ილჰამ ალიევი - ყველა ქვეყნის ინტერესშია, გაიზარდოს ბაქო-თბილისი-ყარსის მიმართულება, მოხდეს საქართველოს პორტების გამოყენება ცენტრალური აზიიდან ევროპისკენ ტვირთბრუნვისთვის
24/10/2022 11:51:24 კავკასია
აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტ ილჰამ ალიევის განცხადებით, საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის ტვირთბრუნვა 75 პროცენტით გაიზარდა.
„უნდა ვთქვა, რომ რკინიგზის ტრანსპორტი – ბაქო-თბილისი-ყარსი შეიძლება, იქნეს გამოყენებული იმისათვის, რომ ხუთი მილიონი ტონით დაიტვირთოს, მომდევნო წელს უფრო მეტ კაპიტალ-დაბანდებას მოვახდენთ ამ მიმართულებით. ამ დერეფანში და უფრო მეტი ფინანსური რესურსი გამოიყოფა. ჩვენ ვაპირებთ ამ მარშრუტის გამოყენებას იმისთვის, რომ კასპიის საშუალებით, აზერბაიჯანის და საქართველოს გავლით, ევროპისკენ გავიტანოთ ტვირთები და ასევე, დავამუშაოთ ახალი მარშრუტები“, – აღნიშნა ილჰამ ალიევმა.
ალიევის განმარტებით, ყველა ქვეყნის ინტერესშია, გაიზარდოს ბაქო-თბილისი ყარსის მიმართულება, მოხდეს საქართველოს პორტების გამოყენება ცენტრალური აზიიდან ევროპისკენ ტვირთბრუნვისთვის და პირიქით.
„იცით, რომ ყველა ქვეყნის ინტერესშია, გაიზარდოს ბაქო-თბილისი ყარსის მიმართულება, მოხდეს საქართველოს პორტების გამოყენება იმისთვის, რომ ტვირთბრუნვა ცენტრალური აზიიდან ევროპისკენ წავიდეს და პირიქით. მიგვაჩნია, რომ ამ პოტენციალის გაზრდის შესაძლებლობა გვაქვს. ახალი რეალობა იქმნება და ამისთვის მზად უნდა ვიყოთ. უნდა ვთქვა, რომ ბაქოს საერთაშორისო სავაჭრო-საზღვაო პორტი და მისი პოტენციალი გაიზრდება და უფრო მეტი ინვესტიცია ჩაიდება. ამ კუთხით, სატრანსპორტო მიმართულებით მჭიდროდ უნდა ვითანამშრომლობთ საქართველოსათან, რადგან ეს უნდა იყოს შეხმატკბილებული, ერთობლივი ძალისხმევა. სატრანსპორტო შესაძლებლობის განვითარებისთვის მეზობლებთან უნდა განვავითაროთ ურთიერთობა, რადგან სხვა შემთხვევაში ვერ ვიქნებით სანდო სატრანზიტო ქვეყანა. საქართველოს სახით ჩვენ გვყავს მეგობარი მეზობელი და პარტნიორი ქვეყანა. საერთო ჯამში, იმ ფაქტორის გათვალისწინებით, რომ მზარდია მოთხოვნა ენერგომატარებლებზე, საქართველო და აზერბაიჯანი წარმოდგენილი არიან ერთ ფრონტზე და ერთად ვიმუშავებთ, რათა ჩვენი ეროვნული ინტერესები, ჩვენი მოძმე ერის ინტერესები ისეთ ურთიერთობებზე იყოს აწყობილი, ქმნიდეს ისეთ მნიშვნელოვან ურთიერთობებს, რომ მსოფლიოსაც მოუტანოს სარგებელი. ჩვენი მეგობრობა არის ამის საფუძველი, ჩვენი ერების, ჩვენი ქვეყნების და ჩვენი ქვეყნების ლიდერების ხელშეწყობით. მე ვხედავ ამ შესაძლებლობას და მადლობას ვუხდი საქართველოს პრემიერ-მინისტრს ამ მშვენიერ ადგილას ჩემი მოწვევისთვის. მინდა, მეგობარ და მოძმე ერს ვუსურვო სამუდამო კეთილდღეობა“, – განაცხადა ილჰამ ალიევმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე.

Ильхам Алиев - В интересах всех стран развивать направление Баку-Тбилиси-Карс, использовать грузинские порты для грузов из Средней Азии в Европу
24/10/2022 11:51:24 Кавказ
По словам президента Азербайджана Ильхама Алиева, грузооборот между Грузией и Азербайджаном увеличился на 75%.
«Должен сказать, что железнодорожный транспорт — Баку-Тбилиси-Карс может быть использован для погрузки пяти миллионов тонн, в следующем году мы сделаем больше капитальных вложений в этом направлении. В этом коридоре будет выделено больше финансовых ресурсов. Мы собираемся использовать этот маршрут для перевозки грузов в Европу через Каспийское море, через Азербайджан и Грузию, а также развивать новые маршруты», — сказал Ильхам Алиев.
По словам Алиева, в интересах всех стран развивать направление Баку-Тбилиси-Карс, использовать грузинские порты для грузов из Средней Азии в Европу и наоборот.
«Для развития транспортных мощностей мы должны развивать отношения с нашими соседями, иначе мы не сможем быть надежной транзитной страной. В лице Грузии у нас есть друг, сосед и страна-партнер. В целом, принимая во внимание тот факт, что спрос на энергоносители растет, Грузия и Азербайджан представлены на одном фронте, и мы будем работать вместе, чтобы наши национальные интересы, интересы братского народа строились на таких отношениях, создать такие важные отношения, которые принесут пользу миру. В основе этого лежит наша дружба при поддержке наших народов, наших стран и лидеров наших стран. Я вижу эту возможность и благодарю премьер-министра Грузии за приглашение в это прекрасное место. Хочу пожелать нашему дружественному и братскому народу вечного благополучия», — заявил Ильхам Алиев на пресс-конференции, проведенной совместно с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили.