 რუსული ბაზა უკრაინაში იბრძვის, ხოლო რაც აქ დარჩა, არ ვიცი, რა რაოდენობითაა და რა მდგომარეობაში. ჩრდილოეთ კავკასიის კუთხითაც არაერთმნიშვნელოვანია ვითარება: ინგუშები ამბობენ, “საქართველოს მთლიანობას ვუჭერთ მხარსო”, აქეთ იაგანოვია თავისი იდეებით და ა.შ., ყაბარდო-ბალყარეთიც აღარ “სუნთქავს” ისე ერთიანად, როგორც ადრე. ჩეხებიც უკრაინაში იბრძვიან, რამდენნი არიან იქ - უცნობია, მაგრამ რომც მოვიდნენ დასახმარებლად, რით მოვლენ? - ავტომატებით. რუსეთი რით დაგვეხმარება? - მაქსიმუმ, ერთი-ორი რაკეტა დაუნიავოთ [თბილისს - რედ.] - მე არ ვიცი, რას მოიმოქმედებს, მაგრამ ფაქტია, რომ არავის უნდა ველოდოთ და თავად უნდა ვემზადოთ. ასე, რომ თავად იფიქრეთ, ძმებო”.
მოკლედ, სიცრუისა და მანიპულაციის ერთგვარი ალოგიკური, თუმცა საკმარისად ტოქსიკური ნაზავია აფხაზეთის მაცხოვრებელთა დასაშინებლად, რათა შემდეგ დამკვეთმა ეს შიში საკუთარი შორს მიმავალი გეგმებისთვის გამოიყენოს.
აფხაზების იმ ნაწილს, რომელიც ნაკლებად ინტერესდება თბილისში მიმდინარე მოვლენებით, პატარა საიდუმლოს გავუმხელ: “მეორე ფრონტისა” და “ომის საფრთხის” შესახებ ანალოგიური სადეზინფორმაციო ნარატივები ბოლო პერიოდში აქტიურად გამოიყენება ასევე ენგურს გამოღმა მცხოვრები მოსახლეობის ტვინებზე ზემოქმედებისთვის. უკრაინაში ომის დაწყების მომენტიდან პრაქტიკულად ყოველდღიურ რეჟიმში აშინებენ ამით ქართველებს სხვადასხვა პრორუსული ჯგუფები (“ალტ-ინფო”, “ქართული მარში”, “კონსერვატორები” და სხვ.), სახელისუფლებო ტროლები, მმართველ გუნდთან აფილირებული მედია და თავად ხელისუფლების წარმომადგენლებიც, რომელთა რუსეთისადმი ლოიალობა სულ უფრო ნაკლებად ინიღბება. ამასთან, ეს უკანასკნელები ისედაც სუსტი ოპოზიციის დისკრედიტაციის მიზნით ყოველ ჯერზე მოიხსენიებენ ოპონენტებს “ომის პარტიად” და “რადიკალებად”, არადა, იმავდროულად თავად უწყობენ ხელს რეალურად რადიკალურ პრორუსულ ჯგუფებს, მაგალითად “ალტ-ინფოს”, რომელმაც “ქართული ოცნების” მმართველობის პერიოდში სატელევიზიო მაუწყებლობის ლიცენზიაც მოიპოვა, პარტიადაც დარეგისტრირდა და შესაბამისად, არჩევნებში მონაწილეობის უფლებაც მიიღო, ბოლო დროს კი საეჭვო შემოსავლებით აქტიურად ხსნის კომფორტულ ოფისებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით.
მმართველი პარტიის წარმომადგენლების “შესრულებით” ხსენებული ნარატივი დაახლოებით ასე ჟღერს: “ქართული ოცნება ერთადერთი ხელისუფლებაა, რომლის დროსაც ომი არ ყოფილა”. ხოლო ნებისმიერ კრიტიკას – რა საკითხსაც არ უნდა ეხებოდეს იგი, “ოცნება” პასუხობს კითხვით - “ომი გინდათ?!”. მეტიც, ხელისუფლებასთან აფილირებულმა რიგმა პირებმა საქართველოს მოსახლეობას გამაოგნებელი, სრულიად ამორალური არჩევანიც კი შესთავაზეს - “ომი გინდათ თუ თავისუფლებაო?”.
მაინც რას უკავშირდება “ქართული ოცნების” მთელი ეს სადეზინფორმაციო კორიანტელი, რომლითაც მან ლამის აჯობა საყოველთაოდ აღიარებულ ლიდერ კრემლის პროპაგანდას? საქმე ისაა, რომ საქართველოს მმართველ გუნდს რეპუტაცია უკვე ქვეყნის შიგნითაც შეებღალა და გარეთაც, ხოლო უკრაინის მიმართ რუსულმა აგრესიამ, სხვა ქვეყნების მსგავსად, საქართველოშიც მძლავრი ტრიგერის როლი ითამაშა პოლიტიკური ძალების თვითლუსტრაციისთვის. ნათელი გახდა, რომ “მოსკოვის არგაღიზიანების” მრავალწლიანი პოლიტიკა, რომლითაც მმართველი ძალა ვითომდა “საქართველოს იცავდა ომისგან”, რეალურად, იცავდა მხოლოდ “ოცნების” დამფუძნებლისა და მმართველის, 10 წლის განმავლობაში ლამის მთელი საქართველოს მეპატრონედ ქცეული ბიძინა ივანიშვილის ბიზნესსა და მილიარდებს. ნათელი გახდა, რომ რუსეთისადმი “ოცნების” ლოიალობა არა საქართველოს ინტერესებით იყო ნაკარნახები – ქვეყნისა, რომელიც “ოცნების” მმართველობის პერიოდში საგრძნობლად დაშორდა დასავლეთსა და მთელს ცივილიზებულ სამყაროს, არამედ იმით, რომ ასე აწყობდა ივანიშვილის პირად ბიზნეს-ინტერესებს. და “არაუშავს”, რომ ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაცია, რომელიც ქვეყნის კონსტიტუციაშია დაფიქსირებული, “ოცნების” მსგავსი პოლიტიკის შედეგად მნიშვნელოვნად დაზიანდა: როგორც ამასწინათ მმართველი გუნდის ზოგიერთმა წარმომადგენლებმა განაცხადეს, “თუკი ივანიშვილს სანქციები შეეხება, საქართველომ შესაძლოა, ევროინტეგრაციაზე უარი თქვასო”.
“ქართული ოცნების” მიერ ქვეყნის საზიანოდ ჩადენილი ქმედებების ჩამონათვალი უკვე საკმაოდ გრძელია. აქ მხოლოდ იმას აღვნიშნავ, რომ რეფორმები “გაიყინა”, მიღებულ იქნა ახალი ანტიდემოკრატიული კანონები, იგნორირებულ იქნა ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები სასამართლო სისტემის კუთხით, ასევე ევროკავშირის რეკომენდაციები საარჩევნო კანონმდებლობის რეფორმირების თაობაზე. არაერთ საერთაშორისო რეიტინგში საქართველოს მაჩვენებლები გაუარესდა. ხელისუფლება კი ძალაუფლების შესანარჩუნებლად კრიტიკას კვლავ რეალობის უარყოფით, “ომითა” და “რადიკალებით” დაშინებით პასუხობს, რასაც ამასწინათ - ევროკომისიის მიერ საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მონიჭების საკითხზე უმნიშვნელოვანესი გადაწყვეტილების მიღებამდე ორიოდ დღით ადრე ქვეყნის ერთ-ერთი მთავარი ოპოზიციური ტელეარხის ხელმძღვანელის დაკავება დაემატა. ამის შემდეგ რა გასაკვირია, რომ ევროკომისიამ უკრაინასა და მოლდოვას სტატუსი მიანიჭა, საქართველო კი მის გარეშე დატოვა?! სწორედ ასე, ხელისუფლების ქმედებების “წყალობით” გაუშვა ხელიდან საქართველომ ესოდენ იშვიათი – მხოლოდ და მხოლოდ უკრაინისადმი რუსული აგრესიის ფონზე გაჩენილი შანსი.
აი, რას უკავშირდებოდა ჯერ – 20, ხოლო შემდეგ 24 ივნისს თბილისში, რუსთაველის გამზირზე ივანიშვილის რეჟიმის ქმედებების მიმართ პროტესტისა და საქართველოს ევროინტეგრაციისადმი მხარდაჭერის ნიშნად გამართული მრავალათასიანი აქციები. ამასთან, ისინი არც აუდიოჩანაწერში ნახსნები “სააკაშვილელების”, არც რომელიმე სხვა პარტიის მიერ იყო ორგანიზებული. “ნაციონალური მოძრაობა” ესოდენ მრავალრიცხოვან მიტინგებს პარტიისთვის უკეთეს დროსაც კი ვერ აგროვებდა. და სხვათა შორის, ამ აქციების “ნაციონალური მოძრაობსთვის” მიწერაც “ოცნების” სადეზინფორმაციო ნარატივია მის კრიტიკოსთა იმ შეკრებების დისკრედიტაციისთვის, რომლებიც ბოლო 30 წლის განმავლობაში ყველაზე მასშტაბურად იქცა.
მაგრამ მთავარი, რაც ჩვენმა აფხაზმა მკითხველმა უნდა იცოდეს, ისაა, რომ ამ აქციებს არაფერი აკავშირებს არც აფხაზეთთან, არც ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენასთან: ეს საკითხი ხსენებულ მიტინგებზე არ გაჟღერებულა, მათი თემა არ ყოფილა. დანამდვილებით უნდა ითქვას ისიც, რომ ამ აქციებს არაფერი აქვს საერთო რაღაც “მობილიზებასთან”. საწინააღმდეგოს მტკიცებულებებს ხსენებული აუდიოჩანაწერის ვერც ავტორი წარმოადგენს, ვერც დამკვეთი, ვერც ვინმე სხვა. ასე, რომ დიახ, მომიტინგეთა ზღვა შთამბეჭდავი სანახაობაა, მაგრამ აფხაზეთს მათი არ უნდა ეშინოდეს! მათი უნდა ეშინოდეს მხოლოდ “ოცნებას” და თუ ამ აქციებთან დაკავშირებით მმართველი გუნდის წარმომადგენლების ურთიერთგამომრიცხავი კომენტარებით ვიმსჯელებთ, საქართველოს ხელისუფლება, სულ მცირე, დაბნეულია.
მდინარე ენგურის როგორც აქეთ, ისე ახლა უკვე იქით მხარეს გავრცელებული “საომარი” სადეზინფორმაციო პროპაგანდისტული ნარატივების მსგავსების გათვალისწინებით, შეგვიძლია, ვივარაუდოთ, რომ თუკი “სერიოზულმა ადამიანმა” აუდიოჩანაწერის ავტორს მსგავსი სიცრუე მართლაც შეატყობინა, ეს ქმედება იმავე ძალებისგან მომდინარეობს, რომლებიც ანალოგიური სიცრუით ქართველების ტვინებზე ზემოქმედებას ცდილობენ. აფხაზეთში ნებისმიერი სახის “საომარი სამზადისი” ხომ მშვენივრად გამოდგებოდა ახლა უკვე რეალური საფუძვლის შესაქმნელად იმ სადეზინფორმაციო ნარატივისთვის, რომ “ქართული ოცნების” ხელისუფლება საქართველოს ომისგან იცავს”.
ამავდროულად, ქართველებისადმი სიძულვილის მორიგი ტალღის აგორება და აფხაზეთის მოსახლეობის დაშინება ახლა ძალიან აწყობს პუტინის რუსეთს, რომელმაც მოახერხა, “დაეყოლიებინა” სოხუმის ხელისუფლება, მაგრამ არა მოსახლეობა იმაზე, რომ აფხაზეთი რუსეთის ფედერაციის ნაწილად იქცეს. მალე შეიძლება, თქვან, მაგალითად, "აფხაზეთის უსაფრთხოება მხოლოდ რუსეთის შემადგენლობაში იქნება დაცულიო” – და მორჩა, სულ ბედნიერად მეყოლეთ, აფხაზებო!

Кто и с какой целью пугает Абхазию “грузинским реваншем”
На днях в абхазском сегменте соцсетей вирусной стала аудиозапись, голос на которой убеждает слушателей в якобы готовящемся со стороны “грузинских нациков” реванше. Идея якобы подана американцами и британцами в помощь Украине и во вред России, а в случае ее реализации Грузии якобы обещано принятие в Евросоюз.
Прежде чем перейти к детальному анализу данного информационного вброса хочется успокоить ту наивную часть абхазских слушателей, которая могла поддаться на эту чистейшей воды провокацию, и теперь в тревоге ожидает некоего нападения “грузинских нациков”: если на сегодняшний день Абхазии и угрожает реальная опасность утраты “суверенитета” и “государственности”, то со стороны Псоу, а не Ингури! Ни власти Грузии, ни какая-либо из оппозиционных партий подобных планов не имеет! Напротив, решение вопроса территориальной целостности страны силовым путем однозначно исключается всеми грузинскими политическими силами, что было озвучено уже множество раз, в том числе – и в последние месяцы, после начала агрессии России против Украины.
Теперь к тексту. Голос на аудиозаписи утверждает следующее: “[…] Человечек серьезный с той стороны – со стороны Грузии сообщил, что они там собрались, пытаются вооружаться, мобилизуют мужское населения для того, чтобы поддержать Украину и открыть в нашу сторону второй фронт. […] Сейчас все наши серьезные ребята (батальон Сухумский, боевая разведка и многие другие) “перетерли” и решено поднять все что есть, привести в боевую готовность. Чем это поможет против “Байрактаров” и всего остального – не знаю, но деваться некуда. А у тех [у грузин – ред.] серьезная мобилизация, огромная масса пошла, собрали свой “Майдан”, президент [Саломэ Зурабишвили - ред.] сразу пере…ла, пере...ехала и перешла на сторону этих митингующих "Саакашвиливцев". Думаю, правительство тоже сдастся, чтобы не слететь. Видимо, "америкосы" и англичане, которые приезжали, убедили их – “вступите в Европу автоматически, если пойдете войной и отожмете свои территории - опять же, чтобы навредить России”. Вы знаете, что в этот сложный момент 7-ая российская база, которая в Абхазии представлена была, уже воюет в Украине, а то, что здесь осталось, не знаю, в каком количестве и что будет. По Северному Кавказу положение тоже неоднозначное: там ингуши говорят, “мы за целостность Грузии”, Яганов там со своими идеями и т.д., Кабарда тоже не вся одинаково дышит, как раньше. Чехи тоже воюют там – в Украине, так что кто придет и сколько их там – неизвестно, но даже если придут, с чем придут? - с автоматами. Россия чем поможет? - ну, может, жахнет парой ракет [по Тбилиси - ред.] - я не могу за нее сказать, что она будет делать. Но нам надо быть готовыми, а не ждать кого-то. Хотя бы стрелковое и тому подобное [оружие – ред.] надо подготовить и быть начеку. Так что, братцы, думайте сами”.
“Закрутил”, как говорится, что надо. Эдакая алогичная, но все же достаточно токсичная смесь полной лжи с манипуляциями, чтобы запугать немалое количество жителей Абхазии, а дальше использовать этот страх в далеко идущих целях заказчиков.
Для той части граждан, которая мало следит за происходящим в Тбилиси, открою маленький секрет: ровно тот же дезинформационный нарратив о “втором фронте” и “угрозе войны” широко используется в последнее время для обработки умов населения, проживающего по эту сторону Ингури. С момента начала войны в Украине практически в ежедневном режиме запугивают этим граждан различные пророссийские группы (“Альт-инфо”, “Грузинский марш”, “Консерваторы” и др.), как и многочисленные проправительственные тролли, аффилированные с правящей партией телеканалы и интернет-издания, да и сами представители нынешних грузинских властей, уже фактически открыто демонстрирующие лояльность в отношении Путинского режима. При этом последние, включая президента Зурабишвили, в целях дискредитации и без того слабой оппозиции, всякий раз называют политических оппонентов “партией войны” и “радикалами”, а сами, как уже доказано документально, финансируют самые настоящие радикальные пророссийские группы типа “Альт-Инфо”, завладевшей при правлении “Грузинской мечты” лицензией телевещания на всю Грузию, а позже - статусом политической партии, соответственно, правом участвовать в выборах, и пооткрывавшей по всей стране на крайне сомнительные доходы вполне себе презентабельные офисы.
В исполнении членов правящей партии упомянутый выше нарратив о войне звучит так: “Грузинская мечта” – единственная власть, при которой в Грузии не было войны”, а на любую критику в свой адрес, какого бы вопроса она не касалась, ответ “Мечты” таков: “Вы что, войны хотите?”. Более того, аффилированные с властями отдельные лица и вовсе решили поставить население Грузии перед невообразимым, совершенно аморальным выбором – “свобода или война?”.
К чему весь этот лживый бред “Грузинской мечты”, уже практически обскакавшей по данному критерию бесспорного доселе чемпиона – знаменитую Кремлевскую дезинформационную пропаганду? Дело в том, что репутация “Мечты” как в стране, так и за ее пределами подмокла окончательно, а история с российской агрессией против Украины, подобно многим другим странам, и в Грузии явилась мощным триггером для полной самолюстрации власти. Стало ясно, что многолетняя политика “нераздражения Москвы”, с помощью которой правящая партия якобы “оберегала Грузию от новой возможной агрессии со стороны России”, на самом деле оберегала лишь бизнес и миллиарды Бидзины Иванишвили – учредителя “Грузинской мечты”, негласного руководителя правительства, за 10 лет правления ставшего фактическим владельцем и всей Грузии. Стало очевидно, что лояльность нынешних грузинских властей по отношению к РФ продиктована вовсе не интересами Грузии, заметно отдалившейся за эти годы благодаря действиям “Мечты” от Запада и всего цивилизованного мира, и даже не особо нежными чувствами Иванишвили к России, а тем, что так было выгодно его личным бизнес-интересам. И ничего, что европейская и евроатлантическая интеграция, прописанная в Конституции страны в начале правления самой “Грузинской мечтой”, от такой политики властей сильно пострадала. Ведь как недавно, после прозвучавшей с Запада фразы о возможности распространения вторичных антироссийских санкций и на Иванишвили, заявили представители правящей партии, “если санкции коснутся и его, Грузия может отказаться от курса евроинтеграции”.
Всего из сказанного и содеянного “Мечтой” во вред Грузии за последнее время уже даже не перечесть. Скажу лишь, что реформы застопорились, был принят ряд новых антидемократических законов, проигнорированы рекомендации Венецианской комиссии по части судебной системы, рекомендации Евросоюза по реформированию выборного законодательства. Показатель Грузии во многих международных рейтингах упал. Но ответ правящей партии на связанную со всем этим критику оставался неизменным – отрицание реальности, а также запугивания “войной” и “радикалами” с целью сохранения власти. А совсем недавно, как раз в канун принятия Еврокомиссией важнейшего для страны решения по предоставлению Грузии статуса кандидата на членство Евросоюза, на крайне сомнительном основании был отправлен за решетку руководитель одного из главных оппозиционных телеканалов. Согласитесь, ничего удивительного, что Еврокомиссия, учитывая все вышеописанное, дала рекомендацию Украине и Молдове, оставив без нее Грузию, и страна стараниями партии Иванишвили упустила столь редкий – появившийся лишь из-за агрессии России против Украины важнейший шанс.
Вот, с чем были связаны акции протеста против деяний режима Иванишвили и в поддержку евроинтеграции Грузии, прошедшие в Тбилиси, на проспекте Руставели сначала 20 июня, а потов и 24-го – в день объявления вышеупомянутого решения Еврокомиссии, и собравшие многие десятки тысяч граждан. Причем ни “Саакашвилисты”, упомянутые голосом на записи, ни какие-либо иные политические партии организаторами этих акций не являлись. Партии экс-президента Саакашвили никогда ни на одну свою акцию столько народа собирать не удавалось даже в лучшие для нее времена. И кстати, приписывание этой акции “Саакашвилистам” – тоже дезинформационный нарратив “Мечты” с целью дискредитации самого масштабного митинга критиков власти за последние 30 лет. Но главное, что надо знать нашим абхазским читателям, заключается в том, что ни Абхазия, ни вопрос восстановления территориальной целостности Грузии к этой акции никакого отношения не имеют, вопрос этот на митингах не поднимался, не являлся темой этих акций вообще, и уж точно никакой мобилизации эти масштабные сходы народа не служили. Ни голос на аудиозаписи, ни заказчик данного информационного вброса, ни кто-либо еще не смогут представить вам ни одного доказательства обратного. Так что да, море мирных митингующих было зрелищем впечатляющим и внушительным, но Абхазии их бояться никаких оснований нет! Бояться их можно лишь “Мечте”, и если судить по полному смысловому разброду последовавших за акциями правительственных комментариев, власти Грузии, как минимум, растеряны.
Учитывая схожесть распространяемых как по эту, так теперь и по ту сторону Ингури “военных” дезинформационных пропагандистских нарративов, можно предположить, что если “серьезный человек со стороны Грузии” на самом деле сообщил подобный бред "голосу на записи", то вброс этот может идти от тех же сил, что мутят той же темой мозги грузинским гражданам. Ведь какие-либо военные подготовления в Абхазии очень бы пригодились пропагандистам для создания реальной основы нарративу “нынешняя власть Грузию от возможной войны спасает”.
В то же время, разжигание новой волны ненависти к грузинам и запугивание населения Абхазии сейчас очень на руку Путинской России, которой удалось “по-хорошему уговорить” Сухумские власти, но не население “Страны души”, сделать Абхазию частью РФ. Скоро могут сказать, например, "безопасность Абхазии может быть защищена лишь в составе РФ" - и все, конец, пишите письма!