"საჭიროა გადამწყვეტი მოქმედება!": როგორ ხედავენ სომხეთში რუსეთისგან თავის დაღწევის გზებს
– ბატონო სტეფან, როგორც თქვენს ერთ–ერთ ამასწინანდელ ინტერვიუში აღნიშნეთ, სომხეთი მარტო აღმოჩნდა ამ რთულ ვითარებაში. რჩება შთაბეჭდილება, რომ პრემიერ-მინისტრ ფაშინიანს მანევრირებისთვის არც ისე დიდი სივრცე აქვს: ერთი მხრივ, მან უნდა მიაღწიოს მშვიდობას, მეორე მხრივ – ქვეყანაში მღელვარებაა. ეს დილემაა. ამ კონტექსტში რა პრაგმატული არჩევანი აქვს პრემიერს?
– მინდა, ყურადღება გავამახვილო იმ ფაქტზე, რომ აზერბაიჯანის სამხედრო აგრესია, რომელიც მიმდინარე წლის 13-14 სექტემბერს განხორციელდა, მიმართული იყო სომხეთის სუვერენული ტერიტორიის წინააღმდეგ. ანუ აზერბაიჯანი აწარმოებს სამხედრო ოპერაციებს სომხეთის ტერიტორიაზე, რითაც არღვევს გაერო–ს პრინციპებს. ამ ფაქტს ადასტურებს აშშ-ის, კანადის, საფრანგეთის, ინდოეთის, ირლანდიისა და სხვა ქვეყნების ოფიციალური წარმომადგენლების განცხადებები. მეჩვენება, რომ ყველა ეს აგრესიული ქმედება კოორდინირებულია რუსეთთან და მთავარი მიზანი სომხური სახელმწიფოებრიობის ნგრევაა. ამ საკითხში აზერბაიჯანსა და რუსეთს ძალიან ახლო მიზნები აქვთ და სურთ, სომხეთი ირანს და საქართველოს მოწყვიტონ. ფაქტობრივად, სომხეთს აიძულებენ, უარი თქვას, ქვეყნის ირანთან და საქართველოსთან დამაკავშირებელი გზების კონტროლზე. და ეს ყველაფერი იმგვარადაა წარმოდგენილი, თითქოს საჭიროა, სასწრაფოდ მოხდეს სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვრის დელიმიტაცია–დემარკაცია. სომხეთის ლიდერებთან ჩემი შეხვედრები ადასტურებს, რომ სიტუაცია ძალიან სერიოზულია. ვფიქრობ, აუცილებელია, სასწრაფოდ დატოვოს ОДКБ [კოლექტიური უსაფრთხოების შეთანხმების ორგანიზაცია, რომელიც მოიაზრებს კოლექტიურ თავდაცვასაც – რედ.]. ამ ორგანიზაციამ არც კი დაგმო აზერბაიჯანი სომხეთის სამოქალაქო ობიექტებზე თავდასხმებისა და მშვიდობიანი მოქალაქეების მკვლელობისთვის. რას მოგვცემს ОДКБ–დან გამოსვლა? ეს მოგვცემს შანსს, სამხედრო და დიპლომატიური დახმარება მივიღოთ აშშ-დან, საფრანგეთიდან და კანადიდან. ამ ქვეყნებმა დაგმეს აზერბაიჯანის აგრესია გაეროს უშიშროების საბჭოს საგანგებო სხდომაზე, რომელიც 15 სექტემბერს გაიმართა. და ისინი მზად არიან, დაგვეხმარონ. უნდა გვესმოდეს, რომ სომხეთი განვითარების დემოკრატიულ გზას მიჰყვება და მისი ადგილი არ არის ორგანიზაციაში, სადაც პატივს არ სცემენ ადამიანის უფლებებს და თავისუფლებას. გარდა ამისა, ჩვენ უნდა გავააქტიუროთ ჩვენი დიპლომატია, რადგან მსოფლიოს საკმაოდ ცუდი წარმოდგენა აქვს იმაზე, თუ რა ხდება სამხრეთ კავკასიის რეგიონში და სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვარზე.
– ხალხს როგორ ესმის ეს არჩევანი?
– ახლა ძალიან ხმამაღლა ისმის ხმები რუსეთთან სტრატეგიულ პარტნიორობაზე უარის თქმისა და ქვეყნის ОДКБ–დან გასვლის (ან წევრობის შეჩერების) შესახებ. მართლაც, დღეს რუსეთი ისე ღიად უჭერს მხარს აზერბაიჯანს სომხეთსა და მთიან ყარაბაღზე თავდასხმებში, რომ სხვა გზა არ გვაქვს. უკვე მრავალი წელია, ვამბობ, რომ რაღაც მომენტში რუსეთი შესაძლოა, გადაიხაროს თურქეთისა და აზერბაიჯანისკენ, ამიტომ, სერიოზული შეცდომა იყო ქვეყნის უსაფრთხოების, თავდაცვისა და ენერგეტიკის ექსკლუზიურად რუსეთთან დაკავშირება. ამიტომაც დავრჩით ახლა უსაფრთხოების სისტემის გარეშე და გარდა ამისა, რუსეთი უარს ამბობს იარაღის მოცემაზე. მაგრამ, დღეს ჩვენი მთავარი პრობლემა სომხეთის პოლიტიკური ძალებია, რომელთა უმეტესობასაც ქვეყნის მომავალი რუსეთს მიღმა ვერ წარმოუდგენია. აღარ ვსაუბრობ სახელმწიფო სისტემაში და ქვეყნის პოლიტიკურ ველზე გავლენის აგენტებზე.
– ერთ-ერთ ინტერვიუში თქვენ ახსენეთ, სომხეთმა „სხვა მოთამაშეებთან უნდა დაიწყოს მუშაობაო“. ნაწილობრივ უკვე ისაუბრეთ, მაგრა რა შესაძლებლობებია ამ მიმართულებით და ამ კუთხით საზოგადოების განწყობა როგორია?
– ჩვენი მთავარი პარტნიორები უნდა გახდნენ აშშ, საფრანგეთი, კანადა, ევროკავშირი და იაპონია. რა თქმა უნდა, მათთან ვთანამშრომლობთ, მაგრამ ეს სტრატეგიულ დონეზე უნდა ავიყვანოთ. ევროკავშირის წევრი ქვეყნებიდან სომხეთთან ინტენსიური თანამშრომლობის გენერატორები შეიძლება, იყვნენ, მაგალითად, გერმანია, ლიეტუვა, საბერძნეთი და ჰოლანდია. უნდა აღვნიშნო ისიც, რომ მნიშვნელოვანი პარტნიორი შეიძლება, ინდოეთი გახდეს. ბევრ საკითხში ჩვენი პოზიციები ახლოსაა ირანის პოზიციებთან (მაგალითად, ეს ეხება სომხეთ-ირანის საერთო საზღვრის ხელშეუხებლობას). რა თქმა უნდა, НАТО–სთან უფრო ინტენსიური თანამშრომლობა გვჭირდება, თუმცა აქ შესაძლოა, თურქეთმა დაბლოკოს პროცესი. სხვადასხვა წლებში ტარდებოდა ქვეყანაში საზოგადოებრივი აზრის კვლევები და უნდა აღვნიშნო, რომ ევროკავშირისა და აშშ-ის მიმართ ინტერესი ხშირად 40-50%-ს აჭარბებდა. თუმცა, როგორც უკვე ვთქვი, ჩვენი მთავარი პრობლემა არის პოლიტიკური ელიტის ხარისხი და, რა თქმა უნდა, რუსეთზე ძლიერი დამოკიდებულება, თითქმის ყველა სფეროში.
– ერევანში განაცხადეს, საერთაშორისო საზოგადოების დახმარებით მიიღწა საზღვარზე ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება, მაგრამ ცოტა რამ ვიცით ამ შეთანხმების შესახებ. შეგიძლიათ, მეტი გვითხრათ – ვინ იყო ჩართული? რა პირობებზეა საუბარი? ვიცით, რომ აშშ–ის სახელმწიფო მდივანი ესაუბრა მხარეებს. აქ გადამწყვეტი იყო მისი როლი, თუ რუსეთმა „იმუშავა“?
– ჩვენს ხელთ არსებული მონაცემებით, შეერთებულმა შტატებმა დიდი როლი ითამაშა. მათ დიპლომატიური გავლენის გამოყენებით შეაჩერეს სომხეთის ტერიტორიის სიღრმეში აზერბაიჯანის სამხედროების წინსვლა. ამასთან, როგორც დიპლომატიური წყაროებიდანაა ცნობილი, მოწინააღმდეგე მხარე შეაშფოთა სომეხი მებრძოლების მიერ ქალაქ ჯერმუქის მისადგომების გმირულად დაცვამ. ამან შეაჩერა მტერი, რადგან სერიოზულ დანაკარგებს მიიღებდა.
ამერიკის წარმომადგენელთა პალატის სპიკერი ნენსი პელოსი ეწვევა ხვალ სომხეთს. როგორ აფასებთ ამ განზრახვას მოცემულ ვითარებაში?
– დიახ, ნენსი პელოსი უახლოეს საათებში სომხეთში ჩამოსვლას გეგმავს. ეს ჩვენი ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი მოვლენაა, მით უმეტეს, რომ ნენსი პელოსი ერევანში კიევიდან ჩამოვა. ანუ ის სტუმრობს იმ ხალხებს, რომლებიც ექვემდებარებიან აგრესიას თავიანთ ქვეყნებში დემოკრატიის აშენების სურვილის გამო. ეს არის სომხეთის დამოუკიდებლობის 30-წლიანი ისტორიის მანძილზე აშშ-ის ყველაზე მაღალი რანგის სახელმწიფო მოღვაწე, რომელიც სომხეთს ეწვება. დაგეგმილია შეხვედრა სომეხ ექსპერტებთან, რომელზეც მეც გახლავართ მიწვეული.
– როგორ ფიქრობთ, რჩება ადგილი მოლაპარაკებებისთვის? მოვლენათა რა სცენარით განვითარებას ელით?
– მოგეხსენებათ, სადღეისოდ მოლაპარაკების ორი ფორმატი არსებობს: ვლადიმირ პუტინ – ნიკოლ ფაშინიან – ილჰამ ალიევის და შარლ მიშელ – ნიკოლ ფაშინიან – ილჰამ ალიევის. მოლაპარაკების პროცესი ორივე ფორმატში რთულია და მოიცავს სამ ძირითად თემას:
• სამშვიდობო ხელშეკრულების პრინციპების მომზადება
• სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვრის დელიმიტაცია-დემარკაცია
• საკომუნიკაციო გზების განბლოკვა
აქ მთავარი პრობლემა ისაა, რომ თუ სომხურ მხარეს პროტესტი ან კონტრწინადადებები აქვს ამა თუ იმ საკითხზე, აზერბაიჯანი სამხედრო მოქმედებებით პასუხობს, როგორც მთიანი ყარაბაღის სომხების (მაგალითად, მიმდინარე წლის მარტში და აგვისტოში), ასევე თავად სომხეთის წინააღმდეგ.
– თბილისის როლს როგორ ხედავთ ამ პროცესში?
– როგორც ცნობილია, საქართველო იყო ინიციატორი სომხურ-აზერბაიჯანული შეხვედრებისა როგორც ოფიციალურ, ისე სამოქალაქო დონეზე და ამისთვის თავისი ტერიტორია შესთავაზა. ამგვარად, რამდენიმე კვირის წინ თბილისში გაიმართა სომხეთისა და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრა. და ეს მნიშვნელოვანი სამუშაოა. მაგრამ, როგორც ყველას გვესმის, დღევანდელი რუსეთი არ არის დაინტერესებული სომხურ-აზერბაიჯანული პრობლემების მოგვარებით. მისთვის ეს სამხრეთ კავკასიაზე გავლენის ბერკეტია. ვფიქრობ, აშშ და საფრანგეთი შეიძლება, გახდნენ აზერბაიჯანის აგრესიული ქცევის მთავარი შემაკავებელი ძალები. ანუ მსოფლიოში ერთ-ერთი წამყვანი ძალები.
– და ბოლოს. მკაფიოდ ვხედავთ, რომ რუსეთი არ არის რეგიონში მშვიდობისმყოფელი ძალა, მაგრამ სამწუხაროდ, როგორც თქვენ აღნიშნეთ, სომხეთი მნიშვნელოვნად არის მასზე დამოკიდებული. ხედავთ ამ დამოკიდებულებისგან თავის დაღწევის გზებს? ამას კრემლი დაუშვებს?
რა თქმა უნდა, ყველა ამ პრობლემის გაცნობიერებით, სომხეთის ამჟამინდელმა ხელისუფლებამ ბოლო დროს მრავალვექტორიანი საგარეო პოლიტიკისკენ დაიწყო სვლა.სომხეთმა სერიოზული შეთანხმებები გააფორმა აშშ-სთან, საფრანგეთთან, გერმანიასთან, ლიეტუვასთან, ჰოლანდიასთან, ინდოეთთან, კანადასთან, დიდ ბრიტანეთთან და სხვა ქვეყნებთან.ეს ხელშეკრულებები მოიცავს თანამშრომლობის ფართო სპექტრს, მათ შორის – თავდაცვის, უსაფრთხოებისა და შეიარაღების ჩათვლით. თუმცაღა ამ სამუშაომ ნაყოფი შესაძლოა, მხოლოდ 3-5 წელიწადში გამოიღოს, ჩვენს დამოუკიდებლობას და სუვერენიტეტს კი დაცვა ახლა სჭირდება. ამიტომ საჭიროა გადამწყვეტი მოქმედება: ОДКБ–დან გამოსვლა, სომხეთის სტრატეგიულ მიზნად ევროინტეგრაციის გამოცხადება, არმიის NATO–ს სტანდარტებით გადაიარაღება და ა.შ.

«Нужны решительные действия: выход Армении из ОДКБ, объявление евроинтеграции стратегической целью, перевооружение армии по стандартам НАТО и т.д»
16-09-2022 23:27:27 Кавказ ,Интервью
Интервью с политологом Стефаном Григоряном.
– г-н Стефан, В одном из недавних интервью Вы отметили, что Армения в этой сложной ситуации оказалась одна. Создается впечатление, что у премьер-министра Пашиняна не так много пространства для маневра: с одной стороны, он должен добиться мира, а с другой — в стране внутреннее напряжение. Такая вот дилемма. Остается ли, на Ваш взгляд, у премьер-министра какой-либо прагматичный выбор?
- Военная агрессия Азербайджана 13-14 сентября была направлена против суверенной территории Армении. Т.е., военные действия Азербайджан ведет на территории Армении, тем самым нарушая принципы ООН. Этот факт подтверждают заявления официальных представителей США, Канады, Франции, Индии, Ирландии и других стран.
Как мне кажется, все эти агрессивные действия согласовываются с Россией и главной целью является разрушение армянской государственности. В этом вопросе у Азербайджана и России цели очень близки, они хотят отрезать Армению от Ирана и Грузии. Фактически, Армению принуждают отказаться от контроля над путями, соединяющими ее с Ираном и Грузией. Все это обставляется так, якобы необходимо срочно провести делимитацию и демаркацию армяно-азербайджанской границы.
Мои встречи с руководителями Армении подтверждают, что ситуация очень серьезная. Как мне кажется, Армении необходимо срочно выходить из ОДКБ. Эта организация даже не осудила Азербайджан за его атаки на гражданские объекты в Армении, за убийство гражданских лиц.
Что нам даст выход из ОДКБ? Он даст шанс на получение военной и дипломатической помощи от США, Франции и Канады. Эти страны осудили агрессию Азербайджана на внеочередном заседании СБ ООН, которое состоялась 15 сентября. И они готовы нам помочь. Надо понять, что Армения идет по демократическому пути развития и ей не место в организации, где не уважаются права и свободы человека.
Кроме того, нам необходимо активизировать нашу дипломатию, т.к. в мире достаточно слабое представление о том, что творится в регионе Южного Кавказа и на армяно-азербайджанской границе.
– Как могут воспринять этот выбор граждане?
Сейчас очень громко звучат голоса в пользу отказа от стратегического партнерства с Россией и выходу из ОДКБ (либо, приостановления участия в работе ОДКБ). Действительно, Россия сегодня настолько открыто поддерживает Азербайджан в его атаках на Армению и Нагорный Карабах, что иного выхода мы не имеем. Я многие годы говорил о том, что в какой-то момент Россия может переориентироваться на Турцию и Азербайджан, и что было серьезной ошибкой связывать свою безопасность, оборону и энергетику монопольно с Россией. Вот сейчас мы остались без системы безопасности и, в добавок, Россия отказывается давать нам оружие.
Но главная наша проблема сегодня - это политические силы Армении, которые в большинстве своем не представляют будущее страны вне России. Я уже не говорю об агентах влияния в государственной системе и политическом поле страны.
– В одном из интервью вы упомянули, что „Армения должна начать работать с другими игроками“. Кого именно вы имели ввиду, какие возможности существуют в этом плане и каков настрой местного общества по данному вопросу?
– Главными нашими партнерами должны стать США, Франция, Канада, ЕС и Япония. Конечно, сотрудничество с ними существует, однако надо перевести его на стратегический уровень. Отдельные страны ЕС могут быть генераторами (внутри этой организации) интенсивного сотрудничества с Арменией, например, Германия, Литва, Греция и Голландия. Важным партнером может стать Индия. Во многих вопросах наши позиции близки с позицией Ирана (например, в вопросе неприкосновенности общей армяно-иранской границы).
Конечно, нам нужно более интенсивно сотрудничать с НАТО. Однако Турция может блокировать этот процесс.
В разные годы проводились опросы общественного мнения в стране. Должен сказать, что интерес к ЕС и США очень часто превышал 40-50%. Однако, как я уже говорил, главная наша проблема - это качество политической элиты и, конечно же, сильная зависимость от России практически во всех областях.
– По сообщениям из Еревана, на границе с помощью международного сообщества достигнуто соглашение о прекращении огня. Мы мало знаем об этом. Не могли бы Вы подробнее рассказать, как была достигнута эта договоренность, кто был вовлечен в процесс из международного сообщества и каковы условия? Мы знаем, что Блинкен говорил со сторонами. Была ли ведущей его роль, или работала Россия?
– По нашим данным, огромную роль сыграли США. Они, используя свое дипломатическое влияние, остановили продвижение азербайджанских войск вглубь армянской территории. Из дипломатических источников также стало известно об обеспокоенности противоположной стороны тем, что армянские военные героически защищали подступы к городу Джермук. Это сдержало врага, т.к. он мог понести серьезные потери.
– Есть информация, что Нэнси Пелоси посетит Армению. Как вы оцениваете это намерение с учетом обстоятельств?
– Да, в ближайшие часы планируется визит Нэнси Пелоси в Армению. Это крупное событие для нашей страны, тем более, что Нэнси Пелоси приедет в Ереван из Киева. Она посещает те страны и народы, которые подвергаются агрессии из-за их желания построить демократию. Она станет самым высокопоставленным государственным деятелем США среди посетивших за всю 30-летнюю историю армянской независимости нашу страну. Планируется встреча с армянскими экспертами, на которую приглашен и я.
– Есть ли место для переговоров? Какой сценарий развития событий вы ожидаете?
– Как известно, сегодня существуют два переговорных формата: В.Путин-Н.Пашинян-И.Алиев и Шарль Мишель-Н.Пашинян-И.Алиев. Переговорный процесс в обоих форматах идет тяжело и включает в себя три главные темы:
·Подговка принципов Мирного Договора
·Делимитация–демаркация армяно-азербайджанской границы
·Разблокировка коммуникаций.
Здесь главная проблема в том, что если в том или ином вопросе армянская сторона имеет возражения, либо контрпредложения, Азербайджан отвечает военными действиями как против армян Нагорного Карабаха (например, в марте и августе с.г.), так и против Армении.
– Какой вам видится роль Тбилиси в этой ситуации?
– Как известно, Грузия инициировала армяно-азербайджанские встречи как на официальном, так и на гражданском уровнях. Грузия свою территорию предоставила для встреч армян и азербайджанцев. Так, встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана состоялась в Тбилиси несколько недель назад. И это важная работа. Но как мы все понимаем, сегодняшняя Россия не заинтересована в решении армяно-азербайджанских проблем. Для нее они рычаг влияния на ситуацию на ЮК. Думаю, главными сдерживающими силами агрессивного поведения Азербайджана могут стать США и Франция, т.е. одни из ведущих силовых центров мира.
– И последний вопрос. Как вам представляется избавление Армении от российской зависимости, в том числе в экономическом плане, в плане безопасности? Позволит ли это Кремль?
– Конечно, понимая все эти проблемы, нынешние власти Армении в последнее время начали переходить к многовекторной внешней политике. Арменией были подписаны серьезные договора с США, Францией, Германией, Литвой, Голландией, Индией, Канадой, Великобританией и другими странами. Эти договора охватывают самые разные области сотрудничества, включая оборону, безопасность и вооружение. Однако эта работа может принести плоды лишь через 3-5 лет. А защищать нашу независимость и суверенитет необходимо сейчас. Поэтому нужны решительные действия - выход из ОДКБ, объявление евроинтеграции стратегической целью Армении, перевооружение армии по стандартам НАТО и т.д.