სომხეთი რამდენიმე დღეში რუსეთ-საქართველოს შორის ტვირთების საბორნე გადაზიდვის დაწყებას ელის
რამდენიმე დღეში რუსეთიდან საქართველოში ტვირთების საბორნე გადაზიდვა ამოქმედდება, რომლითაც ტვირთების სომხეთში გადამზიდავებიც შეძლებენ სარგებლობას, - განაცხადა დღეს სომხეთის ეკონომიკის მინისტრმა ვაან ქერობიანმა.
«ამჟამად დასკვნით სამუშაოებს ვაწარმოებთ, განრიგი უახლოეს ხანებში გამოქვეყნდება», – აღნიშნა მან.
«რადიო აზატუტიუნის» ინფორმაციით, ბოლო თვეებში სომეხმა მინისტრმა უკვე რამდენჯერმე დაასახელა ვადა, თუმცა ბორნები გადაზიდვებს ამ დრომდე არ ახორციელებენ. მთავრობის 5 მაისის სხდომაზე ქერობიანი ირწმუნებოდა, რომ სომხეთი ფოთიდან რუსულ პორტ კავკაზამდე ტვირთების რეგულარული გადაზიდვებით სარგებლობას არაუგვიანეს 15 ივნისიდან შეძლებდა. თუმცა შემდგომში მინისტრმა განაცხადა, რომ უკრაინის ომის გამო გარკვეული პრობლემები წარმოიშვა.
«მოვიცადოთ ერთი-ორი დღე და დარწმუნებული ვარ, შედეგს ვიხილავთ… ეს მარტივი საკითხი არაა, იგი კავშირშია რთულ გეოპოლიტიკურ ცვლილებებთან და ზეწოლასთან. და მაინც, დარწმუნებული ვარ, ჩვენი მუშაობა შედეგს უახლოეს დღეებში გამოიღებს», – დასძინა დღეს მინისტრმა.
როგორც ცნობილია, უკრაინაში რუსეთის შეჭრის ფონზე საქართველოს სატრანზიტო დერეფნის დატვირთვა მნიშვნელოვნად გაიზარდა. სადღეღამისო მუშაობის რეჟიმზე გადასვლის მიუხედავად, საბაჟოები სატვირთო ნაკადს ვერ აუდიან.
ქართული გზა "ზემო ლარსის" გავლით ერთადერთი სახმელეთო მარშრუტია, რომელიც სომხეთს რუსეთთან აკავშირებს. საბორნე გადასასვლელი კი მის ალტერნატივას წარმოადგენს.

Паромная переправа из РФ в Грузию может заработать через несколько дней
Через несколько дней заработает паромная переправа грузов из России в Грузию, которой смогут воспользоваться те, кто перевозит товары в Армению. Об этом, по информации "Эха Кавказа", заявил министр экономики Армении Ваан Керобян.
«Сейчас мы проводим заключительные работы, график будет опубликован в ближайшее время», – сказал он.
Как отмечает «Радио Азатутюн», в последние месяцы Керобян несколько раз называл примерные даты, когда услуга станет доступной, но паромы по-прежнему не осуществляют перевозки. На заседании правительства 5 мая министр объявил 15 июня крайним сроком, когда Армения начнет пользоваться регулярным паромным сообщением из грузинского порта Поти в российский порт Кавказ.
Сегодня Керобян отметил, что возникли новые осложнения из-за войны в Украине.
«Давайте подождем один-два дня, подождем несколько дней, и я уверен, что результат будет… Да, это нелегкий вопрос, тем более, что он сопряжен с такими тяжелыми геополитическими изменениями и давлением, но, тем не менее, мы надеемся, что наша работа очень скоро даст результаты», – добавил министр.
Как сообщалось ранее, на фоне российского вторжения в Украину нагрузка на транзитный коридор Грузии значительно возросла. Таможенные посты не успевают вовремя обрабатывать грузопотоки, несмотря на переход на круглосуточный режим работы.
При этом грузинская дорога через «Верхний Ларс» – единственный сухопутный маршрут, связывающий Армению с Россией. Паромная переправа является альтернативой этой дороги.