ცხინვალი დე ფაქტო საზღვრის კვეთის რეჟიმს ამარტივებს
ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო უშიშროების საბჭომ დანარჩენ საქართველოსთან დე ფაქტო საზღვრის კვეთის გამარტივების გადაწყვეტილება მიიღო, - იუწყება "პრეზიდენტ" გაგლოევის პრეს-სამსახური.
რეჟიმი მარტივდება, კერძოდ, ჯავისა და ახალგორის რაიონის მაცხოვრებლებისთვის, რომლებიც "რაზდახანისა" (მოსაბრუნი-ოძისი) და პერევის საკონტროლო-გამშვები პუნქტების კვეთას ყოველი თვის 20-დან 30 რიცხვებამდე შეძლებენ.
"პრეზიდენტ" ალან გაგლოევის განცხადებით, საკითხი მოსახლეობის თხოვნით, დე ფაქტო რაიონული ადმინისტრაციებისა და "დეპუტატ" ზაზა დრიაევის შუამდგომლობით იქნა განხილული.
ცნობისთვის: ახალგორის რაიონის მოსახლეობა 2019 წლის სექტემბერში დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ "რაზდახანის" ჩაკეტვის შემდეგ ფაქტობრივ იზოლაციაში ცხოვრობს. საკონტროლო-გამშვები პუნქტი მაშინ ქართული მხარის მიერ წნელისის საგუშაგოს გახსნის საპასუხოდ ჩაიკეტა.

Для жителей Ахалгори и Джавы упростили режим пересечения де-факто границы
Совет безопасности самопровозглашенной республики Южная Осетия принял решение упростить режим пересечения де-факто границы с Грузией. Об этом, по информации "Эха Кавказа", сообщает пресс-служба югоосетинского президента.
В частности, жители Ахалгорского и Джавского районов смогут пересекать пункты пропуска «Раздахан» (Мосабруни/Одзиси) и «Переу» (Переви) с 20-го по 30-ое число каждого месяца.
По словам югоосетинского лидера Алана Гаглоева, вопрос был рассмотрен по просьбе местных жителей. С ходатайством рассмотреть этот вопрос обратились администрации районов, также поступило обращение от депутата Зазы Дриаева.
Жители Ахалгорского района живут в фактической изоляции после закрытия югоосетинскими властями пропускного пункта «Раздахан» в сентябре 2019 года. Закрытие дороги стало ответом на пост грузинской полиции, появившийся близ сел Чорчана и Цнелиси.